Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Etkili Siyaset İçin Sahip Olmanız Gereken Özellikler Nelerdir?

İyi Bir Siyasetçi Nasıl Olmalıdır?

Seçmeni etkilemek ve daha güçlü bir siyasi imaj çizmek için her yönüyle güçlü bir siyasetçi olmanız gerekir. Eğitim, kültür, giyim-kuşam, adap, karakteristik özellikler… Etkili siyaset için halkın karşısında görmek istediği “ideal” bir figür olmalısınız. Güzel konuşabilen, çok okuyan, bilgi, cesaretli, programlı, lider ruhlu ve analiz etme becerisi kuvvetli bir siyasetçi olursanız kusursuz bir siyasi imaja sahip olursunuz.

İdeolojiniz ne olursa olsun, sizin gibi düşünmeyen seçmeni etkilemek için her zaman güçlü yönlerinizi öne çıkarmalısınız. Etkili siyaset için sahip olmanız gereken özelliklerin tamamını edinerek herkesin size bir “kurtarıcı” gözüyle bakmasını sağlamalısınız. Çünkü siyasette, her zaman sorunlar yaşanır. Ve insanların sizi bu sorunu çözebilecek kuvvette görmesi önemlidir.

Etkili Siyaset İçin Sahip Olmanız Gereken Özellikler

Etkili siyaset için sahip olmanız gereken özellikler yazısına şöyle bir giriş yapmak istiyorum. Şimdi siyasi kişiliğinizi bir kenara bırakıp bir seçmen olarak düşünmenizi istiyorum. Siz, karşınızdaki siyasetçinin hangi özelliklere sahip olmasını isterdiniz? 

  • Etkili siyaset için ilk olarak her zaman güvenilirlik önemlidir. Güvenilir olmayan, halka güven vermeyen hiç kimse, seçmeni etkileyemez. Dolayısıyla görev alanı ne olursa olsun, başarılı olamaz. 

  • İdeal siyasetçilerin özelliklerinden bir diğeri ise özgüvendir. Kendine güvenmeyen, duruşuyla, bakışıyla bunu seçmene yansıtmayan siyasetçiler, maalesef politikadaki dişli mücadelede kendine yer bulamaz. Etkili siyaset için sahip olmanız gereken özelliklerden belki de en önemlisi, özgüvenli olmanızdır.

  • İyi bir siyasetçi nasıl olmalıdır diye düşündüğümde aklıma ilk olarak lider ruhlu bir profil gelir. Çünkü yerel yönetimlerde de daha yüksek mertebelerde de her zaman yönetmek zorunda olduğunuz büyük bir kitle olacak. Dolayısıyla bu kitle üzerinde gücünü gösteremeyen, sorunları çözümleyemeyen, halkın sevgisini ve saygısını kazanamayan kimse, başarılı bir siyasetçi olamaz.

  • Seçmeni etkileyen faktörlerden bir diğeri de elbette hitabet. Hitabet sanatı öyle güçlü bir silah ki çoğu zaman sizlere küçük bir başarınızı bile halka çok büyük bir iş başarmış gibi anlatabileceğiniz, duygulara hitap edebileceğiniz bir fırsat sunuyor.

  • Etkili siyaset için sahip olmanız gereken özelliklerden bir diğeri, programlı olmak. Bir siyasetçi olarak gün içinde yapmanız gereken pek çok iş olacak. Hatta çoğu zaman aynı anda birkaç işe birden yoğunlaşmanız gerekecek. Dolayısıyla tüm işlerinizi, ziyaretlerinizi, toplantılarınızı ve rutinlerinizi her zaman belli bir program dahilinde yapmanız, seçmeni etkilemek için elinize güçlü bir koz verecektir. Çünkü seçmenler, siyasi figürlerini her toplantıda, konuşmada ve organizasyonda görmek ister.

  • Etkili siyaset için siyasetçilerin özelliklerinden bir diğeri de elbette genel kültür. Bir siyasetçi olarak halka kendinizi en iyi anlattığınız yerler katıldığınız canlı yayınlar, yaptığınız mitingler ve davetli olduğunuz organizasyonlar olacak. Dolayısıyla çok okuyan, her konuda yorum yapabilen, kelimeleri çok iyi seçen bir siyasetçi olarak farkınızı yansıtabilmeniz için çok okumanız, çok izlemeniz ve çok takip etmeniz gerekir.

Seçmeni Etkilemek İçin Gelişime Hiçbir Zaman Ara Vermeyin!

Elbette iyi bir siyasetçi nasıl olmalıdır sorusunun yanıtı yalnızca yukarıda sıraladıklarımla sınırlı değil. Aynı zamanda siz, seçmeni etkilemek için şık giyinmek, kişisel bakımınıza özen göstermek, beden dilinizi etkili bir şekilde kullanmak, iletişim becerilerinizi güçlendirmek ve kendinizi halka başarılarınızla ispat etmek zorundasınız.

Etkili siyaset için sahip olmanız gereken özellikler gözünüzü korkutmasın. Aslında siyasete atıldıktan sonra her birini adım adım planlayıp kişisel gelişim eğitimlerine katılabilirsiniz. Beden dili ve hitabet eğitimi, liderlik eğitimi, motivasyon eğitimi, imaj eğitimi ve zaman yönetimi eğitimi gibi size faydalı olabilecek pek çok eğitim var, siz yeter ki gelişimden asla vazgeçmeyin!

[widget-135]

Yorum Yap