Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Yapmamanız Gereken Dijital Pazarlama Hataları

Dijital Pazarlama Alanında En Çok Yapılan Hatalar Hangileri? Dikkatli Olun!

Dijital pazarlama ile ilgili olarak yanlış yaptığınız bir şeyler olduğunu mu düşünüyorsunuz? Oluşturduğunuz dijital pazarlama stratejilerinden karşılık alamıyorsanız muhtemelen önemli pazarlama hatalarından birini yapıyorsunuz demektir. Çevrim içi pazarlama stratejilerinde başarılı olmak istiyorsanız dijital pazarlama alanında en çok yapılan hatalara karşı önleminizi almanız gerekmektedir.

Dijital pazarlama trendleri sürekli olarak geliştiği ve değiştiği için daha etkili sonuçlar alabilmek adına uyguladığımız stratejileri de güncellemek gerekiyor. Dijital pazarlama, etkin bir şekilde kullanıldığında satışlarda %50’ye yakın oranda artış sağlıyor. Ancak bu noktada etkin bir şekilde ibaresinin altını çizmek istiyorum. Çünkü en sık yapılan dijital pazarlama hatalarına düşerseniz hem ayırdığınız bütçeden hem de zamandan fayda sağlayamazsınız.

Markaların Kaçınması Gereken Hatalar Nelerdir?

Dijital pazarlama alanında yaptığınız çok sayıda çalışmaya rağmen düşük yatırım getirisi (ROI) ile mi karşılaşıyorsunuz? O halde yürüttüğünüz dijital pazarlama stratejilerini yeniden gözden geçirmeniz gerekiyor olabilir. Dijital pazarlama stratejinizi hatasız olarak belirler, optimize edilmiş bir web sitesi oluşturursanız firmanızı en iyi hale getirebilirsiniz. İşte, en profesyonel dijital pazarlama stratejileri oluşturabilmek için dikkat etmeniz gereken dijital pazarlama hataları:

  • Mobil Kullanıcıları Göz Ardı Etmek: Şimdiye kadar yazmış olduğum pek çok makalede, çevrim içi dünyanın yoğun olarak mobil kullanıcılara hitap ettiğine değinmiştim. Artık kullanıcılar araştırma veya alışveriş yapmak, iletişim kurmak ve eğlenmek için öncelikli olarak mobil uygulamaları tercih ediyor. Yani web sitenizi mobil uyumlu hale getirmediğiniz her an, dijital pazarlama alanında en çok yapılan hatalardan birini uygulamış oluyorsunuz.

  • Net Bir Hedefe Sahip Olmamak: En önemli dijital pazarlama hatalarından biri de hedefi doğru şekilde belirlenmemiş bir kampanya yürütmektir. Konu ile ilgili olarak dijital pazarlama alanında yapılan bir araştırmada da firmaların yalnızca %34’ünün dijital pazarlama stratejilerini yürütmeye başlamadan önce hedef belirlediği ortaya konmuştur. Yani yüzde %66 gibi büyük bir kısım, pazarlama stratejileri için belli bir planları olmadan hareket ediyor demektir. 

  • Performansı Ölçmemek: Önemli dijital pazarlama hatalarından bir diğeri, performansınızı takip etmeyi ihmal etmektir. Sonuçlarınızı ölçmüyorsanız hangi stratejinizin işe yaradığını nereden bilebilirsiniz? Eğer kampanyanızın performansını ölçmezseniz size dönüş sağlayamayacak bir proje için sürekli para harcamak durumunda kalabilirsiniz. 

  • Sabırsız Davranmak: Dijital pazarlama yaptım oldu bir süreç değil. Bugün uyguladığınız dijital pazarlama stratejilerinin karşılığını yarın alamazsınız. Ve eğer beklentilerinizi bu yönde tutarsanız muhtemelen motivasyonunuzu kaybedersiniz. Dijital pazarlama alanında en çok yapılan hata aslında bu. Tutarlılık ve istikrar gibi kavramları göz ardı etmek… Dijital pazarlama stratejileri yürütürken şunu unutmamanızı öneririm. Yeni bir blogun ya da web sitesinin Google’da görünür olması için 3 ila 6 ay aralığında bir süreye ihtiyacı vardır.

Dijital Pazarlama Hatasına Düşmeyin!

Dijital pazarlama stratejilerinizde başarılı olmak istiyorsanız yukarıda sizler için sıraladığım kriterlere ek olarak kullanıcı dostu web sitesi oluşturmaya, SEO çalışmaları yürütmeye, kaliteli içerik oluşturmaya, remarketing çalışmalarına, sosyal medya kanallarında aktif olmaya dikkat etmeniz gerekiyor.

Elbette doğru hedef kitleyi belirlemek ve anahtar kelime araştırması yapmak koşulu ile. Dijital pazarlama stratejileriniz için hangi platformun daha iyi olduğunu keşfeder, kullanıcı deneyimini iyileştirmek için çalışırsanız dijital pazarlama hatalarına düşmediğinizi ve çabalarınızın sonuç verdiğini anlarsınız.

[widget-129]

Yorum Yap