Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Web Push Bildirimleri SEO Başarısına Etki Eder Mi?

SEO Stratejinize Alternatifler Katmak Mı İstiyorsunuz? Web Push Bildirimleri ile Tanışın!

Tarayıcılarda web push bildirimleri oluşturmanın ilham kaynağı elbette mobil uygulamalar tarafından gönderilen bildirimlerdi. Bu on yıldan fazla bir süre önceydi, ancak bugün web push, Facebook ve Google dahil olmak üzere dünyanın en büyük şirketleri tarafından kullanmakta ve web sitesi ile potansiyel müşteriler arasında çok önemli bir iletişim noktası sağlamaktadır.

Bununla birlikte, bugün bile birçok uzman, web push bildirimlerinin SEO için iyi olup olmadığı veya bir web sitesinin konumuna zarar verebileceği konusunda hemfikir değildir. Bugün bu konuya daha yakından bakacağım ve bu şüpheleri cevaplamaya çalışacağım.

Web Push Bildirimi Nedir? Web Push Bildirimleri SEO’yu Nasıl Etkiler?

Web push bildirimlerinin SEO üzerindeki etkisini analiz etmek için öncelikle bir sayfanın arama motorlarındaki konumunu gerçekten neyin etkilediğini anlamalısınız. SEO, Google algoritmaları tarafından yönetilen karmaşık ve uzun bir süreçtir. SERP'deki (Arama Motoru Sonuç Sayfaları) konumu etkileyen 200'den fazla faktör vardır. SEO stratejisi genellikle 2 unsura ayrılır: site içi SEO ve site dışı SEO.

Site içi SEO, adından da anlaşılacağı gibi, sitenin görünürlüğünü artırmak için yapılan tüm faaliyetlerdir. Genel olarak teknik SEO ve içerik optimizasyonunu kapsar. Site dışı SEO, sayfa görünürlüğünü artırmayı amaçlayan site dışı faaliyetleri içerir. Örneğin dış bağlantı, web sitesindeki SEO sürecini tamamlar ve güçlendirir. Fikir oldukça basit - bir web sitesi değerliyse, kullanıcıları genellikle onu başkalarıyla paylaşmak ister. Google, siteye giden bağlantıları görür ve bunu iyi bir sinyal olarak alır.

Web push bildirimleri SEO üzerinde bu süreçler açısından doğrudan etkiye sahip değildir. Google, bildirimlerin SEO üzerinde olumlu veya olumsuz bir etkisi olduğunu hiçbir zaman doğrulamamıştır. Bunun yerine, sayfada ölçülen ve sayfanın konumunu iyileştiren diğer göstergeleri etkilerler. Neyse ki, can sıkıcı ve agresif pop-up'lar çağı geride kaldı ama web push bildirimleri için kötü bir önyargıyı bize miras bıraktılar. Buna karşılık web push bildirimleri güncel halleriyle SEO’nuz için katkı sağlayabilmektedir.

Web Push Bildirimleri Hemen Çıkma Oranını Düşürebilir!

Hemen çıkma oranı, sitenize bir alt sayfayı ziyaret etmeden kaç kullanıcının geldiğini gösterir. Hemen çıkma oranı ne kadar yüksek olursa, sitenizin konumu o kadar kötü olur. Bildirimlerin uygun kullanımı, kullanıcılarınızı diğer alt sayfalara yönlendirebilir. Oncrawl tarafından yapılan bir araştırma, web push bildirimlerinden gelen trafiğin, e-posta ve sosyal kampanyalardan gelen trafiğe kıyasla daha düşük bir hemen çıkma oranına sahip olduğunu buldu.

Sitede Geçirilen Zamanı Arttırır! – Web Push Bildirimleri SEO’da Etkili Mi?

Bir kullanıcının sitenizde ne kadar zaman geçirdiği de bir sıralama faktörüdür. Bir kullanıcı sayfanızda daha fazla zaman harcıyorsa, Google bunu yararlı olduğunun bir işareti olarak alır. Demek ki sayfa ziyaretçileri memnun eden içerikler sunuyor ve sorularını yanıtlıyordur.

Yeni İçeriklerinizi Tanıtmanızı Kolaylaştırır! – Web Push Bildirimleri Nasıl Kullanılır?

Google yeni içeriği sever. Bu nedenle, yeni içerik genellikle arama sonuçlarının en üstüne çıkabilir, ancak ne yazık ki yalnızca kısa bir süre için. Web push bildirimleri aracılığıyla yeni içeriği tanıtmak ve belirli bir alt sayfada trafiği artırmak, algoritmalara oradaki içeriğin değerli olduğunu ve en iyi arama sonuçlarında daha uzun süre tutmaya değer olduğunu gösterecektir. Haberleri web push bildirimleri aracılığıyla tanıtmak, Google Haberler'e girmenize bile yardımcı olabilir.

İyi Planlandığı Sürece Web Push Bildirimleri SEO’nuza Katkı Sağlar!

Web push bildirimleri gibi anında iletme bildirimlerini kullanan düzgün planlanmış bir kampanya, Google arama sonuçlarındaki konumunuzu iyileştirebilir. Bildirimlerin kendisi sıralamayı doğrudan etkilemez ancak çeşitli Google sıralama faktörlerini etkileyebilir.

Sektörde bildirimlerin web sitenize zarar verebileceğine dair bir görüş vardır. Bu fikir, geçmişte aşırı bildirim ve pop-up gönderilmesinin hemen çıkma oranını artırması ve kullanıcıları web sitelerinden ve hatta markalardan caydırmasından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle, kampanyalarınızı hedeflediğiniz alıcıların iyi bir planı ve segmentasyonu çok önemlidir. Push bildirimlerini yalnızca dönüşümleri artırmak için değil, aynı zamanda Google'daki konumunuzu iyileştirmek için de kullanabilirsiniz.

[widget-136]

Yorum Yap