Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Dijital İtibar Yönetimi ile Seçimleri Kazanın!

Başarılı Bir Siyasetçi Olmak İstiyorsanız Dijital İtibar Yönetimini Göz Ardı Etmeyin!

Günümüzde gerek bireysel gerekse kurumsal düzeyde dijital itibar yönetimi profesyonel yaşamın en önemli kavramlarından biri haline gelmiştir. Hele ki söz konusu siyaset gibi hata kabul etmeyen bir meslek olduğunda dijital itibar yönetiminin ne kadar önemli olduğunu söylememe bile gerek yoktur. Güvenilir ve saygın isimler olması gereken siyasetçiler için dijital itibar yönetimi tüm bunların sağlanabileceği oldukça kapsamlı bir alandır.

Peki siz dijital itibar yönetimi dendiğinde ne anlıyorsunuz? Siyasetçiler için dijital itibar yönetimi çalışmaları arasında hangi konular olduğu hakkında bilginiz var mı? Eğer yeterince bilgi sahibi olmadığınızı düşünüyor ve online itibar yönetimi hakkında daha fazla detay öğrenmek istiyorsanız aşağıda deneyimlerimi sizinle paylaştım.

Dijital İtibar ve Dijital İtibar Yönetimi Nedir?

Dijital itibar yönetimi hakkında konuşmaya başlamadan önce dijital itibar kavramından ne anlamamız gerektiğini açıklamalıyım. En basit haliyle dijital itibar; dijital medyada kullanıcılar üzerinde oluşturduğunuz iyi veya kötü izlenimlerin tümüdür. Bu izlenimi oluşturan unsurlar size ait paylaşımlar olabileceği gibi başkalarının sizin hakkında yaptığı paylaşımlar olabilir.

Buna bağlı olarak dijital itibar yönetimi de internet mecralarında hakkınızda olumlu izlenim oluşturacak paylaşımların arttırılması ve negatif paylaşımların ise önlenmesi olarak tanımlanabilir. Elbette bu ikisini yapabilmek için izlenmesi gereken birçok yöntem var. Gelin şimdi dijital itibar yönetimi nasıl yapılır bunu anlamaya çalışalım.

Siyasetçiler İçin Dijital İtibar Yönetimi Nasıl Yapılır?

Siyasetçiler için online itibar yönetimi sürecinde kullanılması gereken çeşitli dijital medya araçları olduğunu söyleyebiliriz. Kendinizi anlatacağınız bir internet sitesi, potansiyel seçmenlerinizle iki taraflı etkileşim kurabileceğiniz sosyal medya hesapları, dijital medya haberleri ve internet reklamları, dijital itibar yönetimi sürecinde yararlanacağınız 4 ana bileşendir.

İnternet siteniz kendinizi, projelerinizi ve geçmiş başarılarınızı anlatarak insanların sizi tanımasını sağlayacağınız mecradır ve dijital itibar yönetimi açısından son derece önemlidir. İnternet sitenizi doğru kullandığınız takdirde sizin hakkınızda olumsuz fikre sahip olan pek çok insanın görüşlerini olumluya çevirmeniz mümkündür.

Aynı şekilde sosyal medya hesapları, hem hedef kitlenizin daha büyük bir bölümüne ulaşmanız hem de mevcut takipçilerinizle temasa geçerek hakkınızda olumlu bir algı yaratmanız için size birçok fırsat sunar. Ancak elbette bu fırsatları değerlendirmek için dijital itibar yönetimi konusunda uzman bir siyasi danışmandan destek almanız büyük önem taşır.

Siyasetçiler için online itibar yönetimi hakkında konuşurken elbette göz ardı edilmemesi gereken bir diğer konu da haber sitelerinin gücüdür. Başta Google Haberler ve Google Trends olmak üzere dijital medyadaki haber sitelerinde hakkınızda yazılan yeni haberlerin, sizinle yapılan söyleşilerin yer alması dijital itibarınız için son derece büyük önem taşır.

Siyasetçiler İçin Dijital İtibar Yönetimi Neden Önemli?

En basit haliyle tarif etmem gerekirse bugün bir işe girmeye çalışan bir insan için internette kendisi hakkında paylaşılan veya kendisinin paylaştığı içerikler önem taşır. İşverenler bile çalışan adaylarını daha iyi değerlendirebilmek için internet mecralarında onlar hakkında aramalar yapabiliyor. Size oy verecek seçmenlerin benzer bir arama yapmayacağını düşünmeniz elbette büyük bir hata olur!

İnternet mecralarında hakkınızda bulunan bilgiler, içerikler, sizin hakkınızda söylenenler potansiyel seçmenlerinizin size karşı tutumunu ve bakış açısını doğrudan etkileyecektir. Bu nedenle dijital itibar yönetimi konusunda bir uzman desteği alarak internet ortamında hakkınızda olumlu algı yaratacak bir strateji izlemeli, kendinizi doğru anlatmaya özen göstermelisiniz.

Ayrıca unutmamalısınız ki bir siyasetçinin kişisel markasını da yaratması gerekir. Bu yönüyle siyasetçiler için online itibar yönetimi vazgeçilmez hususların başında gelir. Kişisel markanızı yaratabilmeniz çok daha güven veren ve saygı duyulan bir siyasi figür olarak başarıya ulaşmanızı kolaylaştıracaktır.

[widget-135]

Yorum Yap