Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Dünyaca Ünlü Politikacılar ve Siyasi Geçmişleri

Dünyanın En İyi Siyasetçilerini Daha Yakından Tanıyın!

İdeolojilerinden bağımsız olarak ortada bir başarı varsa bu başarının takdir edilmesi gerektiğini düşünenlerdenim. Dünyaca ünlü politikacılar için de aynı durum geçerli. Tarih boyunca gerek dünya gerek Türkiye siyasetinde pek çok önemli şahsiyet, varlığını ortaya koydu. Aynı şekilde de pek çoğu, kendi coğrafyasında unutulmazlar ve efsaneler arasına girdi.

Her birinin liderlik vasfı, ideolojisi, yönetim şekli ya da değerleri farklı olsa da tarihe bıraktıkları izler, benzer. Gerek politika gerek ekonomi alanında hayatımıza giren ve dünyanın şimdiki halini almasında etkili olan bu isimler, dünyaca ünlü liderler arasına girmeyi başardı. İşte, dünyanın en çok konuşulan, en iyi yöneten ve en zeki liderleri!

Unutulmazlar Arasına Girmeyi Başaran Dünyaca Ünlü Politikacılar

Dünyanın en iyi siyasetçileri listesini, ideolojilerinden ve politikalarından bağımsız olarak oluşturduğumu yinelemek isterim. Özellikle dünya çapında adını duyuran ve en gelişmiş ülkelerde siyasi figür olarak karşımıza çıkan siyasetçiler için fikirden çok yönetim şekli ve halkla olan iletişimin değerlendirilmesi gerektiğini düşünürüm. İşte pek çok yönüyle öne çıkan ve siyasette iz bırakan dünyaca ünlü liderler:

Dünyaca Ünlü Politikacılar – Winston Churcill: İngiltere için İkinci Dünya Savaşı’nın zaferle sonuçlanmasını sağlayan Churcill, 1940-1945 ve 1951-1955 yılları arasında başbakan olarak görev yapmıştır. Siyasi kariyeri boyunca yazdığı kitaplarla 1953’te Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görülmüştür. Devlet müsteşarı, milletvekili, ticaret kurulu başkanı ve amirallik birinci lordu olarak çeşitli üst düzey hükümet görevlerinde bulunmuştur. 

Dünyaca Ünlü Politikacılar – Abraham Lincoln: ABD’nin 16. başkanı olarak görev yapan ve dünyada en çok konuşan liderler arasına giren Lincoln, “özgür ulus” ruhunu benimsetmeye çalışan bir liderdir. Amerikan İç Savaşı’nda Konferede Devletlerine karşı önemli bir galibiyet elde etmiştir. Aynı zamanda başarılı bir avukatlık kariyeri de olan Lincoln, köleleri serbest bırakan Lincoln Kurtuluş Bildirisini yayınlamıştır. Gettyburg konuşmasında dile getirdiği ayakta kalma ve özgürlük temalı konuşması, onun dünyanın en iyi siyasetçileri arasına girmesini sağlamıştır. 

Dünyaca Ünlü Politikacılar – FDR: Dünyaca ünlü liderler sıralamasında kendisine yer vermeden geçemeyeceğim bir diğer isim ise Franklin D. Roosevelt’tir. ABD’nin Büyük Buhran gibi en karanlık döneminde iken zor koşullar altında ülkesine rehberlik yapmıştır. Dünyada en çok konuşulan liderler arasına girmesindeki en önemli nedenlerden biri de 29 yaşındayken geçirdiği çocuk felci rahatsızlığı sonucunda iki bacağının da sakat kalmasıdır. Yaşanan bu talihsizliğe rağmen FDR yine de cumhurbaşkanı seçilmiş ve arka arkaya dört kez seçilen tek cumhurbaşkanı olmuştur.

Dünyaca Ünlü Politikacılar – Büyük İskender: Dünyayı Fetheden Adam olarak da bilinen ve dünyanın en zeki liderleri arasına giren Büyük İskender, yüzyıllardır tarih kitaplarına konu olmayı sürdürmüştür. Liderlik vasfı ve gelişmiş zekası ile Mısır’dan Yunanistan’a uzanan büyük bir imparatorluğundan yönetimini yapmıştır. Çok sayıda Yunan devlet şehrini birleştirmiş, tarihin en önemli ve en güvenilen siyasetçilerinden biri olmuştur.

Dünyaca Ünlü Politikacılar – Mahatma Gandhi: Ulusun Babası unvanını alan ve dünyada en çok konuşulan liderlerden biri olmayı başaran Gandhi, yaşamı boyunca Hindistan’ı özgürleştirmeyi amaçlamıştır. Kendisinin en büyük silahı her zaman barış ve özgürlük olmuştur. Güney Afrika’daki mücadelesini anlattığı kitabının haricinde vejetaryenlik, sağlık, din ve sosyal reform konularını da ele aldığı eserleri bulunmaktadır. 

En Güvenilen Siyasetçilerin İlham Verici Hayat Hikayelerini Okumadan Geçmeyin!

Dünyanın en iyi siyasetçilerinin her biri, ülkelerini zafere götürme konusunda önemli başarılara imza atmış, özgürlüğü savunmuş ve haksızlıkların üstesinden gelmeye çalışmıştır. Savaşlarda, ülkelerini ve devletlerini içtenlikle korumuş, yaşamlarından sonra da sevgi ve saygıyla anılmaya devam etmiştir. 

Siz de eğer ki siyasete atılmak istiyor ya da siyasi kariyerinizi yönlendirmek için çabalıyorsanız hem dünyanın hem de Türkiye’nin kitleleri etkisi altına alan tüm liderlerini, onların yaşayış biçimlerini ve tarihteki etkin rollerini okumayı ihmal etmeyin! İyi bir siyasi liderin kütüphanesinin de geniş olması gerektiğini unutmayın.

[widget-135]

Yorum Yap