Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

SEO Nasıl Geliştirilir? Yeni İçerik Eklemeden SEO’nuzu Geliştirin!

Daha Yüksek Sıralamalar İçin Yeni İçerikler Yazmak Zorunda Değilsiniz! – SEO Performansı İyileştirme

İnternet sitenizdeki bazı sayfalar istediğiniz sıralamalara ulaşamıyor mu? Yoksa tıklama oranlarınız istediğiniz gibi değil mi? SEO geliştirmek için aklınıza yeni içeriklerle hedef anahtar kelime yoğunluğunuzu arttırmaktan başka bir şey gelmiyor mu? Daha iyi bir SEO stratejisiyle içerik eklemeden SO geliştirmek mümkün.

Kendinize içerik eklemeden SEO nasıl geliştirilir diye sormaya başlamadan önce elbette bir şeyleri değiştirmeniz gerekeceğini hatırlatayım. Ama yine de yeni bir içerik stratejisi oluşturmak zorunda kalmayacağınızı söyleyebilirim.

İşe İyi Sayfaların Tıklama Oranlarını İyileştirerek Başlayın! – SEO Nasıl Geliştirilir?

İlk sayfada gözükmeyen sayfalara kıyasla ilk sayfada çıkan ancak istediğiniz tıklama oranlarını alamayan sayfalarınızı iyileştirmek daha kolaydır. Hem de iyi sıralamaya sahip içeriklerinizin tıklama oranlarını iyileştirmeniz daha alt sıralardaki sayfalarınızın da yukarı tırmanmasına yardımcı olabilir.

SEO iyileştirme için ilk önce içeriğinizin meta başlık ve açıklamasını ele alın. Meta başlık ve açıklama; içeriğinizi kullanıcıların Google arama sonuç sayfasında nasıl gördüğünü ifade eder. Kullanıcıların aramasına yönelik anahtar kelime barındıran ve kullanıcıları sayfaya tıklamaya teşvik eden bir meta başlık ve açıklama tıklama oranınızı yükseltecektir.

Bunun için meta başlık ve açıklamalarınıza kullanıcıların ilgisini çekebilecek, duygularını harekete geçirecek ibareler ekleyin, merak uyandırmaya çalışın. Kısa ve çarpıcı bir başlık ve doğru bir sayfa özetiyle kullanıcıların sayfanıza tıklamasını sağlayın.

Sayfa Hızını İhmal Etmeyin! – İçerik Eklemeden SEO Geliştirmek

Eğer internet sitenizin açılış hızı kötüyse neden SEO performansınızın istediğiniz seviyede olmadığını anlayabilirsiniz. Eğer SERP’te gerçekten iyi sıralamalar elde etmek istiyorsanız kesinlikle SEO performansı geliştirmek için site hızına önem vermelisiniz. Ayrıca yavaş yüklenen sayfalar, sitenizin hemen çıkma oranını da arttıracaktır ki bu Google’a siteniz hakkında kötü bir mesaj verir. 

Google PageSpeed Insights’ı kullanarak sayfa hızınız hakkında bilgi alın ve SEO iyileştirme için resim boyutlarını küçültmeyi, webP formatı kullanmayı deneyin, sitenizde tarayıcı önbelleğine dair bir eklenti kurulduğuna emin olun.

İçeriğinizi Güncelleyin! – SEO Nasıl Geliştirilir?

Hayır, yeni bir içerik yazmaktan bahsetmiyorum. İçerik eklemeden SEO geliştirmek için eski içerikleriniz belirli aralıklarla üzerinden geçmeyi unutmayın. İçerikleriniz hem Google algoritmaları hem de nesnel bilgi açısından güncellikten uzak kalmış olabilir. Google güncel olmayan bilgiyi sevmez. İçeriklerinizi güncellemeniz SEO performansı iyileştirme açısından 2-3 ay içerisinde yeni içeriklerden daha etkili sonuçlar almanızı sağlayabilir.

Site İçi Bağlantıları Kullanın! – SEO Performansı Nasıl İyileştirilir? 

Site içi linkler, içerik eklemeden SEO geliştirmek için en kullanışlı ve kolay yollardan biridir. Birbirleri ile alakalı iki içeriğiniz mi var? Biri SERP’te çok iyi bir sıralamaya sahipken diğeri aynı durumda değil mi? O halde bu içeriklerde birbirlerine link vermeyi kesinlikle düşünmeli ve bunu diğer sayfalarınız için de yapmalısınız.

Çünkü dahili bağlantılar arama motoru botlarına yardımcı olurlar. Bir Googlebot, sitenizi tararken bir linkten diğerine geçer. Ancak sayfa içerisinde farklı bir bağlantı gördüğü takdirde önce o sayfaya giderek onu tarar. Bu da hem içeriklerinizin indexlenme hızını arttırır hem de sayfalarınızın PageRank değerini arttırır.

Sitenizdeki Bozuk Bağlantıları Ortadan Kaldırın! – İçerik Eklemeden SEO Yapmak

Daha önce sildiğiniz veya taşıdığınız bir sayfanın bağlantısı hala bir yerlerde kalmış olabilir. Eğer arama motorunda hala bu sayfa çıkıyorsa ve kullanıcılar tıkladığında açılmayan bir sayfayla karşılaşıyorsa SEO performansınızın düşmeye başlaması doğaldır. Bu nedenle 301 ve 404 hataları veren sayfaları tespit etmeye çalışın. Bozuk sayfaları, doğru çalışan ilgili bir sayfaya yönlendirin.

Backlinkleri Kontrol Edin! – SEO Nasıl Geliştirilir?

Kaliteli dış bağlantılar sitenizde SEO performansı geliştirmek için hala çok önemlidir. Eğer uzun süredir uğraşmanıza rağmen sitenizin bir türlü SERP’te yükselmesini sağlayamıyorsanız kesinlikle dışarıdan sitenize gelen bağlantılara göz atmalısınız. Size backlink veren kalitesiz siteler veya bozuk sayfalar SEO performansınızı aşağı çekiyor olabilir.

Yeni İçerikler Eklemeyi De İhmal Etmeyin!

Yukarıda içerik eklemeden SEO yapmak için kullanabileceğiniz bazı yöntemlerden bahsettim. Elbette bu yöntemler SEO iyileştirme için kullanabileceğiniz temel şeylerdir ve bunları yaparak sitenizin daha iyi sıralamalar almasını sağlayabilirsiniz.

Ancak bunu yaparken bir yandan da yeni içerikler eklemeye devam etmeli, yeni içeriklerinizin performansını da aynı şekilde izlemeli ve geliştirmeniz gereken noktaları tespit ederek buna göre yeni SEO stratejileri belirlemelisiniz.

[widget-136]

Yorum Yap