Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Google Algoritma Güncellemelerinde SEO Performansınız Düşmesin!

Ani Değişikliklere Karşı Hazırlıklı Olun, SEO Performansınızda Kayba Uğramayın!

Google algoritma güncellemeleri sırasında site sahiplerinin hazırlıklı olması için genellikle yaptığı değişikliklerin ne hakkında olduğunu ve nelere dikkat edilmesi gerektiğini orta uzunlukta bir blogla anlatmaya çalışır. Ancak her yıl iki veya üç büyük, binlerce küçük Google algoritma değişikliği yapıldığı göz önüne alınırsa her bir değişikliği takip edebilmeniz mümkün değil.

Peki Google algoritma güncellemelerinde SEO performansı açısından bir düşüşle karşılaşmamak için temel olarak kontrol etmeniz gereken noktalar neler, biliyor musunuz? Google algoritma güncellemeleri genellikle kaliteli içeriği öne çıkarmak üzerine kuruludur. İçeriklerinize dair birkaç temel kontrol noktası ile Google algoritma güncellemeleri yaparken beklenmedik sıralama kayıpları yaşamanızın önüne geçebilirsiniz.

İçerik Kalitesinden Emin Olun! – Google Algoritma Güncellemelerinde SEO Performansı Nasıl Korunur?

Yapmanız gereken ilk şey hiç kuşkusuz içeriklerinizin kalitesinden ve özgünlüğünden emin olmanızdır. Google algoritma güncellemesi ile gelen değişiklikler kullanıcılara daha yararlı içerikler sunmak üzerinedir. Bu nedenle içeriklerinizin kalitesini güncellemeler öncesinde de korumanız gerekir.

  • Google’ın kopya içerikleri cezalandırdığını veya arama sıralamalarında arkalara attığını biliyor musunuz?

  • Google kullanıcıların bir arama için birden fazla internet sitesine bakmak zorunda kalmasını istemez. İçerikleriniz kullanıcılara eksiksiz ve kapsamlı bir bilgi sağlıyor mu?

  • Sayfa başlıkları gerçekten içeriğinizi özetliyor mu? Sitenize girdikten sonra hemen çıkış yapan kullanıcılar sıralama kaybetmenize neden olur.

  • Başlıklarınızda clickbait kullanıyorsanız Google’ın internet sitenizi arka sıralara atmasına şaşırmamalısınız.

  • İçerikleriniz kullanıcılara gerçekten bir uzman görüşü sunuyor mu? Google E-A-T’yi (uzmanlık, yetkinlik, güvenilirlik) her zaman önemser.

  • Doğru bilgiler verdiğinizden emin misiniz? Google, yanlış veya sahte haber ve bilgilerin öne çıkmaması konusunda her geçen gün önlemlerini arttırıyor.

  • İçeriklerinizde imla ve dil bilgisi hataları var mı?

  • Sayfa tasarımı içeriğin okunmasını zorlaştırıyor mu?

  • Sitenize aldığınız reklamlar kullanıcıları yoruyor ve içeriklerinizi okunmaz hale getiriyor olabilir mi?

  • Sayfalarınız mobil cihazlarda doğru bir şekilde görüntülenebiliyor mu?

Bu konu hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız Google’ın çekirdek algoritma güncellemeleri hakkında yayınladığı Google’ın Temel Güncellemeleri Hakkında Site Sahiplerinin Bilmesi Gerekenler yazısına bakabilirsiniz. 

Google Algoritma Güncellemeleri Sırasında Ani Düşüşler İçin Acele Etmeyin!

Yukarıda sıraladığımız soruların tamamından içerikleriniz başarıyla geçmesine rağmen Google algoritma güncellemesi sırasında internet sitenizdeki bazı sayfalar sıralama mı kaybetmeye başladı? Hemen telaşlanmanıza gerek yok. Geniş kapsamlı güncellemeler sonrasında arama sonuç sıralamalarının yeniden normale dönmesi birkaç haftayı bulabiliyor.

Eğer içerikleriniz kaliteli ve internet siteniz kullanıcı dostuysa Google algoritma güncellemesi sonrasında en kısa sürede kaybettiğiniz sıralamaları geri alacağınızdan emin olabilirsiniz. Elbette bu sırada rakiplerinizin neyi sizden daha iyi yaptıkları için böyle bir düşüş yaşamadıklarına göz atmanızda bir sakınca yok!

[widget-136]

Yorum Yap