Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Tıklama Oranı (CTR) Nasıl Artırılır?

Tıklama Oranı ile İlgili Tüm Merak Edilenler

Dijital pazarlama ekibi olarak pek çok strateji yürütüyor ve tıklama oranınızı artırmaya çalışıyorsunuz. Ancak yine de eksik kaldığınız bazı durumlar olabilir. SEO tekniklerini uyguladığınız, sponsorlu reklamlara ödemeler yaptığınız halde yeteri kadar tıklama oranına sahip olmayabilirsiniz.

Tıklama oranı, pazarlama faaliyetlerinin ve web sitesinin başarısını değerlendirebilmek için bir ölçüttür. Yani sosyal medya gönderilerinizi, dahili bağlantılarınızı, PPC reklamları, epostaları ve organik trafiğinizin tamamını, tıklama oranını inceleyerek takip edebilirsiniz. Bir sayfanın tıklama oranı ne kadar yüksekse işletmeniz de o kadar daha az maliyetle organik aramada başarı sağlıyor demektir. Şimdi dilerseniz tıklama oranı nedir ve tıklama oranı nasıl artırılır gibi konuları daha detaylı bir şekilde ele alalım.

Tıklama Oranı Nedir?

Tıklama oranı yani CTR oranı, belli bir bağlantıya tıklayan kişinin ziyaretçi sayısına oranlanmasıyla elde edilir. Tıklama oranı, dijital reklamcılıkta kullanılan en yaygın metriklerden biridir. Reklamın karşı tarafa ne şekilde ulaştığını, hedef kitlede nasıl bir etki yarattığını ve organik trafiği anlamanın önemli bir yoludur. CTR hesaplaması şu şekilde yapılır:

(Tıklama Sayısı / Görüntülenme Sayısı) x100  = Tıklama Oranı

CTR hesaplamasını örneklersek: 100 kişi bir çevrim içi reklam görüyor ve 7 kişi bu reklama tıklamayı tercih ediyorsa bu reklamın tıklama oranı 7/100=0,07 ve 0,07x100=7 yani %7 olur.

Tıklama oranı nedir diyen okurlarım için tıklama oranının bir ölçümden çok daha fazlası olduğunu söyleyebilirim. Tıklanma oranının yüksek olması, sayfayı ziyaret eden kişilerin ne sayfayla ne derece etkileşimde bulunmayı tercih ettiğini anlatır. Yani bir web sayfasının CTR oranı yüksek olduğunda bu, sitede yüksek kaliteli içerikler ve ilgi çekici bilgiler olduğu mesajını verir. 

Tıklama Oranı Nasıl Artırılır?

Tıklama oranı nasıl artılır konusuna değinebilmek için sektörünüzdeki ortalama tıklanma oranlarını bilmek gerekir. Bunun için de ilk etapta detaylı bir araştırmayla işe başlayabilirsiniz. Google Ads hesabınızı iyi bir şekilde yönetirseniz tıklama oranınızı artırıp sektörünüzdeki rekabete dahil olabilirsiniz. 

Tıklama oranını hangi dijital pazarlama platformunda artırmak istediğiniz de önemlidir. Facebook, Twitter ve Instagram gibi platformlar için web sitenizin tıklama oranını artırmak istiyorsanız hedef kitlenizi genişletebilmek için anahtar kelimelere (hashtag) yoğunlaşmanız gerekir. 

Sponsorlu reklamlarda CTR oranını artırmak istiyorsanız oluşturduğunuz meta açıklamasına ve başlığa dikkat etmeniz şart. Başlığınız ne kadar ilgi çekici olursa ziyaretilerinizin de sizi o kadar çok merak edeceğini unutmayın.

Tıklama oranı nasıl artılır diye merak edenler için bir diğer önerim ise promosyon uzantısı. Dijital pazarlamanın en etkili silahlarından biri olan bu eklenti, potansiyel ziyaretçilerinizi, dolayısıyla da tıklama oranınızı artırabilir.

Tıklama Oranı SEO’daki Başarınızla İlgi Bilgi Verir

Tıklama oranınızı artırabilmeniz için yukarıda saydığımdan çok daha fazla metrik var. Ancak başlangıç olarak bu yöntemleri deneyebilirsiniz. CTR oranındaki başarınız, web sitenizi daha iyi bir şekilde sunabilmeniz, müşterilerinizin nelerden hoşlandığını fark edebilmeniz için de önemli. Ayrıca uyguladığınız SEO tekniklerinin başarısı açısından da organik tıklama oranının yüksek olması, gerekiyor.

Daha yüksek bir tıklama oranı, daha fazla dönüşüm ve daha fazla ziyaretçi kazanmanızı sağlarken aynı zamanda da sponsorlu reklamlara daha az para harcamanızı sağlıyor. Yani, dijital pazarlamayı sizin için daha az maliyetli hale getiriyor.

[widget-136]

Yorum Yap