Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Gizli Anlamsal İndeksleme (LSI) Nedir? – Yeni Nesil SEO ile Tanışın!

Google Algoritmalarına Uygun İçerikler Üretin, SERP Sıralamanızı Arttırın!

Çevrimiçi ortamda daha fazla müşteri yakalamak, modern bir işletmenin bitmeyen arayışıdır. Dijital pazarlamaya alıştığınızı düşünseniz bile, Google algoritmaları pazarı değiştirebilecek yeniliklerle her an karşınıza çıkmaktadır. Bunlardan birisi de son yıllarda internet deneyimimize dahil olan gizli anlamsal indeksleme ve LSI anahtar kelime kullanımıdır.

Siz içerik yazarken, blog yazarken ve yayınlarken, rakipleriniz aynı anahtar kelime stratejisini kullanıyor olabilir ve bunu sizden daha iyi yapıyor olabilir. Çevrimiçi sıralamanızda bir değişiklik görmediyseniz, bu bir içerik sorunu olabilir.  Ancak gizli anlamsal indexleme ile rakiplerinizin kopyalayamayacağı çok daha güçlü bir içerik stratejisi oluşturabilirsiniz. Nasıl mı? Gelin, birlikte bakalım.

Gizli Anlamsal İndeksleme Nedir?

İnternetin acemi günlerinde, Google'da üst sıralarda yer almak için gereken tek şey, bir sayfaya mümkün olduğunca çok sayıda aynı anahtar kelimeyi doldurmaktı. İnternet, ilgi çekmek için yarışan alakasız içeriklerle dolup taşıyordu ve içeriğin kendisi okuyuculara sınırlı bir değer sunuyordu. Google, aynı kelimelerin bir metinde sürekli olarak tekrarlandığı anahtar kelime doldurma taktiklerine karşı giderek önlemlerini arttırdı.

Çevrimiçi arama deneyimini iyileştirmek için yapılan birkaç güncellemenin ardından Google, bir sayfanın bağlamsal alaka düzeyini ölçen bir sıralama faktörü olan gizli anlamsal indeksleme denilen yeni algoritmasını kullanıma sundu. SERP'lerde daha üst sıralarda yer almak için içeriğin daha fazla bağlamsal anlam sunması gerekiyordu.

LSI Anahtar Kelime Nedir?

Gizli semantik indeksleme ile birlikte anılması gereken bir diğer kavram da LSI anahtar kelimelerdir. LSI anahtar kelimeler, gizli semantik indeksleme için bağlamsal ipuçları veren terimlerdir. Gizli anlamsal indeksleme kulağa korkutucu gelse de, oldukça basittir. LSI anahtar kelimeleri, Google algoritmalarının ana anahtar kelimenin dışında kalmasına rağmen konuyla doğrudan ilgili olduğuna inandığı kelimelerdir.

Birincil anahtar kelimeniz "otomobil bayiliği" ise, LSI anahtar kelimeleri araçlar, motor, fırsatlar, fiyat ve hatta "İstanbul’da araba nereden alınır" gibi uzun kuyruklu anahtar kelimeler olacaktır. Tek bir kelime öbeğine lazerle odaklanmak yerine, çevrimiçi işletmelerin anahtar kelimeleri stratejik olarak yaymaları gerekir. Anahtar kelime kullanımınızı çeşitlendirmeniz ve her birini Google'ın fark etmesi için yeterince serpmeniz gerekir. Google, LSI anahtar kelimeler ile eşanlamlı/çok anlamlılık sorununu çözmeye çalışır.

LSI Anahtar Kelimeler SEO’nuzu Nasıl Güçlendirir?

Gizli anlamsal indeksleme, bir sıralama atamak için sadece en çok aranan anahtar kelimelere bakmadığı için geleneksel anahtar kelime araştırmasından farklıdır; bunun yerine, bir sayfadaki anahtar kelimelerin ilişkisine bakar. Gizli anlamsal indeksleme doğrultusunda SEO stratejinizi güçlendirmek için aşağıdaki adımları atabilirsiniz:

  • Yalnızca en çok aranan anahtar kelimelerin kullanımının ötesine geçin.

  • İçerik stratejinize uzun kuyruklu anahtar kelimeler ekleyin.

  • Sayfalarınızı oluştururken ideal bir müşteri personası yaratın ve arama amacına yanıt vermeyi hedefleyin.

  • Anahtar kelimenize benzeyen ancak tam olarak anahtar kelime öbekleri olmayan konuları düşünün.

Bir işletmeniz varsa ve daha fazla müşteriyi çevrimiçi ortamda dönüştürmeye çalışıyorsanız, gizli anlamsal indeksleme etrafında anahtar kelime araştırması yapmayı bilmek, işletmenizin güçlü bir SEO stratejisinin avantajlarından faydalanmasına yardımcı olabilir. SERP'lerde daha üst sıralarda yer alabilir, daha fazla potansiyel müşteriyi satışa dönüştürebilir, rekabette gezinebilir ve genel SEO stratejinizi güçlendirebilirsiniz!

Çevrimiçi herhangi bir içerik yazmadan önce, durup kimin için yazdığınızı, içeriği neden yazdığınızı, okuyucu için hangi sorunları çözdüğünüz ve amaçlanan sonucun ne olduğunu düşünmek her zaman önemlidir. Bir bakıma, gizli anlamsal indeksleme, bu soruları kendi başına yanıtlar. 

Gizli anlamsal indeksleme mantığının nasıl çalıştığını anlamak, bir işletme olarak hedef kitlenizi daha iyi yakalamanıza ve zorlu rekabet karşısında bile içeriğinizin çevrimiçi ortamda etkili olmasını sağlamanıza yardımcı olur. Bağlam anahtardır ve LSI anahtar kelimeler kullanmak SEO stratejinizin sürekli bir parçası olmalıdır.

Google Web Sayfalarını Kullanıcı Gözüyle Taramaya Çalışıyor! 

SEO'da, birincil anahtar kelimelerin nasıl ve nerede kullanılacağına dair katı kurallar vardır. Başlıkta, metnin kendisinde, resimler vb. için bir alt başlık olarak buna ihtiyacınız var. Ancak, LSI anahtar kelimeler söz konusu olduğunda, daha fazla nefes alma alanınız olur. Sayfa açıklamalarınıza ve SEO makalelerinize doğru LSI anahtar kelimelerini eklediğiniz sürece, içeriklerinizi yayınlamaya hazırsınız.

LSI anahtar kelime ve gizli anlamsal indeksleme Google’ın her geçen gün kullanıcı deneyimini daha fazla önemsediğinin göstergesidir. Bu nedenle sayfalarınızı hazırlarken yalnızca Google için değil, kullanıcılar için de optimize ettiğinizden emin olmalısınız.

[widget-136]

Yorum Yap