Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Dijitalde Ağızdan Ağıza Pazarlama Nasıl Yapılır?

Ağızdan Ağıza Pazarlama Nedir? Ağızdan Ağıza Pazarlama Stratejileri Nelerdir?

Dijitalde ağızdan ağıza pazarlama için tüketicinin bir ürün veya hizmetle ilgili değerlendirme yoluyla yaptığı ücretsiz reklamcılık diyebiliriz. Aslında ağızdan ağıza pazarlamayı günlük hayatta farkında olmadan her birimiz yapıyoruz. Yani satın aldığımız ve memnun kaldığımız bir ürünle ilgili sosyal medya hesaplarımız üzerinden yaptığımız her değerlendirme, dijitalden ağızdan ağıza pazarlamanın kapsamına giriyor.

Güçlendirilmiş ağızdan ağıza pazarlama da tüketicilerin, ürünlerle ilgili yorum ve öneri yapmaları için şirketlerin teşvik edici kampanyalar yürütmesi anlamına geliyor. İnsanların işletmeniz veya ürünlerinizle ilgili olumlu değerlendirmeler yapması için yürütmeniz gereken bazı ağızdan ağıza pazarlama stratejileri bulunuyor. Bu stratejileri uyguladığınızda dijitalde ağıza ağıza pazarlamayı ve tüketicileri kontrol altına almış oluyorsunuz. 

Dijitalde Ağızdan Ağıza Pazarlama Yöntemleri – Tüketicilerin Olumlu Değerlendirmeleri Çok Önemli!

Dijitalde ağızdan ağıza pazarlamanın ne olduğuna giriş kısmına değinmiştik. Şimdi dilerseniz ağızdan ağıza pazarlama stratejilerine ve markanız için neler yapabileceğinize bakalım. İnsanların yalnızca ihtiyaçlarını karşılamaya odaklanırsanız ilk fırsatta bu ihtiyacın üzerine bir küçük detay katan markaların gerisinde kalırsınız. Yani bu ne demek oluyor? Tüketicilere yalnızca beklediklerini değil, beklediklerinden daha fazlasını sunmanız ve onların ilgisini çekmeniz gerekiyor. Onlara istediklerinden daha fazlasını sunduğunuzda olumlu yorumlar ve öneriler almanız kaçınılmaz olacaktır. Peki, neler yapabilirsiniz?

Mutlaka Kaliteli Ürünler Satın!

İnsanlar yaşadıkları en küçük olumsuzlukları bile başkalarıyla paylaşmayı sever. Özellikle de bu olumsuzluk, satın alma süreçleriyle ilgili olursa bunu, diğer kişilerle paylaşmaktan asla geri durmazlar. Dolayısıyla sattığınız kalitesiz veya sağlıksız olan her şey için olumsuz bir değerlendirme alır, dijitalde ağızdan ağıza pazarlama stratejilerinizde başarısız olursunuz.

Küçük Sürprizler Yapın!

Dijitalde ağızdan ağıza pazarlamayla ilgili markaların son dönemde sık sık tercih ettiği bir yöntem var. Eğer e-ticaret siteleri üzerinden alışveriş yapıyorsanız muhtemelen siz de küçük hediyelere ve notlara denk gelmişsinizdir. Firmalar, tüketicilere ürünlerini aldıkları için teşekkür eden bir not veya şeker, çikolata, kahve gibi küçük hediyeler gönderiyorlar. Bu alışveriş deneyiminin sonucunda da kullanıcı, üründen memnun kalmasa bile satıcının iyi niyetli olduğunu düşünerek olumsuz değerlendirme yapmaktan vazgeçebiliyor.

Sipariş Süreciniz Sorunsuz Olsun!

Ağızdan ağıza pazarlama stratejilerinizin bir adımı olarak mutlaka sipariş sürecini, kullanıcılar için en iyi ve en hızlı şekilde geçirmeye özen gösterin. Şu an hangi e-ticaret sitesine girerseniz girin, kullanıcıların ürünlerle ilgili “Güzel paketlenmemişti, ürünüm akmıştı, kutusu yırtık geldi.” gibi değerlendirmeler yaptığını ve sipariş sürecine çok önem verdiğini görürsünüz. Dolayısıyla dijital pazarlamada başarılı olmak için hızlı ve sorunsuz bir sipariş süreci olmazsa olmaz…

Sitenizi Müşterileriniz İçin Kullanışlı Hale Getirin!

E-ticaret sitelerine yapılan ziyaretlerin yalnızca %2’sinin satışla sonuçlandığını biliyor muydunuz? Peki, dijital pazarlamada bu ne anlama geliyor? Eğer bir kullanıcı, e-ticaret sitenizi terk ediyor ya da sepetini bırakıyorsa muhtemelen web sitenizin kategorileri ve filtreleri kullanışsız ya da ürün açıklamaları, görselleri ya da fiyat bilgisi yetersiz. Dijitalde ağızdan ağıza pazarlamada başarılı olmak istiyorsanız mutlaka sitenizi kolay kullanılabilen, basit arayüzlü ve detaylı bir şekilde oluşturun.

Güçlü Görseller ve Fonksiyonel Ürünler! – Dijitalde Ağızdan Ağıza Pazarlama

Ağızdan ağıza pazarlama örneklerini incelemek isterseniz takip ettiğiniz influencer’ların yaptığı paylaşımlara bakabilirsiniz. Elbette etkileyiciler tarafından yapılan dijital pazarlama, bizler için olumlu bir örnek. 

Ağızdan ağıza pazarlama yöntemlerinin bir diğer adımı olarak da yürüttüğünüz projelerde duygulara dokunabilirsiniz. Duygu yoğunluğu ne kadar fazla olursa insanları paylaşım yapmaları için o kadar teşvik etmiş olursunuz. Unutmayın, müşteri beklentilerinin ötesine geçmek, ağızdan ağıza pazarlama için çok önemli!

[widget-129]

Yorum Yap