Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Uzak Durmanız Gereken 7 Eski SEO Uygulaması

Google Güncellemelerine Göre Sürekli Yenilik Yapmanız Şart!

Google, kullanıcı deneyimini iyileştirmek adına her geçen algoritmalarını geliştirmektedir. Her güncellemeyle birlikte spam olarak tespit edilen ya da düşük kaliteli olan içerikler kaldırılmaktadır. Yani, web sitelerinde uygulanan SEO taktikleri zaman içinde eski SEO uygulamalarına dönüşmektedir. Daha önceki yazılarımda da SEO çalışmalarının bir sonu olmadığına değinmiştim.

Google güncellendikçe ve algoritmalar yenilendikçe elinizde tüm çalışmalar eski SEO uygulaması olabileceği için düzenli olarak ve daha da geliştirerek SEO çalışmaları yapmak gerekmektedir. SEO çalışmalarınızı güncellemediğiniz ve eski SEO uygulamasını kullanmaya devam ettiğinizde de web siteniz geri planda kalmakta ve rakipleriniz önünüze geçmektedir.

Eski SEO Uygulamalarından Uzak Durun!

Geçtiğimiz yıllarda kullandığımız SEO taktiklerinin pek çoğu, şu an güncelliğini yitirmiş durumda. Dolayısıyla eğer web sitenizde birkaç yıldır hiçbir değişiklik yapmıyorsanız Google’ın sıralama kriterlerine göre alt sıralara düşmeniz olası. Bu yazımda sizlere dijital pazarlama stratejilerinizden çıkarmanız gereken ve önemini yitiren 7 eski SEO uygulamasından bahsedeceğim.

1-Anahtar Kelimelerin Yanlış Kullanımı

Eski SEO uygulaması olmasına rağmen hala pek çok sitede karşılaştığım anahtar kelimelerin yanlış kullanımıyla başlamak istiyorum. Mutlaka her biriniz, yalnızca anahtar kelimelerden oluşan blog gönderileriyle karşılaşmışsınızdır. Sırf anahtar kelime yoğunluğunu sağlamak için kelimelerin anlamsız ve karışık halde kullanılması, kötü SEO’ya örnektir.

2-Alakasız Anahtar Kelime Kullanımı

En eski SEO uygulamasından bir diğeri de yalnızca popüler olduğu için alakasız web sitelerinde yer verilen anahtar kelimelerdir. Google’da üst sıralara çıkabilmek için araması çok olan kelimeler kullanılmakta ancak web sitesiyle ilişkili olmadığı için Google, bu sayfaları güvenilir bulmamaktadır. Daha fazla görünürlük almak için kullanıcıları yanlış yönlendirmek, sıralamada başarısızlığa neden olmaktadır.

3-Robotlar İçin Yazma

Sadece Google’da üst sıralarda çıkmak için yazılan, kullanıcıların beklentilerini karşılamayan, hiçbir bilgi vermeyen ve yoğun bir şekilde anahtar kelime kullanılan yazılar, en eski SEO uygulamalarından biridir. Ancak Google, artık kötü içeriği ve anahtar kelime varyasyonlarının sıkça kullanılmasını fark etmekte, bu olumsuz deneyimi iyileştirmek adına robotlar için yazan web sitelerini aşağı sıralara göndermektedir.

4-Kopya İçerik Kullanma

Eskiden tüm arama motorlarında benzer içerikler ardı ardına sıralanırdı. Google, kopya içerikleri fark etmez, herkes başka web sitelerinden içerik kopyalardı. Google güncellemelerinden biri olan Panda’nın 2011 yılında sunulmasıyla artık bu yöntem de eski SEO uygulaması olarak tarihe karıştı. Şu an, yüksek kaliteli ve özgün içeriğin olması, bir web sitesinin güvenilir olduğunu anlamak için ilk kriter olarak bilinmektedir.

5-Tam Bağlantı Metni Kullanma

Google, tam veya yüksek düzeyde optimize edilmiş bağlantı metinlerini cezalandırmaktadır. Google’da üst sırada yer almak için kesin bağlantı metni oluşturarak doğal olmayan bir SEO yaratılması, en eski SEO uygulamalarından biridir. Bunun yerine bağlantı metinlerinin web site içerisinde doğal akışın bir parçası olarak sunulması, daha iyi bir SEO çalışmasına örnek olacaktır.

6-Yalnızca Masaüstü Versiyona Odaklanma

İşte en eski SEO uygulamasından bir diğeri de günümüzde hızla önemini artıran mobil versiyonların göz ardı edilmesidir. Özellikle son yıllarda Google aramalarının pek çoğu mobil cihazlar üzerinden yapılmaktadır. Eskiden küçük ekranlar üzerinden web sitede gezinmenin zor olduğu düşünülerek masaüstü versiyonlara ağırlık verilmesi, mobil kullanıcılar için olumsuz bir deneyim oluşturmaktadır. SEO çalışmalarının da en önemli adımı olan mobil versiyonun iyileştirilmesi, web sayfasının mobile uyumlu hale getirmesi ve eski SEO uygulamalarının geride bırakılması önemlidir.

7-Düz URL Kullanımı

Eski SEO uygulamalarından biri de http://domain.com/sayfa1/ şeklinde sunulan ve arama motorlarının web sitesinin hiyerarşi sıralamasını zorlaştıran düz URL kullanımıdır. Yönlü veya iç içe URL yapısı kullanıp Google tarafından daha kolay anlaşılmayı sağlamak varken eski tip URL yapısının kullanılması, uyguladığınız SEO taktiklerinde de başarısız olmanızı sağlayacaktır.

*Kullanmanız gereken URL yapısı: http://domain.com/konu1/sayfa1/

Eski SEO Uygulamalarını Kullanıyorsanız Web Sitenizi Sıralamasını İyileştiremezsiniz

Her dönem farklı bir eski SEO uygulaması karşınıza çıkabilir. Dolayısıyla Google algoritmaları ve Google güncellemeleri ile ilgili olarak sürekli araştırma yapmanızı öneriyorum. Özellikle yoğun trafiği olan web sitelerinin bu başarılarını sürdürebilmeleri için hiçbir eski SEO uygulamasını barındırmamaları ve güncelliklerini korumaları çok önemli.

Google’ın çalışma prensibi, eskiyle tam tersi bir düzende. Artık web siteniz ne kadar çok anahtar kelime bulundurursa, ne kadar çok içerik olursa üst sıralara çıkmıyor. Web siteniz doğru şekilde ve yeteri kadar kullanılmış anahtar kelime kullanılırsa ve ne kadar çok kaliteli içerik bulundurulursa üst sıralara çıkıyor.

[widget-136]

Yorum Yap