Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

LinkedIn SEO Nasıl Yapılır?

LinkedIn SEO Çalışmaları İle Görünür Olabilirsiniz!

Profesyonel anlamda görünür olmak hem firmaların ve markaların hem de kişisel profillerin hakkıdır. LinkedIn de tam olarak profesyonel çalışmaların yürütüldüğü bir sosyal ağdır. Binlerce hesap arasında kaybolup gitmemek içinse LinkedIn SEO nasıl yapılır bilmelisiniz. LinkedIn SEO, arama motoru ve LinkedIn aramalarında üst sıralara yükselmenizi hedefleyen bir optimizasyon çalışmasıdır.

Şirketler insanlar tarafından güven kazanmak istiyorlarsa mutlaka LinkedIn hesabı oluşturmalılar. Aslında bu sadece LinkedIn özelinde olması gereken bir gereklilik değildir, tüm sosyal ağlar için geçerlidir. Güvenilir bir şirketin sosyal platformlarda da görünür olması gerekir. Ancak sadece profil oluşturmak da yeterli olmayacaktır. LinkedIn SEO çalışmaları ile hesapların öne çıkması sağlanmalıdır. 

Kişisel hesaplardaysa LinkedIn SEO çalışması ile ön plana çıkmak, iş bulmak ya da iş değiştirmek için önemli olacaktır. İyi bir firmada çalışmak istiyorsanız uygun kriterlere göre aramalarda çıkmalısınız. İşte tüm bunlar için LinkedIn SEO çalışması yapmanız gerekiyor. Tabii öncelikle “LinkedIn SEO çalışması nasıl yapılır” sorunuzun yanıtını almalısınız. 

Şirketler İçin LinkedIn SEO Çalışmaları Nasıl Olmalı?

Şirketinizin LinkedIn SEO çalışmalarını mı yürütmek istiyorsunuz? Rakiplerinizin arasında kaybolup gitmek istemiyor musunuz? İlk önce tercih edilen markalar arasına adınızı yazdırmak mı istiyorsunuz? Öyleyse kesinlikle LinkedIn SEO için kolları sıvamalısınız. 

LinkedIn için SEO çalışmaları yürütmeye karar verdiyseniz, firmanızı LinkedIn’de öne çıkma yollarına hakim olarak önde tutmak istiyorsanız şu stratejileri uygulamaya başlamalısınız:

 • LinkedIn SEO çalışmaları için öncelikle isminizi doğru şekilde yazarak profilinizi oluşturun.

 • Anahtar kelime araştırmanızı doğru stratejilerle yapın. 

 • Anahtar kelimelerinizi tagline ve hakkında bölümlerinde kullanın. 

 • Hakkında bölümünü doldururken şirketinizin hedeflerinden bahsetmeyi ihmal etmeyin. Misyonunuzu, vizyonunuzu, hizmetinizi bu bölümde belirtin. Eğer sloganınız varsa bu bölümde slogana da yer verin. 

 • Web sitenizin URL adresini mutlaka profilinizde bulundurun. 

 • Size ayrılan alandaki tüm bilgileri eksiksiz doldurursanız arama sonuçlarında yüzde 30 oranında daha fazla görünür olursunuz. 

 • Şirket sayfanızın görsel optimizasyonunu önemseyin, ilgi çekici ve uygun boyutlarda görsel kullanımını ön planda tutun. 

 • Logonuzu profil fotoğrafında kullanın.

 • Sayfa bilgisi sekmesinde yer alan Slogan bölümünü doldurmaya özen gösterin. Anahtar kelimelerinizi burada da geçirin.

 • Hashtag’ler sekmesini doldurmayı ihmal etmemeniz LinkedIn SEO çalışmalarında büyük bir etki yapacaktır. 

 • Sıra geldi paylaşımlara… Yeteri kadar kişiyi davet edip kitlenizi büyüttüyseniz düzenli aralıklarla yararlı paylaşımlar ve bilgilendirmeler yaparak LinkedIn SEO konusunda ilerleme kaydedebilirsiniz. Paylaşımlarınızda anahtar kelime yoğunluklarınıza dikkat ederek üst sıralara yükselme olasılığınızı değerlendirin. 

LinkedIn SEO nasıl yapılır diye merak eden firmalara ve markalara yukarıdaki bilgilerin yararlı olacağını düşünüyorum. İyi bir stratejiyle ve doğru anahtar kelime analizleriyle LinkedIn’de öne çıkma hayalleri gerçeğe dönüşebilir ve firmanız görüntülenme, tıklanma oranlarını arttırabilir.

Kişisel Hesaplar İçin LinkedIn SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

LinkedIn’de öne çıkma sadece firmaların ve markaların değil, kişisel hesapların da istediği bir durumdur. Bunun nedeniyse iş bulma süreçlerinin yeterince çileli olmasıdır. Profesyonelliğini yansıtmak isteyen kişisel hesaplar da öne çıkmanın yollarının LinkedIn SEO’dan geçtiğini biliyor. Öyleyse şu adımlara dikkat ederek öne çıkmayı başarabilirsiniz:

 • URL adresinizle isminiz uyumlu olmalıdır. İsminizin geçmediği bir URL yerine doğru bir URL oluşturmalısınız. 

 • LinkedIn için SEO yapmak istiyorsanız ve profil fotoğrafı bulunmayan bir hesabınız varsa çok da doğru bir yolda olduğunuzu söyleyemeyeceğim. Muhakkak doğru açıdan çekilmiş, sade bir profil fotoğrafınız olmalıdır. 

 • Tüm bilgilerinizi eksiksiz şekilde doldurduğunuzdan emin olmalısınız. Sizden daha fazla alan dolduran kişilerin öne çıkacağını unutmayın ve doldurabildiğiniz alanları doldurun. 

 • Yeteneklerinizi de seçtiniz mi? Şimdi sıra geldi onları onaylatmaya… Bağlantılarınız sizin yeteneklerinizi onayladıklarında LinkedIn SEO açısından doğru bir iş yapmış olacaklar. Bu durum güven oluşturacaktır. 

 • Görünür olmanın en önemli adımlarından biri etkileşimde bulunmaktır. Paylaşılan gönderileri beğenin, yorumlar yapın ve herkesin adınızı, unvanınızı görmesini sağlayın. 

 • LinkedIn SEO çalışması yaparken olmazsa olmaz konulardan biri paylaşımdır. Arama motorları ve LinkedIn paylaşımlarınıza değer verir. Görünür olmak istiyorsanız anahtar kelimeler eşliğinde paylaşım yapın.

LinkedIn İçin SEO Konusuna Önem Verirseniz Her Zaman Kazanırsınız!

LinkedIn SEO nasıl yapılır öğrendiğinize göre profilinizi düzenlemeye geçebilirsiniz. Eksik kalan noktaları iyi bir şekilde tamamlayarak kendinizi veya markanızı liste başı yapabilirsiniz. Deneyimlerinizi paylaşmak ve görünür olmak için atacağınız adımlar fazla gibi görünebilir, ancak basit birkaç süreç sonunda LinkedIn’de öne çıkma başarısına sahip olacaksınız. 

[widget-136]

Yorum Yap