Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Siyasal İmaj Oluşturma - Seçmenlerinizi Etkileyin!

Başarılı Bir Siyasi İmaj Nasıl Oluşturulur?

Siyasal imaj oluşturma, siyasetçilerin ya da siyasetçi adaylarının kariyerlerinde başarılı olması açısından önemlidir. Siyasal imaj oluşturmanın temeli olan pek çok etmen, seçmenin gözünde çok daha profesyonel, çok daha aydın ve çok daha yenilikçi olarak görünmenizi sağlamaktadır. Türkiye ve dünya siyasetini ele alıp siyasi lider imajlarının seçimlerde etkisini de değerlendirerek siyasette imajın ne derece önemli olduğunu daha iyi anlayabilirsiniz. 

Siyasi imaj, toplumun sizi değerlendirdiği ve doğru olarak kabul ettiği yargılardır. Yani siz herhangi bir açılışta, törende ya da konuşmada seçmeninizin gözüne nasıl görünürseniz sizinle ilgili fikirleri genellikle bu yönde olacaktır. Bu çoğu zaman rasyonel nedenlere bağlı olarak gerçekleşmese de insanları, görünüşlerine, konuşma tarzına ve değerlerine göre yargılamak, hem beynimizin hem de doğamızın bir rutinidir.

Siyasal İmaj Oluşturmada Esas Amaç Nedir? 

Siyasi imajınız, yalnızca kişiliğinizi ve yaşam tarzınızı yansıtmaz. Aynı zamanda değerleriniz ve hedefleriniz hakkında da fikir verir. Yani, siyasal imaj oluşturma, seçmenle aranızdaki iletişimin en etkili yoludur. Siyasi lider imajlarının etkisini anlayabilmek açısından şimdi şöyle bir düşünelim. Siz olsanız kültürlü, aydın ve yenilikçi bir profile mi yoksa çok daha bağnaz, değişmez kuralları olan ve gelişime kapalı bir figüre mi kendinizi yakın hissedersiniz? Ya da özgüveni her halinden belli olan bir bir siyasi imaj mı yoksa ilkelerinden ve kararlarından emin olamayan, gelgitleri olan daha pasif bir imaj mı sizin için daha etkileyicidir? Kararlarınız olumlu yöndeyse siyasi lider imajlarının seçimlerde etkisini fark etmişsiniz demektir.

Başarılı Bir Siyasal İmaj Oluşturmak İçin Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Siyasette imajın temelinde gelişmişlik, yetkinlik, güvenilirlik, çeviklik ve profesyonellik yatar. Yani siz ne kadar güvenilir, donanımlı, zeki ve samimi biri olursanız seçmeniniz de sizin o kadar yanınızda olur. Hem Türkiye hem de dünya siyasetinde sevilen ve idol olarak benimsenen siyasi lider imajlarını göz önüne alırsanız bu teoriyi daha net kavrayabilirsiniz. Peki, kariyerinizi destekleyici bir siyasal imaj oluşturmak için hangi alanlarda değişime ihtiyacınız var, biliyor musunuz? Gelin, birlikte bakalım.

Siyasal İmaj Oluşturmada Doğru Görüntü: Güzel giyinen, seçmenin ve toplumun karşısına özenli bir şekilde çıkan, kişisel bakımına hassasiyet gösteren bir siyasetçi, her zaman kazanan taraf olur. Çünkü insanlar, başkalarını görünüşlerine göre etiketlemeyi çok sever. Özellikle yerel siyasetçiler için dış görünüş, oldukça önemlidir.

Siyasal İmaj Oluşturmada Kişisel Gelişim: Çok yönlü gelişim göstermeniz, kişisel hedeflerinize ve gelecek planlarınıza ulaşabilmeniz açısından çok önemlidir. İletişimi ve beden dili kuvvetli, planlı, soğukkanlı ve hitabette başarılı siyasi isimlerin, seçmen üzerinde bırakacağı etki de güçlü olacaktır. Bu amaçla siyasi imajınızı güçlendirebilmeniz açısından Topluluk Önünde Konuşma Eğitimi, Zaman Yönetimi Eğitimi, Stres Yönetimi Eğitimi, Algı ve İkna Teknikleri Eğitimi, Beden Dili ve Hitabet Eğitimi, Etkili İletişim ve İmaj Eğitimi almanızı öneririm. Her bir eğitimin sizin kişisel gelişiminiz açısından oldukça faydalı olacağını unutmayın.

Siyasal İmaj Oluşturmada Çeviklik: Siyasi imajın kötüsü olmaz. Yalnızca kariyer planlarınızı desteklemeyen, size fayda sağlamayan bir imaj yönetimi olur. Bu da sizin siyasi hayatta tutunmanızı ve başarılı olmanızı engeller. Siyasi lider imajlarının bir diğer önemli bileşenine gelelim. Gönüllü projelere katılan, her sosyal etkinlikte yer alan, çevreye, çocuklara ve hayvanlara karşı savunucu konumda olan, gençlerin dilinden anlayan ve hemen hemen her sosyal hizmet projesinde başı çeken bir siyasi figür, her zaman halkın takdirini kazanır. 

Siyasal İmaj Oluşturmak İçin Siyasi Danışmana İhtiyacınız Olduğunu Unutmayın!

İçinde bulunduğunuz yoğun tempo gereği yükümlülüklerinizin tamamına tek başına yetişemeyebilirsiniz. Sizin adınıza planlamanızı yapacak, imajınızı oluşturacak, size çeşitli konularda yönlendirmeler yapacak birine ihtiyaç duyabilirsiniz. Şunu hiçbir zaman unutmayın, başarı tesadüf değildir.

Kariyerinizi ve gelecek planlarınızı kendi akışına bırakır, programsız bir şekilde ilerlerseniz kişilere kendinizi yanlış tanıtabilir ya da bu rekabetçi ortamda yenik düşebilirsiniz. Bunun yerine siyasi imajınızı oluşturmak için sizinle birlikte çalışabilecek bir siyasi danışmanla daha başarılı bir kariyer için yola çıkabilirsiniz…

[widget-135]

Yorum Yap