Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Sosyal Kanıt Üzerine Çalışırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

Sosyal Kanıt Markanızın Kusursuz Olduğunuzu Gösterir!

Sosyal kanıtın ne olduğunu ve sosyal kanıt çeşitlerini bir önceki yazımda ayrıntılı bir şekilde anlatmıştım. Hatırlarsanız sosyal kanıtın, insanların satın alma davranışlarını etkilemede önemli bir rol üstlendiğinden bahsetmiştim. Artık kullanıcıların çoğu (ki burada kendinizi de referans alabilirsiniz), değerlendirme veya tavsiye olmadan bir ürünü satın almak istemiyor. 

Bir ürünün hızlıca satılabilmesi için ya bir ünlü tarafından önerilmesi ya markanın büyük bir takipçi kitlesinin olması ya değerlendirmelerin ve puanların yüksek olması ya da yakın çevreden bu ürünü kullanmış birinin olması bekleniyor. Durum böyle olunca markalarında sosyal kanıt üzerine çalışırken dikkat etmesi gerekenler oluyor.

Sosyal Kanıt Neden Etkilidir?

Sosyal kanıt üzerine çalışırken dikkat edilmesi gerekenlere değinmeden önce sosyal kanıtın ne kadar etkili olduğunu bilmek daha doğru olur. Sosyal kanıt, temelde insan psikolojisinden yararlanır. İnsanlar, genellikle bir markaya ve kişiye güvenirken başkalarının görüşlerinden yararlanmayı sever. Özellikle bir ürün veya hizmetle ilgili olumlu değerlendirmelerle karşılaşıyorlarsa çoğu zaman bu ürüne ihtiyaçlarının olup olmadığı bile çok önemli değildir. Satın alma güdüsü otomatik olarak yerleşir. 

Sosyal Kanıt Üzerine Çalışırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Araştırmalar, insanların %83’ünün incelemeleri reklamlara tercih ettiğini gösteriyor. Bu da demek oluyor ki markanız için ücretli bir reklam planlamaktansa sosyal kanıttan destek almak, daha iyi bir seçenek oluyor. Biliyorsunuz, yaşamımızda ne yapıyorsak yapalım hep bir referansa ihtiyaç duyuyoruz. Bazen kalitesinden emin olduğumuz bir marka bile olsa referansımız olmadığında hatalı bir alışveriş yaptığımızı düşünebiliyoruz. Durum sizler için biraz daha netleştiyse şimdi firma olarak sosyal kanıt üzerine çalışırken dikkat edilmesi gerekenleri paylaşacağım. 

Kapsamlı Bir Strateji Oluşturun

Planlama ve tutarlılık, bir işletme için çok önemlidir; buna itibarınızı korumak ve dönüşümleri artırmak için sosyal kanıtı nasıl kullanabileceğinizi planlamak da dahildir. Peki, sosyal kanıt için nasıl strateji oluşturacaksınız? Çok basit! Kusursuz ve mükemmel ürünler satar, alışveriş sürecini müşterileriniz için sorunsuz hale getirir ve müşteri hizmetlerine önem verirseniz sosyal kanıt sağlamış olursunuz.

Müşteri Geri Bildirimine Önem Verin

Sosyal kanıt üzerine çalışırken dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri de müşterilerden gelen değerlendirmeleri dikkate almaktadır. Eğer müşterilerinizden geliştirmeniz gereken bir konu veya durumla ilgili olarak eleştiri alıyorsanız bunu telafi etmek için çabalamanız çok önemlidir. Böyle olduğunda, hatanız ne kadar büyük olursa olsun, müşterileriniz sizin çabanızı görecek ve bu da sosyal kanıt için önemli bir adım olacaktır.

Etkileşim Yaratın

Sosyal medyada takipçilerine yanıt veren, eğlenceli içerikler üreten markaların ve hesapların ne kadar sevildiğini biliyorsunuzdur. Aslında bu, tamamen sosyal kanıt oluşturmaya yönelik bir yöntem. İnsanlar, bu şekilde markaları eğlenceli buldukları için ister istemez marka sadakati oluşturuyor ve ihtiyaç hali oluştuğunda öncelikli olarak bu markalardan destek alıyorlar.

Social Proof Dijital Pazarlama Stratejinizin Temel Taşı Olsun!

Tüketicilerin satın alma davranışları çok çabuk değişir. Bazen en küçük bir değerlendirme, yorum, paylaşım ya da öneri, ürünlerinizin binlerce kez satın alınması için yeterlidir. Elbette sosyal kanıtı teşvik etmek için marka olarak sizlere de pek çok görev düşüyor. 

Kaliteden şaşmadığınız ve müşterilerinizi önemsediğiniz takdirde kazanan her zaman siz olursunuz. Eğer ürünleriniz için sosyal kanıt çeşitlerinden hangisine başvurmanız gerektiğini bilmiyor, potansiyel müşterilere erişmek için nasıl bir yol izleyeceğinize karar veremiyorsanız dilediğiniz zaman bana ulaşabileceğinizi de söylemek isterim.

[widget-129]

Yorum Yap