Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Bozuk Linkler Nasıl Bulunur ve Düzenlenir?

Kırık Link Tespiti Nasıl Yapılır? 

Hata olarak kabul edilen ve sitenizin arama motoru sıralamalarını etkileyen konulardan biri bozuk linkler konusudur. Sitenizin içerisinde yer alan bozuk linkler, elde edeceğiniz kaliteli ve organik görüntülenmeyi engellemesin. Bunun için Bozuk link bulma ve düzeltme yöntemlerini bilmelisiniz. 

Kırık link de denilen bozuk linklerin tespit edilmesi için bazı hamleler yapmanız gerekir. Eğer bu linkler karşınıza tesadüfen çıkmıyorsa sizin onları bulmanız gerekir. Kırık link bulma işlemi nasıl yapılır diye soruyorsanız ve nasıl yapıldığı hakkında fikriniz yoksa, size destek vermek adına kırık link tespiti yapmayı anlatacağım. 

Bozuk Link Bulma Yöntemleri

Web sitenizi iyileştirme çalışmaları yapmak istiyorsanız ve buna başlamak için bozuk linkler nasıl bulunur ve düzenlenir konusunu seçtiyseniz doğru bir hamle yaptınız demektir. Çünkü bozuk linklerinizi düzenlediğinizde hemen olumlu etkiler elde edebilirsiniz. Öyleyse öncelikle bozuk linklerinizi bulmalısınız. Bozuk link bulma yöntemlerinden bahsetmeden önce neden bozuk linkler oluşuyor kısaca bahsedeyim. 

Sayfa silinmiş ya da kaldırılmış olabilir. Böyle durumlarda kırık link dediğimiz olay meydana gelmiş olur. Eğer ortada böyle bir durum yoksa, linki verilen sayfa yerindeyse, link verirken hata yapmış olabilirsiniz. Bir yazım hatası ya da karakterlerden birini silme gibi bir durum olduğunda link bozulmuş olacaktır. 

Linkleriniz bozuk ve kırık olduğunda, sitenizi ziyaret eden kullanıcıların kötü bir deneyim yaşamasını sağlayacaksınız. Bu yüzden bozuk link bulma yöntemini uygulayarak öncelikle ne kadar ve nerelerde bozuk linkleriniz olduğunu tespit edin. 

Kırık link tespiti için SEO araçlarından yardım alabilirsiniz. Google Search Console, Ahrefs gibi araçları kullanarak kırık link bulma işini kolayca yapabilirsiniz. Eğer Ahrefs kullanıyorsanız Site Explorer ve Site Audit araçları yardımıyla bozuk linklerinizi kolayca bulabilirsiniz. Ahrefs Site Explorer aracında, ilgili yere alan adınızı yazarak kırık link tespiti yapabilirsiniz. Site Audit ise büyük çaplı sitenizi detaylı bir şekilde tarayarak bozuk linkleri sizin için bulacaktır.

Bozuk link bulma yöntemleri arasında sayılabilecek bir diğer yöntemse WordPress eklentileridir. İnternet siteniz WordPress tabanlıysa kullanacağınız kırık bağlantı bildirici eklentileri işinizi kolaylaştıracaktır. Tüm bunların dışında ücretsiz ve online hizmet veren bozuk link bulma aracı kullanarak da linklerinizin tespitini yapabilirsiniz.

Bozuk Link Düzeltme Yöntemleri

Sitenizde bozulmuş linklerin olduğunu tespit ettiğinizde bu linklerden kurtulmanız ya da onları kırık link düzeltme yöntemleriyle düzeltmeniz gerekmektedir. Linklerinizi silmek de bir çözümdür. Bunun için Google Search Console kullanabilirsiniz ve yan menüden “URL kaldırma” seçeneğiyle kolayca linkleri kaldırabilirsiniz. Fakat linklerinizi kaldırmak yerine onarmayı tercih ediyorsanız bunun da yöntemi var. 

Bozuk link düzeltme çalışmaları, tüm bozuk linklerinizi düzeltmeniz anlamına gelir. Öncelikle bozuk linkler tespit edilir, ardından linkler yeni linklerle değiştirilir. Yani öncelikle tüm linklerinizi bulmalısınız ve bir listeleme çalışması yapmalısınız. Yerlerine koyabileceğiniz linkleri de bularak birbirleriyle eşleştirebilirsiniz. Bozuk linklerinizi, yerlerine seçtiğiniz linklerle değiştirmek için 301 yönlendirmesi yapmanız gerekiyor. Bu işlem sonrasında da Google Search Console üzerinden eski kırık link bağlantılarınızı kaldırabilirsiniz. Bozuk linkler bu şekilde onarıldıktan sonra kontrolünü sağlayarak başarılı bir yönlendirme yaptığınızdan emin olmalısınız.

Web Sitenizi İyileştirme Çalışmalarını Hep Sürdürün!

Web siteniz size hizmet etmek için büyük görevler üstlenir. Siz de dijital dünyada ayakta kalmak istiyorsanız web sitenize iyi bakmalısınız. İnternetin sürekli değişen ve gelişen formunda güncel olmayı sürdürmezseniz görünür olmanız da çok zor. İşte bu yüzden çalışmalarınızı ortaya koyarken güven veren bir site üzerinde var olmalısınız. 

Bozuk linkler web sitenize verdiğiniz emeği boşa çıkarmak için sizi zorlarlar. Siz de onlara fırsat vermez, sürekli güncel kalmak adına güncellemelerinizi kontrol ederseniz mükemmel bir kullanıcı deneyimi sunabilirsiniz.

[widget-136]

Yorum Yap