Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Başarılı Siyasetçilerin Özellikleri Nelerdir?

Seçmenin Dikkatini Çekmeyi Başaran Siyasetçilerin Özellikleri – Halkın Sevgisini Kazanın!

İyi bir siyasetçi nasıl olmalıdır? İşte, herkesin aklındaki soru. İdealleri olan, halkın faydasını gözeten, kendi menfaatinden çok toplumu yüceltmeyi amaçlayan, çalışkan, titiz, kültürlü, aydın, ileri görüşlü, yenilikçi, ilkelerine sadık kalan, liyakat sahibi, modern, programlı çalışan, stresini yönetmeyi bilen, hitabeti güçlü, iletişimi kuvvetli ve daha pek çok özellik…

Başarılı siyasetçilerin özellikleri ve halkın bekledikleri hemen hemen bu çerçevede. Çok yönlü düşünebilen, güçlü bir duruşu olan, topluma gerçek manada güven veren her siyasetçi mutlaka başarılı olur. Peki, bu kadar özellik nasıl bir araya gelir? Ya da şöyle soralım, bu özelliklere sahip olmayan siyasetçiler ve siyasetçi adayları ne yapmalı?

Etkili Siyaset İçin Sahip Olmanız Gereken Özellikler

Başarılı siyasetçilerin özelliklerinden birini sorsak çoğu kişiden her yere yetişebilmeleri, cevabını duyarız. Hatta çoğu zaman her birimiz, ne zaman uyuyorlar ya da kendilerine nasıl vakit ayırabiliyorlar diye düşünürüz. İşiniz gereği pek çok işe aynı anda yoğunlaşmanız gerekiyor. Düzenli olarak çalışmanız, araştırma yapmanız, gündemi takip etmeniz, kitap okumanız ve kendinizi geliştirmeniz, şart. Peki, bunu nasıl başaracaksınız? Çoğu zaman kendinize ayıracak bir saatiniz bile yokken bu yoğunluğu nasıl yöneteceksiniz? İşte, başarılı bir siyasetçinin en önemli özelliği, planlı olabilmek ve zamanı yönetebilmek. Bu konuda eksikleriniz olduğunu düşünüyorsanız Zaman Yönetimi Eğitimime katılabilirsiniz. Zaman Yönetimi Eğitimi ile önceliklendirme yapmayı, zamanı daha etkili kullanarak motivasyonunuzu artırmayı keşfedebilirsiniz. 

İyi bir siyasetçi nasıl olmalıdır, diye düşündüğümüzde karşımıza çıkan ikinci özellikse hitabet. Bu konuda hem Türkiye hem de dünya politikasından örnekler düşünebilirsiniz. Başarılı bir siyasetçinin en önemli özelliği, söylemleriyle halkı etki altına alabilmesi, kamuoyu yaratabilmesi ve algı yönetimi yapabilmesidir. Akıcı, anlaşılır ve coşkulu bir şekilde konuşmak, beden dilini etkili bir şekilde kullanmak, başarılı siyasetçilerin özelliklerinden en önemlisidir. Toplum önünde konuşma noktasında yetersizim, karşımdaki insanı etkileyemiyorum diye düşünüyorsanız Beden Dili ve Hitabet Eğitimime katılabilirsiniz. Beden Dili ve Hitabet Eğitiminde nasıl daha etkili konuşacağınızı, ses tonunuzu ve vurgularınızı nasıl ayarlayacağınızı öğrenebilirsiniz.

Gelelim, siyasetçi nasıl konuşmalı sorusuna. Televizyonda siyasetçilerin konuşmalarını dinlerken ne hissediyorsunuz? Türkçeyi düzgün kullanamayan, anlaşılır bir şekilde konuşamayan, anlattığının başı sonu olmayan bir konuşmacıyı dinlemek ister misiniz? Elbette istemezsiniz. O halde, iyi bir siyasetçi nasıl olmalıdır sorusuna bir diğer yanıt olarak da iletişimi kuvvetli, kendini ifade edebilen, toplumun her kesimiyle bağını kurabilen bir profil olarak çizebiliriz. Dil ve iletişim becerilerinizin yetersiz olduğunu düşünüyorsanız bu konuda da dilerseniz Etkili İletişim ve İmaj Eğitimime katılabilirsiniz. Etkili İletişim ve İmaj Eğitimi ile toplumun karşısında çok daha güçlü ve prezentabl bir imaj çizebilirsiniz.

Başarılı siyasetçilerin özelliklerinin bir diğer maddesi de liderlik vasıfları. Çoğu zaman ideallarini ve görüşlerini beğensek bile liderlik özelliklerini yeterli olmadığını düşündüğümüz için gerek siyasette gerekse kurumsal yaşamda, bazı kişileri zihnimizde eleyebiliyoruz. Gerek iş yaşamımızda gerekse politikada, ekibini yönetebilecek, onlar üzerinde otorite kurabilecek, korku temalı bir liderlikten çok sevgi ve saygıya dayalı bir yöneticilik yapabilecek birine ihtiyaç duyuyoruz. Dolayısıyla etkili siyaset için sahip olmanız gereken bir diğer özellikle de toplumu motive edebilen, olumsuzlukları ve eksikleri giderebilen, organize etme becerilerine sahip olan bir lider olmanız. Eğer bu konuda geliştirilmesi gereken yönleriniz olduğunu düşünüyorsanız Liderlik Eğitimime katılabilirsiniz. 

Kusursuz Bir Siyasetçi Olmak İçin Aradığınız Tüm Eğitimler Burada…

Siyasetçi nasıl konuşmalı, siyasetçi nasıl giyinmeli, siyasetçi kendini nasıl geliştirmeli gibi pek çok konu üzerinde gelgitler yaşıyorsanız sizlere siyasi danışman olarak destek vermek isterim. Topluluk önünde konuşma becerilerinizi geliştirmenizden etkileyici konuşma metinlerinin hazırlanmasına, plan ve program oluşturmanızdan hitabetinizi güçlendirmenize kadar her konuda sizlere yardımcı olabilirim.

Yalnızca bir veya birkaç başlık altında yetkinlik sağlayarak siyasette başarılı olamazsınız. Başarılı siyasetçilerin özelliklerini bir düşünün. Aslında her biri, yukarıda bahsettiğimizden çok daha fazlasına sahip. Doğal olarak rekabetin yoğun olduğu bir ortama en küçük bir eksiyle dahil olmanız, sizi baştan yenik duruma düşürebilir. Aklınıza takılan her türlü sorun ile ilgili dilediğiniz zaman bana ulaşabilirsiniz.

[widget-135]

Yorum Yap