Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Sesli Arama İçin SEO Nasıl Yapılır? – Herkese Ulaştığınızdan Emin Olun!

Google Sesli Aramaların Giderek Yükselmesini Bekliyor, Sesli Arama SEO ile Bu Trendi Yakalayın!

Hareket halindeyken hızlı yanıtlar aramak, her geçen gün daha popüler hale geliyor. Bilgiye rahatça erişme, komut verme, hizmetleri bulma ve satın alma işlemleri için giderek fazla insan sesli arama komutunu kullanmaya başlıyor. Bu nedenle sesli arama için SEO yapmaya odaklanan web sitesi sahiplerinin sayısı hiç de az değil!

Yine de henüz gerçek potansiyeline ulaşmış değil. Bu nedenle ben, sesli arama SEO çalışmaları henüz emekleme aşamasındayken, dijital pazarlamacıların sesli aramalar için SEO yapmanın avantajlarını dikkatlice düşünmeleri ve bunu dijital optimizasyon stratejilerinin bir parçası haline getirmeleri gerektiğine inanıyorum.

Etkili bir sesli arama SEO stratejisi geliştirerek rekabet avantajı elde edebilir, kitlelerinin giderek daha fazla tercih ettiği bir biçimde içerik sunabilir ve erişilebilirlik gereksinimleri olanlar da dahil olmak üzere tüm kullanıcılar için daha kapsayıcı bir web sitesi deneyimi sağlayabilirsiniz.

Sesli Arama Nedir, Normal Bir Aramadan Farkı Ne?

Sesli arama, kullanıcıların yazmak yerine konuşmayı kullanarak arama yapmasıdır. Mobil ve giyilebilir cihazlar veya akıllı hoparlörler gibi kullanıcıların komut vermesine olanak tanıyan cihazların artmasıyla hızla büyüyen bir teknolojidir.

Metin tabanlı arama yerine sesli aramayı kullanmanın avantajları arasında daha hızlı, daha verimli, erişilebilir olması ve çoklu görev yapanlar için ideal olması sayılabilir. Üstelik yalnızca genç nüfus arasında orta ve geç yaş dönemlerinde de popüler olan sesli arama SEO açısından baktığımızda hedef kitlenizin farklı segmentlerine ulaşmanız için idealdir.

Sesli Arama İçin SEO Dendiğinde Ne Anlamalısınız?

Konuşma trendinden en iyi şekilde yararlanmak isteyen kuruluşlar, etkili bir sesli arama stratejisi uygulayarak web sayfalarını bunun için optimize etmelidir. Bu, sesli arama SEO olarak bilinir. Sesli arama SEO, web sayfalarınızı işletmenizle ilgili sesli arama sorguları için sıralanacak şekilde optimize etmektir.

Neyse ki, sesli arama için SEO’nun ardındaki ilkeler standart bir SEO çalışmasından çok farklı değildir ve ikisinin de etkili olması için el ele çalışması gerekir. Sesli arama sonuçlarının yaklaşık dörtte üçü de metin tabanlı arama için ilk üç arama motoru sonucu arasında yer almaktadır.

Bu nedenle, işinizi büyütmek ve sesli arama SEO ile çevrimiçi olarak daha geniş bir kitleye ulaşmak için öncelikle güçlü bir metin tabanlı organik arama stratejisi oluşturmalısınız. Sonuçta, içeriğiniz organik sonuçların birinci sayfasında görünmüyorsa, ne kadar iyi hazırlanmış ve biçimlendirilmiş olursa olsun, sesli arama yanıtı olarak seçilmesi pek olası değildir.

Sesli arama hakkında bilinmesi gereken bir diğer önemli şey de ikinci olmanın bir ödülü olmamasıdır. Arama akıllı bir hoparlör cihazından yapılırsa, arama yapanların keşfedilecek seçeneklerin bir listesini gördüğü metin tabanlı aramaların aksine, arama yapanlara başka bir sonuç sunulmaz. Bu nedenle hedefiniz daima zirve olmak zorundadır! Peki sesli arama için SEO yaparken nelere dikkat etmelisiniz. Özellikle şu önerileri verebilirim.

İçeriklerinizi Öne Çıkan Snippet’lar İçin Biçimlendirin! – Sesli Arama SEO Nasıl Yapılır?

Sesli aramada başarılı olmak için zengin sonuçlar ve özellikle öne çıkan snippet’lar yakalamanız gerektiğini zaten biliyoruz. İçeriğinizi öne çıkan snippet’lar için optimize etmenin büyük bir kısmı, her bir anahtar sorgunun yanıtını, arama yapan kişinin amacına en uygun biçimde sunmanızı sağlamaktır. Sesli arama için en iyi sonuç veren içerikler genellikle maddeleme, sıralı listeler, tablolar ve sıkça sorulan sorular gibi modüller barındırmaktadır.

İçeriğinizin sesli arama kullanıcılarının en çok önem verdiği soruları yanıtlaması önemlidir: Sesli arama yapanların bu tür aramaları nasıl seslendirebileceğini ve bunları içeriğinize doğal olarak nasıl ekleyebileceğini düşünün.

Mobil Uyumluluğun Olmaması Affedilmez! – Sesli Arama İçin SEO

Sesli aramalar için SEO yapıyorsanız mobil uyumluluk olmazsa olmazınızdır. Web sitenizin mobil uyumlu olduğundan emin olun. Sesli arama - ve özellikle yerel aramalar - öncelikle mobil cihazlarda gerçekleştirilir. Web siteniz mobil cihazlarda performans göstermiyorsa, büyük bir sesli arama kitlesini kaybediyor olabilirsiniz.

Google Benim İşletmem Profilinizi Güncel Tutun! – Sesli Arama İçin SEO Nasıl Yapılır?

Sesli arama, yerel aramalar bağlamında yaygın olarak kullanıldığından, Google Benim İşletmem, başarılı bir sesli arama SEO stratejisi uygulamak isteyen dijital pazarlamacılar için paha biçilmez bir araçtır. İşletmeniz, ürünleriniz ve hizmetleriniz, web sitesi URL'si, açılış saatleri, fiyatlar, erişilebilirlik koşulları ve konum(lar) hakkında doğru ve ikna edici bilgiler sağlayarak değerli Google kenar çubuğu alanında kendinize yer edinebilirsiniz.

Bu da Google'ın bilgilerinizi yerel sesli arama sorgularına uygun yanıtlar olarak sunmasına ve "yakınımdaki" işlevini kullanarak konum tabanlı aramalar için işletmenizi ortaya çıkarmasına yardımcı olur. Fakat işletmenizin bilgileri değişirse (örneğin, telefon numarası değişikliği), bunun gecikmeden Google Benim İşletmem profilinize yansıtıldığından emin olun. Arama yapanların kafasını karıştırabilecek tutarsızlıklar sitenizin veya işletmenizin hiç listelenmemesine neden olabilir.

Sesli Aramalara Yönelik İçerikler Yazın! – Sesli Arama SEO Nasıl Yapılır?

Metin tabanlı aramayla karşılaştırıldığında, sesli arama SEO'su, soru sorma ve yanıtlama konusunda çok daha fazla ve genellikle daha uzun ve spesifik arama terimleri barındırır. Örneğin, belirsiz bir şekilde “bisiklet tamircisi” demek yerine, bir kullanıcı ayrıntılara girebilir, örneğin: “en iyi Bakırköy bisiklet tamircisi” gibi. Bu nedenle, sesli arama SEO için en etkili stratejilerden biri alakalı, uzun kuyruklu anahtar kelimeleri hedeflemektir.

Bir araştırmacının sorgusunu sesli olarak nasıl formüle edebileceğini düşünerek kullanıcıları yakalamaya çalışın. Buradan, içeriğinizin, metin tabanlı aramalara kıyasla, günlük konuşmada ortaya çıkma olasılığı daha yüksek olan daha uzun kelime öbekleri ve anahtar kelimeler içerdiğinden emin olun.

SEO’nun Geleceği Sesli Aramalarda Olabilir!

Sesli arama hala gelişmekte olan bir teknolojidir ve birçok dijital pazarlamacı, sesli arama optimizasyonunu arama stratejilerine entegre etmekte yavaş kalmıştır. Ancak bu pazarın hızla gelişmekte olduğunu kesinlikle göz ardı etmemelisiniz. ABD ve Avrupa ile kıyaslandığında sesli aramalar Türkiye’de hala daha az kullanılsa da artış eğilimine bakıldığında benzer bir yükselmenin ülkemizde de yaşanacağını düşünmemek için bir neden yoktur.

Eğer SEO pazarında ileri görüşlü bir web sitesi sahibi olarak bir adım öne geçmek istiyorsanız benim önerim kesinlikle sesli arama için SEO yapmaya vakit ayırmanız yönünde olacak. Böylece rakiplerinizin henüz tamamen işgal etmediği bir alanda kendinize yeni ziyaretçiler ve müşteriler bulabilirsiniz.

[widget-136]

Yorum Yap