Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Web Site Hızı Nasıl Arttırılır?

Sitenin Hızlı Açılmasını Sağlamak İçin Neler Yapılır? – Web Site Hızı Arttırma Yöntemleri

İnternette milyonlarca web sitesi var. Peki sizinki onların arasında varlığını sürdürebiliyor mu? Arama motorlarında üst sıralara yükselebiliyor mu ya da sıralamasını koruyabiliyor mu? Web siteniz yeteri kadar hızlıysa, başarılı SEO çalışmaları yürütebiliyorsanız ve sisteminiz iyi işliyorsa üst sıralarda olabilirsiniz. Ancak sitenizin yavaşladığını fark ederseniz tehlike çanlarının çaldığını söyleyebiliriz. 

Sitenizin hızı düşükse, kullanıcılar tek tek sitenizden ayrılır. Sizin içerikleriniz yerine bir başka web sitesinin içeriklerine yönelir. İşte bunun olmaması için web site hızı nasıl arttırılır bilmelisiniz. Site hızı arttırma çalışmaları aslında basit birkaç yöntemden oluşuyor. Bunları bilirseniz hayatınız kolaylaşır, siteniz SEO ile uyumlu olarak çalışmayı sürdürür. O halde sitenin hızlı açılmasını sağlamak için neler yapmanız gerekir? Web site hızı nasıl arttırılır?

Web Site Hızı Arttırma Yöntemleri Nelerdir?

Eğer siz de web site hızı nasıl arttırılır diye soranlardansanız, birkaç basit yöntemle hıza erişebilir, arama motorlarında ilk tıklanan içerikler arasında yer alabilirsiniz. Böylece site kalite puanınız da yükselmiş olur. Site hızını arttırma yöntemlerini detaylarıyla incelemeden önce neden yavaş sitelerin SEO performanslarının düştüğünden de kısaca bahsedeyim. 

Web sitenize yüklediğiniz görseller, videolar, eklentiler sitenizi bir hayli yavaşlatabilir. Ayrıca hosting seçiminiz yanlış olduğunda ve sitenizin popülerliği arttığında, birçok tıklamayı aynı anda alan web siteniz çökecektir ya da yükleme hızı yavaşlayacaktır. İnternet kullanıcıları arama motorları aracılığıyla sitenize gelmeye çalıştıklarında sitenin hızlı açılmasını sağlamak zorundasınız. Aksi takdirde kimse birkaç saniye fazladan beklemeyecektir ve başka sitelere yöneleceklerdir. Web site hızı işte bu yüzden bir hayli önemli. Öyleyse yapmanız gerekenleri öğrenmenizin zamanı geldi. Web site hızı nasıl arttırılır? 

Site Hızını Arttırma Yöntemi 1: Hosting Seçimini Doğru Yapmak

Web sitenizi hangi hosting servisinde arşivleyeceğiniz sizin tercihinizdir. Ancak kötü bir tercih yaparsanız sitenizin hızının yavaş olacağını belirtmeliyim. Hızlı ve hemen yüklenen bir site istiyorsanız kaliteli bir hosting desteği almalısınız. Site hızı arttırma yöntemleri arasında dikkat etmeniz gereken belki de en önemli nokta bu. Doğru seçimi yaptığınızda hostingle alakalı bir hız sorunuyla karşılaşmayacaksınız.

Site Hızını Arttırma Yöntemi 2: Görsel Optimizasyon Çalışmaları

Görsellerinizi yüksek boyutlu ve orijinal halleriyle sitenize yüklediğinizde, sitenizin hızlı açılma oranı oldukça düşük olacaktır. Hızlı açılan bir sitenin görsellerinin sıkıştırılmış olması ve doğru formatla yüklenmesi gerekiyor. Ayrıca video kullanımını da sınırlandırmalısınız. Videolar yavaş açılmaya sebebiyet verecektir. 

Site Hızını Arttırma Yöntemi 3: Önbellekleme Yapmak

Veriye kolay ve hızlı bir şekilde erişmek için önbellekleme yapabilirsiniz. Web sitenizin bir önbellek üzerinden açılması hızını da artıracaktır. Web site hızı arttırma çalışmalarında en sık kullanılan yöntemlerden biri budur.

Site Hızını Arttırma Yöntemi 4: Gereksiz Kodlardan Kurtulmak

Kod hatalarını düzeltmek, açılış sayfasındaki gereksiz kodlardan kurtulmak site hızınızı artırmanız için yapmak isteyeceğiniz hamlelerdendir. Sitenizin CSS ve javascript kodlarını temizleyerek hız kazanabilirsiniz. Ayrıca yapmanız gerekenleri tamamladıktan sonra web site hız testi yapmak da iyi olacaktır. 

Site Hızını Arttırma Yöntemi 5: İçerik Dağıtım Ağı Kullanmak

CDN de denilen sunucu sistemi, sitenizin yüksek performans sağlaması için kullanabileceğiniz bir sistemdir. Bu sistemle web siteniz, sitenize giren ziyaretçilere en yakın sunucu üzerinden gösterilir. Bu da hızı arttırır. İçerik dağıtım ağı kullanmak bu yüzden önemli site hızı yöntemlerinden biridir. 

Daha Hızlı Bir Siteyle Ziyaretçilerinizi Arttırabilirsiniz!

Site hızı arttırma yöntemlerini kullanarak çalışmalarınızı gerçekleştirmezseniz bu yavaşlık internet sitenize ve markanıza büyük bir zarar verir. İlk sıralara yükselmeyi bırakın, görünürlüğünüzü bile kaybedebilirsiniz.

Sitenizi hızlandırma yöntemlerini bilirseniz ve bunları olması gerektiği gibi uygularsanız web siteniz hızlanacak, Google başta olmak üzere arama motorlarında görünür olacaksınız. Böylece ziyaretçileriniz sitenize tıkladıklarında herhangi bir yavaş yüklenme sorunuyla karşı karşıya kalmayacaklar.

[widget-136]

Yorum Yap