Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Seçim Sürecinde Neler Yapılır? - Seçim Kazanmanın Etkili Yolları

Seçim Sürecinde Neler Yapılır Diye Merak Eden Adaylar İçin Bir Rehber!

Politikaya atılmaya karar verdiyseniz öncelikle neler yapmanız gerektiğini net bir şekilde bilmelisiniz. Seçim sürecinde neler yapılır ya da yapılması gerekir bilirseniz kazanma ihtimaliniz de olumlu yönde artacaktır. Baştan yanlış stratejilerle başlarsanız kaybeden tarafta olabilirsiniz. Bu sebeple seçim sürecinde yapılacaklar listenizi iyi yapmalısınız.

Etkili seçim çalışmaları yürütebilmek, doğru stratejileri bilirseniz aslında çok da zor değil. Seçim süreci devam ederken belirleyeceğiniz stratejiler sizi pozitif bir noktaya taşıyabilir ve bunu olabildiğince basit yollarla gerçekleştirebilirsiniz. Yani eğer politikaya atılmak isteyip nereden başlamanız gerektiğini bilmiyorsanız ve etkili stratejileri öğrenmek istiyorsanız sizin için seçim sürecinde neler yapılır konusunun üzerinde duracağım.

Seçim Sürecinde Yapılacaklar – Seçim Kazandıran Adımlar Neler?

Seçim çalışmaları bir seçim sürecinin en önemli ayağıdır. Seçim çalışmalarınızı ne kadar doğru bir şekilde yürütürseniz o kadar başarılı olursunuz. Bunun için de neler yapmanız gerektiğini bilmeli, doğru söylemlerle ve en uygun yöntemlerle ilerlemelisiniz. Küçücük bir hata bile sizi geri götürebilir, rakiplerinizin arkasında kalmanıza sebebiyet verebilir. Bu yüzden hata payını olabildiğince azaltmalısınız. Peki bunu nasıl yapacaksınız? Seçim sürecinde neler yapılır? Seçim kazanmanın etkili yolları neler? Sizin için seçim sürecinde yapılacaklar listesi hazırladık.

  • Kişisel Gelişiminize Önem Vermelisiniz

Öncelikle kendinizi doğru bir biçimde yapılandırırsanız etkili siyaset de yapabilirsiniz. Beden dilinizden hitabınıza, sunum becerilerinizden ikna ve algı yönetimi yeteneğinize kadar kendinizi geliştirmenin sınırsız olduğunu bilmelisiniz. Kişisel gelişiminizi sağlamak için eğitimler almalı, halinizi ve tavrınızı yapılandırmalısınız. 

  • Pozitif Bir İletişim Kurmalısınız

Çevrenizle her zaman pozitif ilişkiler içerisinde olmalı, iletişim dilinizi pozitife çevirmelisiniz. Asla çevrenizde sizi destekleyenlere karşı suçlayıcı ve yargılayıcı bir tavır takınmamalısınız. Pozitif görünmeli, sık sık gülümsemeli, karşı tarafı anladığınız imajını çizmelisiniz. Bu madde seçim sürecinde yapılacaklar listenizin en başında yer almalı ve mutlaka uygulanmalıdır ki seçim süreciniz de pozitif geçsin.

  • Etkili Bir İmaj Yaratmalısınız

Belki de adınız duyurmadan önce imajınızı belirlemelisiniz. Planladığınız imajınızla etkili seçim çalışmaları yürütebilirsiniz. Lider gibi görünmeli, güven verici bir duruş sergilemeli, pozitifliğinizi yansıtmalısınız. İmajınız yetersiz ve sönük olursa daha ilk baştan kaybedebilirsiniz. İnsanlar adınızı duyar duymaz imajınızı fark etmeli! Seçim kazanma taktikleri arıyorsanız etkili bir imaj yaratma konusunu kesinlikle atlamamalısınız. 

  • Kendinizi Duyurmalısınız

Sıra geldi kendinizi insanlara tanıtmaya… İnsanlar sizin gibi birçok politikacıyı görüyorlar. Onlara farklı olduğunuzu göstermeden önce kendinizi etkili stratejilerle duyurmalısınız. Bol bol insan içine çıkmalı ve onlarla iletişim içerisine girmelisiniz. Kendinizi duyurmanızın ilk yolu budur. Pozitif iletişiminizle daha fazla insana ulaşabilirsiniz. Ardından yayın organlarını ve yeni medyayı kullanarak tanıtım çalışmalarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Seçim sürecinde yapılacaklar listenizin bir diğer maddesi kesinlikle bu adımdır. 

  • Dijital Mecraları Kullanmalısınız

Yeni medyayı kullanan herkese erişmenizi sağlayacak tek bir mecra var; o da dijital mecralar! Web siteleri, sosyal medya hesapları, videolar ve çok daha fazlası tanıtımınızı sağlayacak. Seçim sürecinde neler yapılır diye merak ediyorsanız artık yeni medyayı da listenize ekleyebilirsiniz. Sosyal medya hesapları açmalı ve internet sitenizi kurmalısınız. Seçim çalışması için kullanılabilecek en güzel mecralar dijital mecralardır. 

  • Logo Ve Kurumsal Kimlik Çalışmaları Yapmalısınız

Adınızı ve kendi kişisel imajınızı yansıtacak bir logo ve kurumsal kimlik çalışmaları yürütmelisiniz. Parti kurmak istiyorsanız özellikle bu çalışmalar çok önemlidir. Ancak bir yere adaylığınızı koyacaksanız da kendinizi bu şekilde yansıtabilirsiniz. Renginizi, söylemlerinizi ve imajınızı kurumsal kimliğinizle belirlemelisiniz.

Seçim Sürecinde Yapılacaklara Yakından Bakmaya Ne Dersiniz?

Verdiğim bilgiler ışığında seçim çalışmaları yürütebileceğiniz gibi tam olarak neler yapmanız gerektiğini ve detayları oturtamıyorsanız siyasi danışmanlık desteği alabilirsiniz. Etkili seçim çalışmaları yürütebilmeniz için ekipçe verdiğimiz destekten geri kalmamalısınız. 

Seçim süreci yürütme ve seçim sürecinde neler yapılır konusunun detaylarını öğrenmek için, seçim çalışması yürütürken doğru olanı yapıp yapmadığınızdan emin olmak için destek istemekten çekinmeyin.

[widget-135]

Yorum Yap