Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Sayfa İtibarı Nedir? Sayfa İtibarı Nasıl Hesaplanır?

Domain Otoritesi Nasıl Yükseltilir?

Sayfa itibarı, yani diğer bir ifadeyle domain otoritesi, Moz tarafından geliştirilen, belli bir sayfanın SERP’lerde nasıl sıralanacağı öngören bir puandır. Sayfa itibarı hesaplanırken web sitesinin tamamı değil, analiz edilmek istenen tek bir sayfası ele alınır. Etki otoritesinde ise tüm web site üzerinden hesaplama yapılır.

Sayfa itibarı, rakiplerin SERP’lerde ne derece etkili olduğunu anlamak için yapılır. Bir nevi performans ölçer gibi değerlendirebilirsiniz. Şimdi dilerseniz sayfa itibarı nedir ve domain otoritesi nasıl yükseltilir sorularını detaylı bir şekilde ele alıp sayfa sıralamanızı yükseltmeye yardımcı olabilecek adımlara değinelim.

Sayfa İtibarı Nedir? 

Sayfa itibarı, bir web sitesindeki sayfaların SERP’lerde nasıl görüneceğini tahmin eden bir ölçümdür. SEO yazılım şirketi Moz tarafından geliştirilmiştir. Yalnız sayfa itibarının yalnızca bir metrik olduğunu ve web sitesinin genel kalitesiyle ve SEO değeriyle herhangi bir bağlantısının bulunmadığını belirtmek istiyorum. Çünkü domain itibarı, Google algoritmasının bir parçası değildir.

Sayfa İtibarı Nasıl Hesaplanır?

Sayfa itibarı (domain itibarı), 100 puanlık bir logaritmik ölçekle hesaplanır. Domain itibarı hesaplanırken web sayfasının takip edilen ve edilmeyen bağlantıları, 301 ve 302 http hata kodları, eski bağlantıları ve alan adlarının sayıları gibi pek çok faktör dikkate alınır. Bu faktörler, SERP'leri tarayan ve dizine ekleyen Moz’un verilerine dayanır. Domain otoritesi ne kadar yüksekse sayfanın SERP’lerdeki sıralaması da o yüksek demektir. %90 veya daha yüksek başarıya ulaşan sayfalar, sayfa itibarı açısından A+ düzeyi olarak kabul edilir. Sayfa itibarı nasıl hesaplanır diye merak ediyorsanız https://moz.com/link-explorer linkine tıklayabilirsiniz.

Domain Otoritesi Nasıl Yükseltilir?

Domain otoritesinin tek bir adımla yükseltilmesi mümkün değildir. Çünkü sayfa itibarı, tüm parçaların aynı anda değerlendirildiği ve sayfanın çok yönlü olarak ele alındığı bir ölçümdür. Sayfa otoritesi; sayfanın ne kadar güvenilir olduğuna, bağlantıların sayfaya ne kadar katkı sağladığına ve sayfanın güncel olup olmadığına göre değişir. Yani düşük kaliteli içerikler ve spam içerikli bağlantılar olan bir web sayfası için domain otoritesini iyileştirmeye ihtiyacınız var demektir. Aynı şekilde web sitesi uzun bir zamandır ihmal ediliyorsa, güncel içerikler yüklenmiyorsa ve bağlantıların web sitesiyle alakası yoksa da sayfa itibarının artırılması gerekmektedir. Eğer sayfa itibarı sonucunuz beklediğiniz gibi çıkmadıysa sizler için sıralayacağım adımları izleyebilirsiniz.

1-Spam İçerikli Yorumları Kaldırın

Siyah şapka SEO tekniği olarak uygulanan ve SERP’lerdeki sıralamanızı düşürmeyi hedefleyen spam içerikli yorumlar, sayfanızın güvenilirliğini doğrudan etkileyebilir.  Bu yüzden ilk adımda bu tarz içeriklerden kurtulmanız gerekir.

2-Kaliteli Bağlantılar Oluşturun

Başarılı SEO çalışmaları için kaliteli bağlantılar olmazsa olmazdır. Web sitenizin sayfa itibarını artırmak ve kullanıcıların gözünde daha iyi bir imaj çizmek için önemli konumda olan sayfalardan bağlantılar oluşturun. 

3-İçeriklerinize Önem Verin

Bir içeriğin kaliteli, bilgi verici ve anahtar kelimeli olması, hem SEO çalışmaları hem de sayfa itibarını artırma süreci için oldukça önemlidir. Sayfanızda hep eski içerikler varsa ya da web sitenizle ilişkili anahtar kelimelerin kullanılmadığı içerikler bulunuyorsa bunlardan kurtularak domain itibarınızı yükseltebilirsiniz.

Web Sitenizin İhtiyaçlarını Fark Edin

Web sitenizde HTML hata kodları varsa, anahtar kelimeler doğru kullanılmıyorsa, içeriklerin yüklenme tarihlerinin üzerinden yıllar geçmişse ya da spam içerikler bulunuyorsa sayfa itibarınızın düşük olması çok normaldir. Domain itibarının çalışma prensibini, SEO’nun temel hedefleriyle bir düşünebilirsiniz. Siz kullanıcıya ne kadar kaliteli içerik sunar ne de kullanışlı bir web sayfası tasarlarsanız domain itibarınız da o yüksek olur.

Unutmayın, Google her zaman yeni gönderilere öncelik verir. Yani düzenli olarak paylaşım yaparsanız arama motorlarında da istediğiniz başarıyı sağlarsınız. Bu noktada sizlere tavsiyem, sayfa itibarınızı güçlendirmek için bir editoryal takvim hazırlamanız. Böylece web sitenizin eksiklerine daha iyi odaklanır, önceliklerinizin farkına varırsınız.

[widget-136]

Yorum Yap