Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

En Etkili Dijital Pazarlama Stratejileri Nelerdir?

Sosyal Medya Pazarlaması mı Mobil Pazarlama mı Daha Etkili?

Öyle ya da böyle artık herkes dijital pazarlama kavramıyla bir şekilde tanıştı. Gerek pazarlama departmanının gözlemleri gerekse rakip şirketlerin hızla artan başarısı, dijital pazarlama stratejilerini hayatımıza soktu. Üstelik yalnızca büyük ölçekli markalar ve firmalar için değil, küçük işletmeler hatta startup projeler için dijital pazarlama tekniklikleri önemli hale gelmeye başladı.

Peki, dijital pazarlama stratejilerinin markalar ve müşteriler arasında nasıl bir bağ oluşturduğunu biliyor musunuz? E-postadan sosyal medyaya, SEO’dan ücretli reklamlara kadar dijital pazarlama stratejisi ile ilgili tüm detayları yazımda bulabilirsiniz.

Dijital Pazarlama Stratejisi Oluşturmak Zorunlu mu?

“Dijital pazarlama yapmak zorunda mıyım? Müşteri potansiyelim gayet iyi, neden dijital pazarlama yapmalıyım?” Bu gibi düşünceleriniz varsa dijital pazarlama stratejilerinin etkilerini tam olarak benimseyememişsiniz demektir. Çünkü dijital pazarlama stratejilerini uygulamak için satış yapamamanız ya da az sayıda müşterinizin olması gerekmiyor. Aslında dijital pazarlama tekniklerinin amacı, şu an kazandığınızın iki katını kazanmanız, şu anki müşterilerinizin 2 katına hizmet vermeniz. Dolayısıyla dijital pazarlama stratejileri için eşittir kazanç, müşteri ve saygınlık olarak değerlendirebilirsiniz. 

Dijital Pazarlama Stratejileri Nelerdir?

Pazarlama için ayırdığınız bir bütçeniz var ve onu dengeli şekilde yönetemiyorsunuz diyelim. Ya da pazarlama için harcadığınız paranın dönüşünü alamıyor, yerinde sayıyorsunuz diye varsayalım. Ve yahut bunların hiçbiri… Pazarlama yöntemlerinde geride kaldığınızı düşünüyorsunuz. Aslında her durumda, en etkili dijital pazarlama yöntemlerine ihtiyacınız var demektir. Elbette dijital pazarlama stratejisi bir tane değil. Yani farklı sektördeki bir tanıdığınız e-posta pazarlamasından çok sayıda dönüş alıyor diye bu, sizin de e-posta pazarlaması yapmanız anlamına gelmiyor. Her sektörün, her işletmenin fayda sağlayacağı dijital pazarlama teknikleri farklı. Ancak hangisinin daha iyi olduğunu bilmek için ilk olarak tüm dijital pazarlama stratejilerine hakim olmak gerekiyor. Dijital pazarlama stratejisi olarak faydalanabileceğiniz yöntemler şunlar:

Tıklama Başına Ödeme: Muhtemelen dijital pazarlama teknikleri olarak SEO’yu uyguluyorsunuzdur. Hatta belki iş birliği yaptığınız bir SEO uzmanınız bile vardır. Ancak rakipleriniz de sizinle eşzamanlı olarak SEO çalışmaları yürütüyorsa ya da dev markalarla rekabet ediyorsanız SEO çalışmaları da bir noktada yetersiz kalabilir. İşte böyle durumlarda SERP’lerde üst sıralarda yer almak için PPC’lere yani tıklama başına ödeme tekniğine başvurmak daha iyi bir fikir olabilir.

İçerik Pazarlaması: Aslında djital pazarlama yöntemlerinin temelinde,  içerik pazarlaması var. Yani siz sosyal medyadan da e-postadan da pazarlama yapsanız kusursuz düzeyde içerikler üretmeniz ve ilgi çekici olmanız gerekir. Dolayısıyla insanların ürünlerinizi satın alması için içerik pazarlamasından faydalanmanız, önemlidir.

E-posta Pazarlaması: B2B’nin en çok tercih ettiği iletişim yöntemlerinden biri olan e-postalar, hem marka bilinirliği oluşturmada hem kullanıcıların satın alma dürtülerini harekete geçirmede oldukça etkilidir. E-posta pazarlaması, markanızın indirimlerinden, kampanyalarından ve yeni ürünlerinden haberdar olmaları için kullanmanız gereken tekniklerdendir.

Sosyal Medya Pazarlaması: Dijital pazarlama stratejisi yürütmek için illaki bir bütçenizin olmasına gerek yok. Sosyal medya hesaplarınızı güncel tutar, faydalı bilgiler üretir ve harika içerikler sunarsanız maliyetsiz bir şekilde müşterilerinizin dikkatini çekebilirsiniz. Sosyal medya pazarlaması, müşterilerin markanıza güvenmesi ve sizi benimsemesi için önemli bir taktiktir.

Zaman Dijital Pazarlamada Oldukça Önemli Bir Unsur!

En etkili dijital pazarlama stratejilerini öğrendiniz ve muhtemelen çok geçmeden markanız için hangisinin daha iyi olduğunu keşfetmek üzere uygulamalara başlayacaksınız. İşte tam da bu noktada sizlere sıklıkla karşılaştığım bir yanlıştan bahsetmek istiyorum. Markaların çoğu dijital pazarlama stratejilerini uygular uygulamaz sonuç görmek istiyor.

Dijital pazarlama stratejisini takip eden günlerde müşterilerde ve satışlarda artış yaşanmayınca geleneksel pazarlama yöntemlerine dönüyor. Aslında dijital pazarlama tekniklerinin etkisini gösterebilmek için sabır ve istikrar çok önemlidir. Dolayısıyla kısa sürede sonuç almaya odaklanmadan düzenli bir şekilde dijital pazarlama çalışmaları yürütülürse başarılı sonuçlar kendiliğinden gelecektir.

[widget-129]

Yorum Yap