Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Siyasetçiler İçin İnternet Reklamları Nasıl Olmalı?

Dijital Reklamları Kullanarak Seçmenlerinizin Sizi Fark Etmesini Sağlayın! – Siyasetçiler İçin İnternet Reklamları

Geçmişte bir siyasetçi için görünür olmanın yolu geleneksel medyada yer alabilmek veya kapıdan kapıya seçim stratejilerinden geçiyordu. Ancak birçok kısıtlayıcı faktörü beraberinde getiren bu yöntemlerin, günümüzde oldukça güçlü bir alternatifi var. O da elbette internet reklamları. Deneyimlerime dayanarak söyleyebilirim ki siyasetçiler için internet reklamları potansiyel seçmenlerine ulaşabilmek adına oldukça önemli bir rol üstleniyor.

Peki internet reklamlarını nasıl kullanmalısınız? Siyasetçiler için internet reklamları nasıl olmalı? Bu soruya yanıt verebilmemiz için önce siyasi internet reklamları yayınlayabilmek adına dijital medyada kaç farklı reklam türü olduğuna kısaca göz atmamız gerekiyor.

Hangi Reklam Türü Size Daha Uygun? – Siyasetçiler İçin Dijital Reklamlar

Siyasetçiler için internet reklamları söz konusu olduğunda kullanabileceğiniz birçok farklı reklam türü vardır. Potansiyel seçmenlerinizin internet alışkanlıklarını analiz etmeniz hangi reklam aracını kullanmanın daha yararlı olacağı hakkında size bilgi verecektir. Aşağıda internet reklamları için kullanabileceğiniz farklı yöntemleri sıraladım:

 • Arama Ağı Reklamları – Siyasetçiler İçin İnternet Reklamları

Arama ağı reklamları; Google gibi arama motorlarında yapılan aramaların sonuç sayfasında reklamlarınızın yayınlanması için kullanılır. Arama motoru reklamları geri dönüşü en yüksek dijital reklam türüdür. Hedef kitlenizi internet sitenize çekmek için kullanabileceğiniz arama ağı reklamları, siyasetçiler için internet reklamları dendiğinde de ilk akla gelen seçenektir. Google’da reklamlarınızı yayınlayabilmek Google’ın reklam aracı olan Google Ads’i kullanmanız gerekir.

 • Görüntülü Reklam Ağı – Siyasetçiler İçin Dijital Reklamlar

Siyasetçiler için internet reklamları söz konusu olduğunda en önemli reklam türlerinden biri de görüntülü reklamlardır. Görüntülü reklamlar, sizinle ilgili olabilecek internet sayfalarında yayınlanan reklamlardır. Özellikle haber siteleri, politikaya yönelik internet makaleleri gibi mecralar görüntülü reklam ağını kullanmak için iyi bir seçenektir.

 • YouTube Reklamları – Siyasetçiler İçin İnternet Reklamları

Seçim kampanyalarında internet reklamları ile daha fazla insana ulaşmak isteyen siyasetçiler için en iyi seçeneklerden biri de YouTube’da yayınlanacak video reklamlardır. Mesajınızı kısaca özetlediğiniz bir video reklamla seçmenlerinizin sizi fark etmesini sağlayabilirsiniz.

 • Sosyal Medya Reklamları – Siyasetçiler İçin Dijital Reklamlar

Günümüzde internet kullanıcılarının büyük bir bölümü zamanlarının çoğunu sosyal medyaya ayırıyor. Bu nedenle Instagram, Facebook, Twitter gibi platformlarda yayınlayacağınız reklamlar insanlar tarafından fark edilmenizi kolaylaştırır. Seçmenlerinizin hangi sosyal medya platformlarında daha çok vakit geçirdiğini analiz ederek buna uygun bir reklam stratejisi planlayabilirsiniz.

İnternet Reklamları Siyasetçiler İçin Neden Önemli?

Siyasetçiler için internet reklamları geleneksel reklam araçlarına göre birçok avantajı beraberinde getirmektedir. Bunlardan bazılarını şu şekilde sıralayabilirim:

 • Reklamlarınızda detaylı hedeflemeler yapabilirsiniz. Bu sayede sadece potansiyel seçmenlerinize ulaştığınızdan emin olursunuz.

 • Geleneksel reklam yöntemlerine kıyasla çok daha düşük maliyet gerektirir.

 • Reklamlarınızın ödemesi yalnızca görüntüleme aldığında yapıldığı için broşür veya afişler gibi boş yere ödeme yapmanıza gerek kalmaz.

 • Siyasi internet reklamları için planlama yaparken gün ve saate göre ayarlamalar yapabilir, bu sayede hedef kitlenizin en aktif olduğu saatlerde reklamlarınızın yayınlanmasını sağlayabilirsiniz.

 • Aynı şekilde seçmenlerinizin internet alışkanlıklarına göre reklamlarınızın yayınlanacağı cihazları seçebilirsiniz.

 • Yeniden pazarlama olanaklarını kullanarak daha önce sitenizi ziyaret etmiş kullanıcıların mesajlarınızı, yeni projelerinizi görmesini sağlayabilirsiniz.

 • İnternet reklamları objektif sonuçlar sağlar. Bu sayede reklamlarınızın verimliliğini analiz ederek yeni ve daha etkili reklam stratejileri oluşturabilirsiniz.

Nelere Dikkat Etmelisiniz? – Siyasetçiler İçin İnternet Reklamları Nasıl Olmalı?

Genel veya yerel seçim fark etmeksizin potansiyel seçmenlerinize ulaşmak için kapsamlı bir reklam stratejisi belirlemeli, buna uygun içeriklerle hedef kitlenizin sizi fark etmesini sağlamalısınız. Unutmamalısınız ki siyasi reklamcılık kısa süreli bir çalışma değildir. Siyasete atılmayı düşündüğünüz ilk andan itibaren siyasi internet reklamları için çalışmalarınıza başlamalı, seçim dönemini beklememelisiniz.

Aynı şekilde seçim süreci bittikten sonra reklama gerek kalmadığını düşünmemeli, siyasi hayatınız boyunca internet reklamları ile hedef kitlenize mesajlarınızı aktarmayı sürdürmeli, projelerinizden, çözüm önerilerinizden haberdar olmalarını sağlamalısınız.

Siyasetçiler için internet reklamları, tıpkı diğer alanlarda olduğu gibi uzmanlarla çalışıldığında başarı getirecek bir araçtır. Bu nedenle kesinlikle vurgulamak isterim ki asla uzman olmayan kişilerle siyasi internet reklamlarınızı planlamamalı, bütçenizi verimli ve etkin şekilde kullanabilmek için uzman bir siyasi danışman desteği ile hareket etmelisiniz. 

[widget-135]

Yorum Yap