Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Google SERP Nedir? SERP Analizi Nasıl Yapılır?

Google SERP ile İlgili Merak Ettiğiniz Tüm Detaylar

Bu yazımda internette sık sık karşılaştığımız Google SERP kavramına ve Google SERP ile ilgili tüm detaylara yer vereceğim. İlk olarak Google SERP nedir, sorusunu ele alalım. Belli bir kelime veya kelime öbeği karşısında arama motorlarının sunduğu sonuç sayfasına SERP denir. SERP açılımı, Search Engine Results Page yani arama motoru sonuç sayfasıdır. Arama motorları sorgu yapılan kelimeyle ilgili olarak hiç sonuç üretmeyebilir ya da alakalı milyonlarca içeriği kullanıcıların karşısına çıkarabilir.

Google SERP, web sayfasının başlığını, sayfa URL’sini, sayfa içeriğinin kısa bir açıklamasını ve web sitesinde ilgi çekici yerleri içerir. SERP’te sıralama, genellikle en faydalı içeriklere göre belirlenir, aşağı inildikçe içerikler aranan kelimeyle daha az alakalı hale gelir. Dolayısıyla SERP’te üst sıralarda çıkmak önemlidir, işte bu yüzden de SEO çalışmaları yürütülür. 

SERP Analizi Nedir? SERP Analizi Nasıl Yapılır?

Bilgiye anında ulaşabilmemize imkan sağlayan arama motorlarının sonuçları nasıl nitelendirdiğini ve ölçtüğünü anlamak için yaptığımız tüm işlemlere SERP analizi diyoruz. SERP analizi yapmamızın temel sebebi, Google’da üst sıralarda çıkan web sitelerinin bu kadar iyi bir konumda olmak için hangi stratejileri geliştirdiğini anlamak. Daha da özetlersek rekabete katılmak! SERP analizi nedir sorunuzu yanıtladığımıza göre şimdi gelelim, SERP analizine. SERP analizi yaparken izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir:

Anahtar Kelime Araştırması Yapın: SERP analizi nasıl yapılır diyorsanız ilk adım olarak hangi anahtar kelimeleri hedeflediğinize karar vermeniz gerekiyor. Hizmet ve ürünlerinizle ilgili, sektörünüzü tanıtan, şirketinize atıfta bulunan anahtar kelimelerin listesini yapın.

Arama Amacını Belirleyin: Google SERP analizi yaparken bir sonraki adımınız aramanızın amacını belirlemek. İlk adımda oluşturduğunuz anahtar kelimeleri inceleyip bu aramaları yapan bir kullanıcının hedeflerini anlamaya çalışın. Kullanıcının zihnindeki düşünceyi anladıktan sonra SEO metriklerini gözden geçirin ve SEO stratejilerinizi iyileştirin.

SERP Rakip Analizi Yapın: SERP analizi nasıl yapılır sorusunun bir diğer önemli cevabı ise rakiplerinize kıyasla nasıl bir konumda olduğunuzu anlamanız. Güçlü rakipleriniz varsa ve sektörde liderliği hedefliyorlarsa sayfalarınızı, diğer sayfaların üstüne çıkarmak için yeni SEO stratejileri geliştirin, içeriklerinizi güncelleyin.

Spesifik Anahtar Kelimeler Bulun: Girişte Google SERP nedir, sorusunu cevaplarken Google’ın milyonlarca içeriği aynı anda sunabileceğine değinmiştik. İşte bu milyonlarca içeriğin arasında web sitenizin kaybolmamasını istiyorsanız rakiplerinizin kullanmadığı, uzun kuyruklu ve spesifik anahtar kelimeler bulun. Böylece daha özel arama yapan kullanıcılara ulaşın.

İçeriklerinizi Optimize Edin: SERP rakip analizi yaptığınızda, diğer firmaların, güçlü blog yazılarına yer verdiğini gözlemlediyseniz siz de içeriklerinizi daha kaliteli, bilgi verici ve güncel bir şekilde sunun. İçeriklerinizi sürekli geliştirerek Google SERP’te daha üst sıralarda yer alma şansını yakalayın. 

SERP Analizi SEO’nun Önemli Bir Bileşeni…

SERP’ler web sitenizin Google’ın ilk sayfasında nasıl görüneceğini belirler. Şöyle düşünün. Arama yaptığınız bir konu ile ilgili ihtiyacınız olan cevabı ilk sitede bulduğunuzda diğer web sitelerini ziyaret eder misiniz? Elbette etmezsiniz. O halde SERP analizi yaparken SEO metriklerinde hangi kriterlere ağırlık vereceğinizi öğrenebilirsiniz.

Bu sayede Google’ın dilini çözümler, ilk sayfayı garantilersiniz. Bir SEO uzmanından destek alarak ilk sıralardaki yerinizi korur, sektör fark etmeksizin daha çok müşteriye ulaşırsınız. Unutmayın, organik sonuçlar, Google'ın karmaşık algoritması tarafından belirlenir. Google’ın algoritmalarını çözebilmek içinse SEO’dan faydalanılır. Yani SERP analizi ve SEO , birlikte ele alınmalıdır.

[widget-136]

Yorum Yap