Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Girişimciler İçin SEO Rehberi – Google’ın Gücüyle İşinizi Büyütün!

Girişimini Daha Fazla İnsana Ulaştırmak İsteyen Girişimciler SEO İçin Ne Yapmalı?

Bir girişimciyseniz, ürün veya hizmetinizi pazarlamak için bir web sitesi oluşturmanız gereklidir. Ancak, web sitenizi çalışır duruma getirmek savaşın sadece yarısıdır. Bir sonraki adım SEO veya Türkçe ismiyle arama motoru optimizasyonudur. Büyüyen işletmenizin SEO başarısı için doğru yolda olduğundan emin olmak için bazı SEO tekniklerini uygulamanız gerekebilir.

Girişimciler için SEO rehberi tabirini kullanmam gözünüzü korkutmasın! SEO temel olarak, sunduğunuz şeyleri aktif olarak arayanlar için web sitenizi görünür kılmak anlamına gelir. Web sitenizi SERP'lerde (arama motoru sonuç sayfaları) sıralamak SEO'nun ana hedefidir. Girişimciler için SEO kulağa başta korkutucu ve karmaşık gelse de aslında doğru temellere dayandığında hiç de böyle değildir. Bu nedenle aşağıda girişimciler için SEO önerileri aktardım.

Bunlara Kesinlikle Dikkat Edin! – Girişimcilere SEO Önerileri

  • Kullanıcı Deneyimi – Girişimciler İçin SEO Rehberi

Yapmak istediğiniz ilk şey, sitenizin çekici ve gezinilmesi kolay bir tasarıma sahip olmasını sağlamaktır. Siteniz kullanıcıları iterse hiçbir SEO çabası çok fazla bir fark yaratmaz. Neyin işe yaradığı hakkında bir fikir edinmek için sektörünüzdeki diğer sitelere bakmayı düşünün. Tasarım sizin işiniz değilse, bazı dersler almaya veya bir profesyonelden yardım istemeye yönelebilirsiniz.

  • Anahtar Kelimeler – Girişimciler İçin SEO İçin Ne Yapmalı?

Sıralama almak istediğiniz anahtar kelimeleri belirlemek, herhangi bir SEO kampanyası başlatırken ilk ve en önemli adımdır. İnsanları doğal olarak çekmenin en iyi yolu, yaptığınız işle ilgili anahtar kelimeler için sıralama almaya çalışmaktır. Ne sunmanız gerektiğini düşünün ve alakalı birkaç anahtar kelime veya kelime öbeği belirleyin. Google'ın anahtar kelime aracı çok yardımcı olabilir ve bir adım daha ileri gitmek istiyorsanız, rakiplerinize bakmak da iyi bir fikirdir.

Anahtar terimlerinize ve ifadelerinize karar verdikten sonra, bunları sitenize organik olarak serpiştirin. Bunları aşırı kullanmayın veya doğal olmayan bir şekilde yerleştirmeyin, çünkü anahtar kelime doldurma hoş karşılanmaz ve sonuçta SEO çalışmanıza zarar verebilir. Google'ın sitenizin neyle ilgili olduğunu bilmesi için bu anahtar terimleri ve ifadeleri doğal olarak kullandığınızdan emin olun.

  • Meta Title ve Açıklamalar, Başlıklar ve Alt Etiketler – Girişimciler İçin SEO Rehberi

Girişimciler için SEO önerileri arasında en çok gözden kaçırılan hususlardan biri metalardır. SEO söz konusu olduğunda, kendi meta açıklamalarınızı yazmak çok önemlidir. Her sayfanın, arama sonuçlarında açıldığını gören herkesin ilgisini çekecek ilginç bir meta açıklamasına sahip olduğundan emin olun. 

Aynı şekilde başlıklar da önemlidir. Anahtar kelimelerinizi mümkün olduğunca başlıklarda kullanmayı deneyin, ancak yine de doğal olduğundan emin olun. Çoğunlukla, başlıkların ilgili oldukları sayfada veya bölümde ne olduğuna dair alakalı bir açıklama olması gerekir. Son olarak, Google'ın resimde ne olduğunu anlamasına yardımcı olmak için sitenizdeki her fotoğrafın bir açıklaması ve alt etiketi olduğundan emin olun.

  • Özgün ve Kaliteli İçerik – Girişimciler İçin SEO Önerileri

Girişimciler için SEO hakkında konuşurken elbette özgün ve kaliteli içeriklere de vurgu yapmalıyım. Her SEO uzmanının uzun yıllardır vurguladığı noktalardan biri olan içerik kalitesi Google aramalarında öne çıkmak için vazgeçilmezdir. Ayrıca girişimciler için SEO yaparken kesinlikle yalnızca özgünlüğün yetmeyeceğini de hatırlatmam gerekir.

Bir blog veya kaynak bölümüne sahip olmak, aksi takdirde kaçıracağınız organik trafik çekmenin harika bir yoludur. Kaynaklarınızın kesinlikle SEO veya pazarlama amaçlı olmadığından emin olun. Hedef kitlenize faydalı içerik sağlamak, hızlı bir şekilde harika sıralamalar için en büyük bileşen haline gelmektedir.

Blogunuz tamamen ürünlerinizle ilgiliyse, yalnızca işinizi zaten bilen ve seven kişileri çekeceksiniz. Yalnızca şirketinizin haber kapsamının videolarını sunuyorsanız da durum aynıdır. Bunları site içeriğinizin bir parçası olarak dahil etmek iyi bir fikirdir, ancak yararlı ve bilgilendirici şeyler sunmak, sitenizin içeriğinin ilgili bir hedef kitleyle paylaşıldığından emin olmanın en iyi yoludur. Sektörünüz ne olursa olsun, hedef kitlenizle ilgili faydalı konular bulabilirsiniz. SEO için son derece değerli olan diğer sitelerin size geri bağlantı vermesini sağlamanın bir numaralı yolunda faydalı, alakalı içeriğe sahip olmak.

  • Sosyal Medya – Girişimciler İçin SEO Rehberi

İşletmenizle ilgili her platformda bir sosyal medya varlığına sahip olmak ve sürdürmek çok önemlidir. Sosyal medya giderek daha fazla ivme kazanıyor ve hedef pazarları etkileme yeteneği hiç bu kadar yaygın olmamıştı. Google'ın algoritması sosyal medyayı doğrudan hesaba katmasa da sitenize daha fazla insan getirme ve kitlenizi büyütme yeteneği, uzun vadede SEO'yu kesinlikle etkileyecektir. 

İçeriğiniz gibi, sosyal medya etkileşimlerinizin de yararlı, bilgilendirici veya en azından eğlenceli olduğundan emin olmak istersiniz. Site içeriğinizi sosyal medyada paylaşmak, sitenizi mümkün olan en geniş kitleyle paylaşmanın harika bir yoludur.

İşinizin Daha Hızlı Bir Şekilde Büyümesini İstemez Misiniz? – Girişimciler İçin SEO Rehberi

Yeni bir işe başlamak zaman alıcı ve sıkıcıdır, ancak bu süreyi kısaltmak dijital olanakları kullandığınız sürece elinizdedir. SEO'nun günümüz pazarlamasının büyük bir bileşeni olduğunu unutmayın ve sahip olduğu gücü göz ardı etmeyin.

Son olarak, iyi bir SEO'nun zaman aldığını unutmayın. Elbette geleneksel yöntemlere kıyasla SEO yapmak girişiminizin çok daha hızlı büyümesini sağlayacaktır. Yine de sabırlı olun ve yaptığınız her şeyin organik olduğundan emin olun. Hızlı ilerlemek için SEO hilelerine başvurmanız takdirde çok daha kalıcı sonuçlar alacaksınız.

[widget-136]

Yorum Yap