Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Sosyal Kanıt Nedir? İçerik Pazarlamasında Sosyal Kanıt Ne İşe Yarar?

Sosyal Kanıt Satın Alma Davranışlarını Nasıl Etkiler?

Sosyal kanıt nedir konusunu ele almadan önce günlük yaşamdan sosyal kanıt örnekleri vererek konunun sizler tarafından daha iyi anlaşılmasını sağlamak istiyorum. Diyelim ki ihtiyacınız olan bir ürün var. Bu ürünü X markadan aldığını söyleyen ve sizlere öneren bir arkadaşınız var. Diğer seçenek olarak da Y markası var ancak elinizde hiçbir done yok. Muhtemelen kendinizi X markasına daha yakın hissedersiniz.

İşte sosyal kanıt aslında tam olarak bu demek. Social proof olarak da adlandırılan sosyal kanıt, bir işletme tarafından sunulan ürün ve hizmetlerin kişilerde oluşturduğu değerdir. Özellikle güven oluşturma, değer aktarma ve dönüşüm yaratma gibi konular değerlendirildiğinde sosyal kanıt çeşitlerinin önemli bir yeri olduğunu söylemek gerekir. 

Sosyal Kanıt Çeşitleri Nelerdir?

Sosyal kanıt nedir sorusunu günlük yaşamdan örneklerle daha net bir şekilde açıkladığımı düşünüyorum. Şimdi gelelim, sosyal kanıt çeşitlerine. Çoğu zaman bir ürün satın alırken, bir mekanı ziyaret ederken ya da bir etkinliğe katılırken önerilere ihtiyaç duyuyor, olumlu değerlendirmeler varsa fikrimizi ona göre değiştiriyoruz. İşte, fikrimizi değiştirme gücüne sahip olan sosyal kanıt çeşitleri:

  • Uzmanlar: Uzman sosyal kanıtında, sektörünüzle ilgili bir uzman, ürünlerinizi veya hizmetlerini tavsiye ediyor. 

  • Ünlüler: Ünlü sosyal kanıtı aslında influencer pazarlamasına çok benziyor. Ünlü bir kişi ürünlerinizi onayladığında veya tavsiye ettiğinde, sosyal kanıt gerçekleşmiş oluyor.

  • Deneyenler: Elbette sosyal kanıt çeşitlerinde en önemli tür, deneyimlemiş kullanıcılardır. Bunu e-ticaretten alışveriş yapan okurlarım da iyi bilir ki elektronik, giyim, ayakkabı ya da takı gibi aklınıza gelebilecek her üründe, olumlu yorum görmek oldukça önemlidir. Hiçbir değerlendirmenin bulunmadığı ürünler genellikle akıllarda soru işareti bırakmaktadır.

  • Güven Oluşturacak Belgeler: Ürünlerinizi yetkili bir kişi veya kurum tarafından onaylanmışsa bu da önemli bir sosyal oluşturmaktadır. Twitter ve Instagram’daki mavi tıkı, bu noktada örnek olarak alabiliriz.

  • Takipçi Sayısı Çok Olanlar: Sosyal kanıt çeşitleri olarak sunacağım bu maddeyi, en basit ifadeyle açıklamak istiyorum. Takipçi sayısı çok olan bir marka gördünüz diyelim, herkes sattığı ürünlerden ne kadar memnun olduğunu dile getiriyor ve sosyal medyada önemli bir kitle, bu markanın peşinden gidiyor. Ne düşünürsünüz? Muhtemelen siz de bu markanın güvenilir olduğuna inanırsınız.

Sosyal Kanıt Satın Alma Davranışlarını Nasıl Etkiler?

Social proof, yani sosyal kanıt örneklerinden de görüldüğü üzere halihazırda satın alma düşüncesi olmayan insanları alışverişe teşvik eder. Markaların daha geniş kitlelere hitap etmesini sağlayarak onlara takipçi kazandırır. Alınan olumlu yorumlar, markaların sosyal mecralarda güvenilir ve tanınır bir konumda olmasını sağlar. Marka duyuldukça yeni iş fırsatları ve iş birlikleri için de elverişli ortamlar oluşur. 

Sosyal Kanıt Satın Almada Doğrudan Etkili!

Aslında sosyal kanıt, yerel bir ifadeyle belirtmek gerekirse sürü psikolojisiyle benzer amaçlar taşıyor. Şöyle düşünelim. Diyelim ki etrafınızda 100 kişi var ve bu kişilerin hepsi, sizlere bir restorandan bahsediyor. Yemeklerinin çok lezzetli olduğundan, ortamın hijyenikliğinden ve çalışanların ilgisinden söz ediliyor. Muhtemelen siz de burada yemek yemenin iyi bir fikir olduğunu düşünürsünüz. 

İşte sosyal kanıt da bu mantıkla çalışarak müşterilerden gelen puanlar, değerlendirmeler, listelenmeler ve referanslarla markalar için önemli bir konuma gelmektedir. Şunu unutmamak gerekiyor; sosyal kanıtınız ne kadar çoksa dönüşüm oranınız da o kadar fazla olur! 

[widget-129]

Yorum Yap