Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Google Analytics Ücretli Mi?

Google Analytics ile SEO Analizi İçin Büyük Bütçelere İhtiyacınız Yok!

Başarılı bir pazarlama stratejisinin anahtarı, doğru verilere sahip olmaktır. Elinizin altında doğru verilere sahip olmak, doğru hedefleri belirlemenize, ilerlemeyi değerlendirmenize ve nihayetinde daha fazla iş kazanmanıza yardımcı olur. Bu genellikle web sitenize geri döner. Şu anda, web sitesi metriklerini almak için en popüler platformlardan biri Google Analytics'tir.

Pazarlama dünyasındaki popülaritesine rağmen, birçoğu bu hizmetin tam olarak ne olduğu, işlerine nasıl fayda sağlayabileceği ve en önemlisi ne kadara mal olacağı konusunda hala tam bir bilgiye sahip değildir. Google Analytics ücretli mi aramasının Google’da yüksek bir arama hacmine sahip olması bile bu konuda yeterince açıklayıcıdır.

Gerçekten Google Analytics Ücretsiz Mi?

Evet. Google Analytics ücretli mi sorusuna olumlu yanıt almak sizi şaşırtabilir, ancak ücretsizdir.

Esasen Google Analytics, web sitenizin temel metriklerini izleyen, kaydeden ve ayrıştıran Google'a ait bir platformdur. Bu hizmet sayesinde, web sitenizin ne kadar trafik aldığını, kullanıcılarınızın nereden geldiğini, web siteniz üzerindeyken web sitenizle nasıl etkileşimde bulunduklarını ve çok daha fazlasını belirleyebilirsiniz.

Google Analytics, "freemium" hizmeti dedikleri şeydir, yani küçük işletmeler hizmeti aylık ücret ödemeden kullanabilirler, ancak daha gelişmiş özellikler veya hizmetle daha fazlasını yapmak istiyorsanız, yinelenen bir ücret vardır.

Neyse ki küçük ve orta ölçekli işletmelerdeki birçok pazarlamacı için Google Analytics ücretsiz sürümü, pazarlama çabalarını başarılı bir şekilde yönlendirmek için genellikle fazlasıyla yeterli bilgi sağlar. Bununla birlikte, ekstra kapasiteye veya raporlama yeteneklerine ihtiyaç duyan büyük kurumsal şirketler için, premium hizmetin yüksek fiyat etiketini haklı çıkarabilecek çok şeyi vardır.

Google Analytics Ücretli Versiyon: Google Analytics 360 ve Google Analytics Ücretsiz Sürüm Arasında Ne Farklar Var?

Fiyat farkına dayanarak bekleyebileceğimiz gibi, Google Analytics 360, standart sürümle elde edemeyeceğiniz çok çeşitli ek özelliklerle birlikte gelir. Yine de, daha fazla özellik, hepsinin özel ihtiyaçlarınız için yararlı olacağı anlamına gelmez, bu nedenle premium hizmet için yatırım yapmadan önce, iki sürümün temel özelliklerinin farkında olmalısınız.

Google Analytics'in standart sürümü, pazarlamacıların, kullanıcıların web siteleriyle nasıl etkileşime girdiği konusunda daha iyi bir fikir edinmelerine yardımcı olmak için birçok değerli analiz aracı sunar. Google Analytics ücretsiz versiyonu ile sizlere;

 • Gerçek zamanlı veri

 • Özel Raporlama

 • Gelişmiş Segmentasyon

 • Akış Görselleştirme

 • Sosyal Raporlama

 • Dönüşüm Raporlama

 • Mobil Cihaz ve Uygulama Takibi

 • Video Performans Ölçümü

 • Çok Kanallı Raporlama

 • AdWords, AdSense, Search Console ve DoubleClick AdExchange ile entegrasyon

 • Veri Dışa Aktarma ve İzleme API'si gibi özellikler vadeder.

Elbette, standart sürüm olduğundan, bu özelliklerden bazılarının kapasite ve bunları ihtiyaçlarınıza göre ne kadar özelleştirebileceğiniz konusunda sınırlamaları vardır. Daha büyük ve hizmetin çalışması için daha fazla veriye sahip olan şirketler, Google Analytics 360'ın özelliklerinden yararlanabilir.

Google Analytics 360 tahmin edilebileceği gibi, Google Analytics ücretli sürümdür, ücretsiz sürümle elde ettiğinizin çok ötesine geçer. Premium analitik ile verilerinizi daha iyi toplamanıza, raporlamanıza ve analiz etmenize yardımcı olacak bir yığın ek özellik elde edersiniz. 

Hangisini Kullanmalısınız? – Google Analytics Ücretsiz Sürüm VS Google Analytics 360

Google 360'ın yetenekleri etkileyici olsa da, her pazarlamacı için değerli olmayabilir veya yüksek fiyat etiketini haklı çıkarmak için ihtiyaç duyduğu yatırım getirisini sağlamayabilir. Kuruluşunuz için Google Analytics ücretsiz sürüm veya Google Analytics 360'ı değerlendirirken göz önünde bulundurmanız gereken birden çok faktör vardır.

Web sitenizin Google Analytics ücretsiz sürüm kapasitesini aşmaya yetecek kadar hit aldığını düşünmüyorsanız, standart sürüm sizin için daha iyi olabilir. Raporlamanız gereken çok sayıda segmentlere ayrılmış, belirli kitlelere sahip daha büyük bir kuruluştaysanız, Google Analytics 360, ihtiyacınız olan bilgileri almanıza yardımcı olabilir.

Sonuç olarak, sizin için hangisinin daha iyi olduğu hangi verilere ihtiyaç duyduğunuza ve onlar için ne kadar ödemeye hazır olduğunuza bağlıdır. Gerçekten karar veremiyorsanız Google Analytics ücretsiz sürümü deneyin, ekstra kapasiteye ve özelliklere ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız yeni sürüme geçin.

[widget-136]

Yorum Yap