Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

SEO Başarısı Nasıl Ölçülür? Başarısız SEO’nun Nedeni Ne?

Dijitalde Başarılı Olup Olmadığınızı Anlamak İçin Nelere Bakmalısınız? Başarısız SEO Çalışması Nasıl Anlaşılır?

SEO başarısı nasıl ölçülür gibi bir soru gerçekten yanıtlaması zor bir sorudur. Tek bir web sayfası için, geliştirmek istediğiniz arama motoru optimizasyonu alanına bağlı olarak, her biri düzinelerce metrik içeren birkaç araç kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, dağınıklığı ortadan kaldırmak ve gerçek bir SEO performansı duygusu elde etmek mümkündür.

Bu nedenle bir internet sitesinin SEO performansı nasıl ölçülür veya başarısız SEO çalışması nasıl anlaşılır gibi soru işaretleri taşıyanlar için aşağıda SEO başarısını ölçmek kullanabileceğiniz çeşitli yöntemler ve metriklerden bahsettim. Gelin hep birlikte bunlara bakalım.

Anahtar Kelime Sıralamaları – SEO Başarısı Nasıl Ölçülür?

Web sitenizdeki her bir sayfa, bir avuç anahtar kelime için sıralanmak üzere hazırlanmıştır. Ana odak, birincil anahtar kelimeniz (genellikle en fazla arama hacmine sahip anahtar kelime) ve bir avuç ikincil anahtar kelime olmalıdır. Bu anahtar kelimeler, genel web sitenizin yanı sıra sayfalarınızın içeriğiyle de yakından ilgili olmalıdır.

Çevrimiçi olarak mevcut sıralama kontrol araçlarından herhangi birinde anahtar kelime sıralamalarınızı düzenli olarak izlemeli ve SEO başarısı için anahtar kelime sıralama konumlarındaki herhangi bir hareketi not etmelisiniz. Anahtar kelime sıralamanızı izleyerek, çabalarınızın işe yarayıp yaramadığını değerlendirebilir ve sıralamanızda herhangi bir değişiklik görmüyorsanız bazı şeyleri değiştirebilirsiniz. Sıralamaya çalışan çok fazla başka site varsa, birincil anahtar kelimenizi değiştirmeniz bile gerekebilir.

Ziyaretçi Sayısı – Başarısız SEO Çalışması Nasıl Anlaşılır?

Organik trafik, Google gibi arama motorlarından web sitenize gelen trafiktir. Tipik olarak, bir kullanıcı arama motoruna bir sorgu yazar ve organik listelerde kendilerine gösterilen sonuca tıklar. Bu listelerden web sitenize tıklayan kişiler, bu tıklamayı almak için reklam ödemesi yapmadığınızdan ötürü organik trafik olarak kabul edilir. Bu nedenle, ne kadar fazla trafik oluşturursanız o kadar iyidir.

SEO başarısı nasıl ölçülür sorusuna organik trafik, yani ziyaretçi sayısıyla yanıt vermek mümkündür. Çünkü daha fazla ziyaretçi çekmek için SEO çalışması sırasında meta başlık ve açıklamaların iyileştirilmesi, içeriklerin daha kaliteli hale gelmesi, kullanıcı dostu sayfa tasarımları gibi işlemler uygulanır ve bunların organik trafiği arttırması beklenir.

Dönüşüm Oranı – SEO Performansı Nasıl Ölçülür?

Dönüşüm oranı, web sitenizi ziyaret eden toplam kişi sayısına kıyasla istenen bir eylemi gerçekleştiren kişilerin yüzdesidir. Dönüşüm sayınızın ziyaretçi sayısına bölünmesiyle hesaplanır. Dönüşüm oranınızı bulduktan sonra, kabul edilebilir düzeyde olup olmadığını nasıl anlarsınız? 

Çevrimiçi dönüşüm oranları, endüstriler arasında önemli ölçüde değişebilir. Ancak, %3-3,5 civarında bir dönüşüm oranına sahip olmayı hedeflemeniz başlangıç için iyidir. %1'in altındaki herhangi bir şey, dönüşüm faktörlerinizi gözden geçirmenizi ve sorunun çözülmesine yardımcı olması için potansiyel olarak profesyonellere başvurmanızı gerektirir.

Performans Karşılaştırmaları Yapın! – SEO Başarısı Nasıl Ölçülür?

Başarısız SEO çalışması nasıl anlaşılır diyorsanız bunun en iyi yollarından biri de dönemsel raporları kullanmaktır. Google Search Console’a girin ve basit olarak bazı raporlar elde etmek için Performans paneline tıklayın. Search Console’dan son 28 günü önceki 28 günle karşılaştırmasını isteyin.

Bu tarih aralığı filtresi, 28 günlük bir dönem için belirli anahtar kelimelerden gelen trafik miktarını önceki 28 günlük dönemle karşılaştırmanıza olanak tanır. En önemli anahtar kelimelerinizin zaman içindeki istikrarlı büyümesini ölçmenin harika bir yoludur.

Hemen Çıkma Oranı – SEO Başarısı Nasıl Ölçülür?

Hemen çıkma oranı, web sitenize geldikten hemen sonra web sitenizden ayrılan ve web sitenizdeki diğer sayfaları görüntülemeyen trafiğin yüzdesidir. Bunu, sayfanız yüklendikten hemen sonra 'geri' okunu tıklayan veya bir sekmeyi kapatan biri olarak düşünebilirsiniz. Hemen çıkma oranı, bir web ziyaretçisinin geldikleri sayfanın kendileri için ne kadar alakalı olduğunu düşündüklerinin bir göstergesidir.

SEO başarısı açısından hemen çıkma oranı önemlidir çünkü yavaş sayfa hızı, ilgisiz veya kalitesiz içerik, düşük kullanıcı deneyimi gibi sorunlar hemen çıkma oranını yükseltecektir. Bu da zaten başarısız SEO çalışması demektir.

Kapsamlı Bir Analiz İçin Takip Etmeniz Gereken Onlarca Metrik Var!

Burada yalnızca en önemli 5 tanesine yer vermiş olmasam da SEO başarısı nasıl ölçülür, başarısız SEO çalışması nasıl anlaşılır gibi sorulara yanıt verebilmek için takip etmeniz gereken onlarca metrik vardır. Ayrıca her yıl büyük güncellemeler alan Google algoritmaları ve SEO araçları farklı metrikleri de hayatımıza sokmaktadır.

Yine de yukarıda sıraladığım metrikleri takip etmeniz yaşadığınız sorunları daha kolay çözmenize ve sayfalarınızın ilk sırada yer almasına yardımcı olacağına inanıyorum. Eğer daha fazla desteğe ihtiyacınız varsa her zaman bana ve ekibime ulaşabilirsiniz.

[widget-136]

Yorum Yap