Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Bir Web Sitesinin Ana Sayfa Tasarımı Nasıl Olmalı?

Profesyonel Web Sitesi Nasıl Olmalı?

Bir kitabı kapağına göre yargılamak, doğru değildir. Ancak kitabın kapağından, kitapla ilgili fikir yürütmekte hiçbir sakınca yoktur. Bir web sitesinin ana sayfa tasarımı da kitap kapağı gibidir, ne kadar iyi görünürse kullanıcılara markayla ilgili o kadar çok güven verir. Kötü, kullanışsız ve eski bir site, kullanıcı deneyimini olumsuz etkiler.

Dolayısıyla profesyonel web sitesi nasıl olmalı diyenler için ilk adım mutlaka web sitesinin ana sayfa tasarımını iyileştirmek olmalıdır. Çünkü markanızla ilgili arama yapan kullanıcıların karşısına çıkacak ilk şey, ana sayfanızdır. Şimdi, kurumsal web sitesi nasıl olmalı, web site tasarımı nasıl görünmeli, hep birlikte inceleyelim.

En İyi Web Tasarım Modeli – Ana Sayfanızı Kusursuz Bir Hale Getirin!

Web site tasarımında ana sayfanın ne kadar önemli olduğunu anlatmaya bir örnekle başlamak istiyorum. Diyelim bir ev almak istiyorsunuz ve aklınızda bir yer belirlediniz. Evin kapısını kırık, merdivenlerini yıkık, bahçesini de harap halde gördünüz. Evin içine girmek ister miydiniz? Muhtemelen “Dışı bu şekildeyse içi de böyledir.” diye düşünerek geri dönerdiniz. Şimdi bir de diğer ihtimali düşünelim. Satın almak üzere gittiğiniz bir evin bahçesi rengarenk çiçeklerle donatılmış, her yer çok bakımlı ve temiz görünüyor. Muhtemelen şimdi de evin içini daha çok merak eder, bir an önce gezmek ve hatta almak isterseniz. İşte, etkili web site tasarımının kullanıcıda yarattığı etki de bu şekilde. Ana sayfanız ne kadar kusursuz görünür, kullanıcıları ne kadar etkilerse hem sitenizde vakit geçirme süreleri hem de ürünlerinize olan ilgileri artar. 

Profesyonel Web Sitesi Nasıl Olmalı? 

Bir web sitesinin ana sayfa tasarımı ne kadar basit ve açıklayıcı olursa, hedef kitleyi web sitesine davet etme ihtimali de o kadar yüksek olur. Yani, eğer bir kullanıcı web sitenizde incelediği ürünün fiyatını bulamıyor, filtreleri kullanamıyor ve istediği kategoriye giremiyorsa muhtemelen sitenizi en kısa süre içerisinde terk eder. 

Bir web sitesinin ana sayfa tasarımını yaparken şunu unutmamak gerekiyor; tüketiciler web sitenizi bir amaç için ziyaret eder. Yani ya bir ürününüzü alacaklardır ya da blog yazılarınızdan bilgi sahibi olacaklardır. Dolayısıyla herkesi, ihtiyacı en uygun sayfaya yönlendirmek ve sitede gezinmeyi kolaylaştırmak için ilk olarak basit bir kategori düzeni oluşturmak gerekiyor.

Profesyonel web sitesi nasıl olmalı diyenler için bir diğer adım olarak dönüşüm kazanmayı ele alalım. Eğer kullanıcılarınızdan dönüşüm almak istiyorsanız iletişim bilgilerinizi eksiksiz bir şekilde doldurmanız ve ziyaretçiler için kayıt formunu web site tasarımında basit bir noktada kullanmanız önemlidir.

Etkili web site tasarımının bir anahtarı da marka bilinirliğini genişletmek için kullanıcıların zihninde yer edinmek. Peki, bunu nasıl yapabilirsiniz? Bir web sitesinin ana sayfa tasarımında, markanın logosu, sloganı, amacı veya ne yaptığı yazmıyorsa bu önemli bir “güvensizlik” nedenidir. Web sitesinin ana sayfa tasarımına ziyaretçilerinizi bilgilendirecek açıklamalar yazdığınızda hem markanızla ilgili algıyı değiştirir hem de farkında olmadan müşteri sadakati oluşturursunuz.

Etkili Web Tasarımı İçin Harekete Geçirici Mesajlar Çok Önemli…

Web site tasarımı yaparken başlık, alt başlık, görsel ve harekete geçirici mesaj kullanmanız, kullanıcıların ilgisini çeker. İnsanların duygularını ne kadar yakalarsanız web sitenizi ziyaretçileriniz için de o kadar ulaşılabilir hale getirirsiniz. 

Web site tasarımı yaparken şunu hiçbir zaman unutmamak gerekiyor. Ana sayfanızın amacı, ziyaretçileri web sitenizde daha derine inmeye ve onları dönüşüm hunisinden aşağı taşımaya ikna etmektir. Ekranın üst kısmına, insanları satın alma döngüsünün farklı aşamalarına yönlendiren iki ila üç harekete geçirici mesaj ekleyin ve bunları bulunması kolay noktalara yerleştirin. Etkili site tasarımının en önemli aşamasını tamamlayın.

[widget-129]

Yorum Yap