Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

301 Yönlendirme Nedir? – Sitenizi Taşırken Endişelenmenize Gerek Yok!

301 Yönlendirme ile Eski Trafiğinizi Kaybetmenize Gerek Kalmayacak!

Eğer sık taşınan biriyseniz adresinizi güncellemeyi unuttuğunuz için bilhassa resmi postaların elinize ulaşmasında daha önce sıkıntı yaşamış olabilirsiniz. Bu örneği neden veriyorum? Çünkü aynı durum web siteleri için de geçerlidir. Bir web sitesini bir URL'den diğerine taşıyorsanız, ziyaretçilerinizin doğru yere yönlendirilmesini sağlamak için gerekli adımları atmanız gerekir. Bilişim dünyasında buna 301 yönlendirme denir.

Eğer eski internet sitenizi yeniliyorsanız 301 yönlendirme ile tüm bağlantılarınızı yeni adreslerine göndermelisiniz ki Google, sayfalarınızın yeni bir yere taşındığını bilsin. Aksi takdirde her şeyi sil baştan yapmak zorunda kalırsınız.

301 Yönlendirme Nedir? 301 Yönlendirme Ne İşe Yarar?

301 yönlendirme, bir web sunucusu tarafından bir tarayıcıya gönderilen bir HTTP durum kodudur. Bir 301 yönlendirme, bir URL'den diğerine kalıcı bir yönlendirme sinyali verir; bu, eski bir URL isteyen tüm kullanıcıların otomatik olarak yeni bir URL'ye gönderileceği anlamına gelir. 301 yönlendirme, tüm sıralama gücünü eski URL'den yeni URL'ye iletir ve yaygın olarak, bir sayfa bir web sitesinden kalıcı olarak taşındığında veya kaldırıldığında kullanılır.

301 yönlendirme, bazılarını muhtemelen duymuş olduğunuz birçok HTTP durum kodundan biridir (404 – Sayfa Bulunamadı, 403 - Yasak ve 500 - Sunucu Hatası gibi). Bir web sayfasını ziyaret ettiğinizde ve sunucu sayfayı normal olarak gönderdiğinde, o sayfaya eklediği durum kodu 200’dür. Bir içeriği belirli bir URL'den uzaklaştırdığınızda, onu ziyaret etmeye çalışan herkes 404 - sayfa bulunamadı mesajı alır. Kullanıcı yolculuğunu iyileştirmek için, sunucudan ziyaretleri eski URL'den yeni bir konuma yönlendirmesini bir 301 yönlendirme ile sağlayabilirsiniz.

Bu o kadar hızlı gerçekleşir ki, genellikle bunun farkında olmazsınız ve kendinizi aradığınız içeriğin üzerinde bulursunuz. Belki URL'nin tıkladığınız veya yazdığınız URL'den farklı olduğunu fark edebilirsiniz, ancak o kadar. Ama 301 yönlendirmenin yerine getirdiği diğer önemli rol, arama motorlarıdır. İçeriğin nereye taşındığını doğru şekilde bildiren kullanışlı durum kodlarına sahip olmak, Google ve Bing gibi arama motorlarının dizinlerini güncel tutmasına olanak tanır. 

301 Yönlendirme ile Backlink Almak İşe Yarar Mı?

Ne demek istediğimi bir an için anlamamış olabilirsiniz. Taşınan internet sitenizi ve sayfalarınızı yönlendirmekten bahsediyorduk. Halbuki backlink başka internet sitelerinden alınır. Burada aslında bir siyah şapka yöntemden bahsedildiğini söylemem yanlış olmayacaktır. Bu nedenle kesinlikle önermiyorum. Google’ın yaptığınızı tespit etmesi halinde internet sitenizin daha büyük cezalarla karşılaşması söz konusu olabilir.

301 yönlendirme ile backlink almak için büyük ve otoriter sitelerdeki kırık linkleri tespit etmeniz gerekir. Bunun için çeşitli SEO araçları kullanılabilir. Daha sonra bu kırık linkleri kendi internet sitenize yönlendirmek için çeşitli yolları deneyebilirsiniz. Geçmişte 301 yönlendirme ile backlink alarak yükselen bazı sitelere tanık olmuştum, ama dediğim gibi artık Google algoritmalarının çok daha gelişmiş olduğunu söylemem yanlış olmayacaktır.

301 Yönlendirme Ne İşe Yarar, Ne Zaman Kullanılır?

301 yönlendirme ile backlink almak bana kalırsa listenizin dışında olmalıdır. Bunun dışında ise 301 yönlendirme şu alanlarda kullanılır:

  • URL değişiklikleri,

  • Yeniden oluşturulan içerikler,

  • Birleştirilen içerikler,

  • Domain taşıma,

  • Web sitenizin yayınlanma sürecini aşamalı olarak yapıyorsanız sitenizi asıl adresine taşıma,

Eski Linklerinizi İnternet Evreninde Başıboş Bırakmayın!

301 yönlendirmeleri, sağlıklı bir web sitesi sürdürmek için hayati derecede önemlidir. Web sitenizin içeriği hareket ettiğinde ve değiştiğinde hem kullanıcılara hem de arama motorlarına sinyal vermede temel bir işlev görürler ve web varlığınız geliştikçe kullanıcı yolculuğunuzun açık ve tutarlı kalmasını sağlarlar.

Mevcut web sitesi ortamınızda yönlendirmeleri uygulamaya alıştığınızdan emin olun. Web sitenizde kırık veya bozuk linkler olup olmadığına sıklıkla göz atın ve bu sayfaları yeniden yapılandırma şansınız yoksa 301 yönlendirme ile çalışan sayfalarınıza yönlendirin.

[widget-136]

Yorum Yap