Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

SEO Uzmanı Nedir? SEO Uzmanı Ne İş Yapar?

Profesyonel SEO Uzmanı Olmak İçin Neler Gerekir?

Bir web sitenin arama motorları üzerinde ilk listelenenler arasında yer almasını sağlamak için SEO çalışmaları yani arama motoru optimizasyonu çalışmaları yapılır. Son yıllarda SEO uzmanı kavramı da böylece gün yüzüne çıkar. Peki, SEO uzmanı kimdir, ne iş yapar? Başarılı bir SEO uzmanı olmak kimler için mümkün?

SEO uzmanı nedir ve SEO uzmanı ne iş yapar sorularını sık sık sormaya başladıysanız, bir SEO uzmanının neler yaptığını bilmek istiyorsanız ve belki de yeni bir kariyer hedefi belirlemenin arifesindeyseniz sizin için bu yazıda SEO uzmanı nedir, ne iş yapar, görevleri neler, kimler olabilir konularından kısaca bahsedeceğim. 

SEO Uzmanı Görevleri ve Sorumlulukları Neler? 

Profesyonel SEO uzmanı olmak kolay mı, bir SEO uzmanı olmak istiyorsanız neler yapmalısınız ve hangi görevleri üstlenmelisiniz? Yoksa firmanız için bir kurumsal SEO uzmanı mı arıyorsunuz? Kısacası, SEO uzmanı nedir ve SEO uzmanı ne iş yapar diye merak ediyorsanız öncelikle tanımını yapayım. SEO uzmanı kimdir diyorsanız; şirketlerin ya da markaların dijital dünyada var olabilmesi ve görünür kalabilmesi için detaylı dijital pazarlama çalışmaları yürüten, bunları arama motorlarının algoritmalarına göre yapan kişidir. 

SEO uzmanı ne iş yapar diye soruyorsanız ve ihtiyacınız olan SEO uzmanı görevlerini bilmekse, işte bir SEO uzmanının görev ve sorumlulukları şunlardır:

 • İçerik pazarlama stratejileri belirler.

 • Arama motoru algoritmalarını takip eder ve yeniliklerden haberdar olur.

 • Web sitelerin internet kullanıcıları tarafından tıklanması, etkileşim sağlaması için HTML, CSS ve JavaScript gibi yazılımları kullanır.

 • Web yazılım ve geliştirme ekibiyle birlikte çalışarak SEO uygulamalarının sitede etkinleştirilmesini sağlar.

 • Dijital reklam kampanyaları yayınlar.

 • Web sitelerinin performanslarını izler, gereken iyileştirmeleri yapar.

 • Rakiplerin düzenlediği reklam çalışmalarını analiz eder.

 • SEO araçlarını ve SEO stratejilerini kullanarak SEO içeriklerinin üretilmesi aşamasına destek verir. Üretilen içerikleri analiz eder. 

 • Web sitesini kullanıcı deneyimleri açısından analiz ederek iyileştirmelerini yapar. 

Google SEO uzmanı, Google algoritmalarına yönelik deneyimlerini ortaya koyarak şirketlerin veya markaların ön plana çıkmasını sağlar. 

Nasıl SEO Uzmanı Olunur? Kimler SEO Uzmanı Olabilir?

Eğer kurumsal SEO uzmanı olmak için adım atmak istiyorsanız, SEO uzmanı olmak için neler yapılabileceğini merak ediyorsanız, “nasıl SEO uzmanı olunur” diye soruyor, doğru cevapları almak istiyorsanız, isteyen herkesin gereken eğitimleri alarak SEO uzmanı olabileceğini bilmelisiniz. Ancak burada kilit nokta gerçekten istemek! Çünkü SEO uzmanı olmak detaylara önem vermeyi ve dijital pazarlama hakkında derin bir bilgiye sahip olmayı da gerektirir. Nasıl SEO uzmanı olunur diye sorduğunuzda;

 • Dijital pazarlamaya ilgiliyseniz ve sürekli gelişmeleri takip ediyorsanız,

 • SEO uzmanlığı eğitimi alarak sertifika sahibi olduysanız,

 • Web sitesi optimizasyon araçlarını kullanma konusunda deneyimliyseniz,

 • Web yazılım konusunu biliyorsanız,

 • Analitik ve stratejik düşünebiliyorsanız,

 • Takım çalışmalarına yatkınsanız SEO uzmanı olabilirsiniz.

Google SEO Uzmanı Olmak İçin Harekete Geçin!

SEO uzmanı nedir, nasıl SEO uzmanı olunur ve profesyonel SEO uzmanı neler yapıyor aklınızda bir fikir oluştuysa hayallerinizi gerçeğe dönüştürebilmek hiç zor değil. Google SEO uzmanı olarak kaliteli işler başarmak istiyorsanız öncelikle SEO uzmanlığı eğitimlerine katılmalısınız. Detaylı bir eğitimden geçerek ve gelişerek kendinizi SEO uzmanı olarak görmeye başlayabilirsiniz.

SEO uzmanı olmak için nereden eğitim almanız gerektiğini bilmiyorsanız web sitem üzerinden eğitimlerimi inceleyebilirsiniz. Detaylı eğitim programıma göz atarak sizin için uygunsa iletişime geçebilirsiniz. Unutmayın, SEO uzmanı olmak için bunu gerçekten istemeniz önemli. Eğer istiyorsanız amaca yönelik çalışmalar yaparak profesyonel SEO uzmanı olabilirsiniz.

[widget-136]

Yorum Yap