Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Negatif SEO'dan Nasıl Uzak Durulur? – Web Sitenizi Kötü Amaçlardan Koruyun!

Negatif SEO Web Sitenizi Olumsuz Etkiler!

Siteniz rakip olarak görülüyorsa, sitenizin aldığı sıralama, tıklama sayısı gibi konular başkaları tarafından kıskanılıyorsa negatif SEO kavramı gündeme geliyor. Sizi geçemeyeceklerini anlayan kötü niyetli kişiler, çözümü sizin sıralamanızı düşürmekte bulurlar. Negatif SEO nedir diye merak ediyorsanız kısaca bu şekilde açıklayabilirim. İşte tüm bu sebeplerden dolayı, sıralamanızın düşmemesi için negatif SEO’dan uzak durmak gerekir. 

Markaların birçoğu, rakiplerinin sıralamalarını düşürmek ve arama motorlarında onların önüne geçebilmek için bu kötü niyetli çalışmayı gerçekleştirirler. Organik bir sıralama ve tıklama alma sürecinin uzun olması, hileyi normalleştirir. Sonuç olarak organik ve emek verilerek yapılmış çalışma sonuçları her zaman daha iyidir, hileye başvurulmaması gerekir. 

Anti SEO da denen negatif SEO yöntemlerinden korunmak ve web sitenizin sıralamasını korumak istiyorsanız kulak verin. Negatif SEO hakkında detayları öğrenip bu durumdan uzak durmayı tercih edebilirsiniz. Böylece olumsuz durumlar yaşanmadan önleminizi alabilirsiniz ve Google tarafından herhangi bir ceza almaktan kurtulursunuz.

Anti SEO Teknikleri Neden Uygulanıyor? Neden Korunmalısınız?

Sitenizin trafik almasını istemeyenler tarafından size uygulanan bir arama motoru manipülasyonu diyebiliriz. Bu yüzden mutlaka korunmanız gereken bir tekniktir. Neticesinde doğal bir sıralama aldığınızda, zararlı yöntemlerle sizin ceza almanızı sağlayacak kişilere karşı bir savunma geliştirmelisiniz. Anti SEO teknikleri ile şunlar yapılır:

 • Kalitesiz backlinkler

 • Hacklinkler

 • Telif şikayeti

 • Kopya site oluşturma

 • Sahte tıklamalar

 • Sahte ziyaretler

 • Siteye virüs bulaştırma

 • Sahte değerlendirmeler ve kötü yorumlar

 • Hemen çıkma oranlarını artırma

 • Site hızı yavaşlatma

 • İçerikler indekslenmeden çalma

Birçok şekilde gerçekleştirilen negatif SEO çalışmalarından korunmak da mümkün. Çünkü eğer kendinizi korumazsanız; siteniz indekslenmeden alınan yazılarınız sayesinde kopya içerik üretiyor damgası yiyebilirsiniz, kalitesiz backlinklerle sıralamanızı kaybedebilirsiniz, sahte ziyaretler ve tıklamalarla Google tarafından cezaya uğratılabilir ve bir daha arama motoru sıralamalarında görünmeyebilirsiniz. Negatif SEO’dan uzak durmak işte bu yüzden çok büyük bir gereklilik.

Negatif SEO’dan Uzak Durmak İçin Ne Yapmalısınız?

Birçok zararlı etkisinden ve kullanım yöntemlerinden bahsettiğimiz negatif SEO için önlem almanız şart. Peki ama bunu nasıl yapacaksınız? Bunun birkaç yöntemi bulunuyor. Öncelikle Google tarafından size gönderilen e-postaları dikkate almalısınız. Web sitenizde kötü amaçlı yazılım etkileri tespit edildiğinde, sunucu bağlantısı sorunu yaşarsanız, sayfalarınızı dizine eklenmediğinde bildirimlerle karşılaşabilirsiniz. Bu durumda e-postalarınıza gereken önceliği verin ve anti SEO işaretlerini alın. 

Bunun dışında yapabileceğiniz bazı yöntemler şunlar:

 • Backlinklerinizi Kontrol Edin

Düşük kalitedeki sitelerden sizin web sitenize backlink çalışmaları yapılıp yapılmadığını kontrol etmeniz negatif SEO açısından lehinize olacaktır. Çünkü sitenizin sıralamasının düşmesini isteyenlerin en çok kullandıkları yöntemlerden biri backlink çalışmalarıdır. Backlink profilinin takip edilmesi bu yüzden önemlidir.

Kendi kaliteli backlinklerinizi de muhakkak korumalısınız. Bunlar SEO için altın değerinde olduğundan, kötü amaçlı kişilerce manipüle edilmemesine dikkat etmelisiniz ve mümkünse kaliteli backlinklerinizi çoğaltmaya çalışmalısınız. Var olan iyi backlinklerinizin kaldırılması için uğraşacaklarını aklınızdan çıkarmayın.

 • Kötü Amaçlı Yazılımlardan Korunun

Web sitenizin güvenliğini mutlaka korumalısınız. Negatif SEO için kolları sıvayanların site güvenliğinizi tehdit etmek isteyeceklerini de unutmayın. Bunun için güçlü bir şifre oluşturun ve belirli periyotlarla şifrelerinizi değiştirin. Eğer WordPress kullanıyorsanız Google Authenticator eklentisini yükleyin ve siteye her girişinizde bu otomatik şifre oluşturucu ile giriş yapın. Dosyalarınızı yedeklemeyi de ihmal etmeyin. 

 • Kopya İçerik Kontrolü Yapın

İçeriklerinizin kopyalanmış olma ihtimallerine karşı sürekli kontrol yapın. Bu durum sizi sıralamada geri düşürebilir. Aslında sizin olan içerikler, henüz siteniz indeks almadan önce çalınırsa, çalan siteninmiş gibi görünebilir ve siz, kopya içerik üretici olarak işaretlenebilirsiniz.

 • Web Site Hızınızı Kontrol Edin

Web sitenizin hızını kontrol etmeniz, negatif SEO açısından önemlidir. Siteniz için sahte tıklamalar, ziyaretçiler yönlendirilmesi ve sitenizin hızının düşürülmesi olası bir durumdur. Hız kontrolünüzü sık sık yapın, hemen çıkma oranlarını izleyin. Sitenizin trafiğinin bot hesaplar tarafından arttığını düşündüğünüzde sitenizi yurtdışı erişimine kapatarak bir sonuç elde edebilirsiniz.

 • Sosyal Medya Kontrolleri Yapın

Karalama kampanyaları günümüzde en çok sosyal platformlarda yapılıyor. Siz de markanızın sahte hesaplarının açılıp açılmadığına, hakkınızda sahte olumsuz yorumlar yapılıp yapılmadığına bakabilir, böylece negatif SEO’dan uzak durmak için bir hamle daha yapmış olursunuz.

Google’da Sıranızı Korumak İçin Web Sitenizi Güvenli Limanda Tutun!

Negatif SEO’dan uzak durmak ve güvenli limanınızı korumak, başarınızı korumanıza yardımcı olacaktır. Rakiplerinizin ya da düşmanlarınızın size erişme yollarını kapatırsanız kötü niyetlerini uzak tutabilirsiniz. Önlemlerinizi almadığınız ve negatif SEO hakkında çok az şey bildiğiniz sürece korunmanız da zorlaşabilir.

Dijital alanlar, tatlı çekişmelere yer verdiği gibi kötü amaçlı uygulamaların da önüne geçemeyen yerlerdir. Bu yüzden neler yapmanız gerektiğini bilerek hareket etmelisiniz. Uygulayacağınız birkaç detay sayesinde web sitenizi tamamen koruyabilirsiniz. 

[widget-136]

Yorum Yap

Sosyal Medyada En Çok Bu Hashtag'lerle Arandık!