Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Dijitalde Yerel Seçim Çalışmaları Nasıl Yapılmalı?

Bölgenizin En Sevilen Lideri Olun! – Dijital Yerel Seçim Kampanyası Yönetimi

Gerek ülkemizde gerekse dünyada siyasetin son derece sert rekabetleri beraberinde getirdiği bir gerçektir. Hele ki seçim zamanlarında ister genel ister yerel seçim olsun bu rekabet iyice kızışır. Bu rekabet sırasında öne çıkmak için tüm aday siyasiler bir reklam ve kampanya süreci planlar. Günümüzde hayatın neredeyse bütün yönleriyle dijitale kaydığını düşünürsek dijitalde yerel seçim çalışmaları nasıl olmalı gibi bir soru sizi şaşırtmamalı.

Peki dijital yerel seçim kampanyası nasıl yürütülür? Yerel seçim çalışmalarında sosyal medya kullanımı nasıl olmalı? Bölgenizdeki seçmenlere dijital medyayı kullanarak nasıl ulaşabilirsiniz? Dijital reklamcılık alanında siyasetçilerle birlikte çalışmış bir isim olarak bu alandaki tecrübelerimi aşağıda sizinle paylaştım.

Bir İnternet Sitesi Kendinizi Tanıtmak İçin İyi Bir Fikirdir! – Dijitalde Yerel Seçim Çalışmaları

Dijitalde yerel seçim çalışması için bir internet sitesi kurmak başta kulağa saçma gelebilir. Çünkü aynı bölgede bulunduğunuz insanlara internetten ulaşmanız başta gereksiz gözükebilir. Ancak şöyle düşünmenizi öneririm. Bugünlerde insanlar kendi bölgelerinde yeni bir kafe, bir tamirci veya bir mağaza aradıkları zaman bile internetten yararlanıyor. Ve siz de bölgenizdeki insanların yaşamına yeni bir soluk getirmek istiyorsanız internet sitenizden kendinizi ve projelerinizi anlatmanız hiç de kötü bir fikir değildir.

Sosyal Medyada Aktif Olmalısınız! – Yerel Seçim Çalışmalarında Sosyal Medya Kullanımı

Bir yerel seçim kampanyasında sosyal medya kullanımını sokağa inmek gibi düşünebilirsiniz. Instagram, Facebook, Youtube, Twitter gibi hedef kitlenizin en çok vakit geçirdiği platformlarda projelerinize ve çözüm önerilerinize dair paylaşımlar yapmalı, sosyal medya reklamları ile görünür olmalısınız. Elbette bunları tek başınıza yapın demiyorum. Sizin için tüm bunları yapabilecek, geniş bir ekibe sahip bir uzmanla çalışmalısınız.

Google Reklamlarından Yararlanabilirsiniz! – Yerel Seçim Çalışmalarında Google Reklamları

Dijital yerel seçim kampanyası yönetimi için dünyanın ve ülkemizin en çok kullanılan arama motoru Google’dan yararlanmamak büyük bir yanlış olur. Kullanıcıların yerel seçimlere dair yapacağı aramalarda gözükmek için arama ağı reklamları verebilir, Google partner sitelerinde yayınlanacak görüntülü reklam ağı reklamlarından yararlanabilirsiniz.

E-Mail ve SMS’leri Kullanın! – Dijitalde Yerel Seçim Çalışmaları

Potansiyel seçmenlerinize ulaşarak dijitalde yerel seçim kampanyası sürecini başarıyla yönetmeniz için bir diğer yol da mağazaların ve ticari kurumların yeniden pazarlama yöntemi olarak uzun yıllardır kullandığı e-mail ve SMS’lerdir. Elinizde partiniz veya sizinle geçmişte irtibata geçmiş potansiyel seçmenlerinize dair bir liste varsa bu listedeki insanlara kişiselleştirilmiş e-mail ve SMS’lerle dönmeniz oldukça iyi bir fikirdir.

Seçmenlerin Demografisini Göz Ardı Etmeyin! – Dijitalde Yerel Seçim Çalışmaları Nasıl Yapılmalı?

Potansiyel seçmenlerinizi yaş gruplarına, cinsiyetlerine, mesleklerine ve tüm bunlara bağlı olarak sizden veya bölgeden aday olan bir siyasetçiden beklentilerine göre gruplandırmalı, yerel dijital seçim kampanyası yönetimi sürecinde hangi mesajları kullanacağınıza bu verilere göre karar vermeli, insanların size kulak vermesini sağlamalısınız.

Vaatlerinizi ve projelerinizi hedef kitlenizin demografik özelliklerine göre optimize etmekle yetinmemeli, bunlara dair yayınlayacağınız reklamları ve kampanya içeriklerini de doğru mecralarda yayına almalısınız. Örneğin yaş grubu daha yüksek olan seçmen kitlenizin büyük bir bölümü Facebook’ta daha fazla vakit geçirirken gençler daha çok Instagram’ı kullanıyor olabilir. Bu durumda yerel seçim çalışmalarında sosyal medya yönetimini bu verilere göre yapmalı, reklam stratejinizi buna göre düzenlemelisiniz.

Başarılı bir dijital yerel seçim kampanyası için Google, Facebook, Instagram, Twitter, Youtube gibi sosyal medya platformları, arama motoru ve sosyal medya reklamcılığını iyi bilen bir siyasi danışman ve ekibinden destek almalı, stratejinizi planlarken uzman önerileri ile hareket etmelisiniz. 

[widget-135]

Yorum Yap