Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Tek Sayfa Siteler Üst Sıralarda Çıkar Mı? – Dijitale Açılmanın Kolay Yolu

İnternette Var Olabilmek İçin Yüzlerce Sayfaya İhtiyacınız Yok! Tek Sayfa Web Siteleri Size Pratik Bir Çözüm Sunuyor!

Eğer internet sitesi açmayı düşünüyorsanız eminim tek sayfa siteler hakkında bugüne kadar kulağınıza bir şeyler çalınmıştır. Yine de bilgi eksikliği veya kafa karışıklığı olmaması açısından kısa bir tanım yapayım. Tek sayfa siteler isminden de anlaşılabileceği üzere yalnızca bir HTML sayfasından oluşur. Site içerisindeki tüm bölümler bu sayfada yer alır ve adres çubuğu veya diğer yönlendirme bağlantıları aracılığıyla sayfanın farklı bölümlerine ulaşılabilir.

Tek sayfa siteler avantajlara sahip olduğu gibi birtakım dezavantajları da beraberinde getirmektedir. Kimi zaman işletmeler kurulumları daha pratik olduğu için tek sayfa web sitesi kullanmayı tercih etse de tek sayfa siteler çoğu zaman hem SEO hem de kullanıcılara sunulan içerikler açısından yetersiz kalmaktadır.

Tek Sayfa Siteler İçin SEO Nasıl Yapılır? – One Page SEO

One page SEO veya single page SEO olarak da adlandırılan tek sayfa siteler için SEO, tıpkı diğer internet sitelerinde olduğu gibi sitenin arama motoru ve kullanıcı dostu olması için yapılan optimizasyon çalışmalarıdır. Nitekim tek sayfa siteler için SEO yapma süreci de diğer internet sitelerinden pek farklı değildir.

  • Anahtar Kelime Araştırması – Tek Sayfa Siteler İçin SEO Nasıl Yapılır?

One page SEO için işe anahtar kelime araştırmasıyla başlamak iyidir. Çünkü sitenizde tek bir sayfa olacağı düşünülürse hedef kitlenizi internet sitenize gerçekten çekmenizi sağlayacak arama terimlerini yakalamanız gerekir. Tek bir sayfada kullanıcılara aktarabileceğiniz içerik miktarı sınırlı olduğundan tek sayfa siteler için SEO yaparken anahtar kelime seçimine önem vermelisiniz.

Ayrıca anahtar kelimelerinizi kullanıcıların arama niyeti ile uyumlu bir şekilde kullanmanız da aynı derecede önemlidir. Kullanıcıların arama niyetleri ile ne kadar uyumlu bir sayfa oluşturursanız ve anahtar kelimelerinizi ne kadar uygun bir şekilde kullanırsanız arama sonuç sayfasında görünür olma olasılığınız o kadar yükselir.

  • Backlink – Single Page SEO Nasıl Yapılır?

Kalite puanı yüksek internet sitelerinden backlink almak tüm internet siteleri için önemlidir. Ancak söz konusu tek sayfa web sitesi olduğunda bunun önemi daha da artar. Çünkü site içi linkleme yapabileceğiniz ve kullanıcıların aramalarına yönelik içerikler oluşturabileceğiniz farklı sayfalar yoktur. Bu nedenle site dışı SEO’ya önem vermelisiniz.

  • Sayfa Hızı – Tek Sayfa Siteler İçin SEO

Tüm içeriğinizin tek bir sayfa içerisinde yer alacağını düşünürsek tek sayfa siteler için SEO yaparken kesinlikle dikkat etmeniz gereken bir diğer husus da sayfa hızıdır. Sayfa boyutunun yüksek olması sayfa hızını ciddi ölçüde düşürebilir. Ancak bu sorunu aşmak için lazy load yönteminden yararlanabilirsiniz. Lazy load (tembel yükleme); sayfanın hızlı yüklenmesi için sayfa sonunda kalan içeriklerin yüklenmesini sonraya bırakan bir işlemdir.

  • İçerik Yapılandırması – One Page SEO

Normal şartlarda birden çok sayfadan oluşan internet sitelerinde her bir içerikte yalnızca bir tane H1 etiketi olur. H1 etiketi o içeriğin ana başlığıdır. Ancak tek sayfa web sitesi için sayfayı bölümlendirirken her bölümü H1 etiketiyle ayırmanız daha iyi bir fikirdir. Örneğin “Tek Sayfalı Site Nedir?” başlığı için de “Tek Sayfalı Site Fiyatları” başlığı için de H1 etiketini kullanarak anahtar kelimelerinizi daha optimize bir şekilde kullanabilirsiniz.

Tek Sayfa Siteler SEO İçin Doğru Tercih Mi?

Pratikliğinden ötürü işletmeler tarafından zaman zaman tercih edilse de tek sayfa sitelerin SEO açısından avantajlı olduğunu söylemek zordur. Yukarıda da bahsettiğim gibi tek sayfa siteler için SEO yaparken kullanıcıların yaptığı farklı aramalara yönelik içerik çalışmaları gerçekleştiremezsiniz. Bu da aslında potansiyel müşterilerinizi yakalayabileceğiniz pek çok anahtar kelime fırsatını göz ardı etmeniz demektir.

Yine de yalnızca belli başlı ürün veya hizmetler sunuyorsanız, kullanıcıların ürün ve hizmetlerinizle ilgili arayabileceği pek fazla şey olmadığına inanıyorsanız (bundan asla emin olmayın, kullanıcı aramalarının zenginliği bu konuda uzman olmayan birini epey şaşırtabilir), one page SEO ile tek sayfa web sitesi yapmayı düşünebilirsiniz.

[widget-136]

Yorum Yap