Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Organik Trafik Nasıl Yükseltilir, Neden Önemli?

İnternet Sitenize Daha Fazla Ziyaretçi Çekmek İstemez Misiniz? – Organik Trafik Yükseltme İçin İpuçları

Çevrimiçi bir işletme sahibiyseniz, muhtemelen web sitenize gelen organik trafiği artırmanın başarının anahtarı olduğunu biliyorsunuzdur. Web sitenizin görünürlüğünü artırmak, iş satışlarınızı ve gelir stratejinizi yükseltecektir. Peki organik trafik nasıl yükseltilir? Hedef kitlenizi organik olarak web sitenizi ziyaret etmeye nasıl yönlendirirsiniz?

Çevrimiçi bir işe başladığınızda, herkesten alacağınız birincil tavsiye, organik trafiği artırmaktır. Maksimum trafik üreten web siteleri maksimum iş ve dolayısıyla kar elde edecektir. Basit, değil mi? Sonuçta, organik aramalar tüm web trafiğinin %53'ünü yönlendiriyor. Peki yeni kurulmuş bir şirketseniz ve arama motorlarındaki pazar lideri sayfalarla rekabet edemiyorsanız ne olur? Kaybedeceğiniz bir savaşta olduğunuzu hissedebilirsiniz. Ve dürüst olmam gerekirse, arama motorlarında üst sıralarda yer almak biraz zor olabilir. Yine de imkansız değil!

Emeklerinizin boşa gitmediğinden emin olmak için organik trafiği arttırma adına kullanabileceğiniz, ziyaretçi sayınızı arttıracak SEO önerileri sıraladım. Bu teknikler kesinlikle Google'ın arama sonuçlarında en üst sıralarda yer almanıza yardımcı olacaktır. Ancak gelin isterseniz organik trafik neden önemli sorusuna yanıt bulmaya çalışalım.

Organik Trafik Nedir, Neden Önem Vermelisiniz?

“Organik trafik” terimi, ücretsiz arama sonuçları sonucunda web sitenize gelen ziyaretçileri ifade etmek için kullanılır. Bir kişi hızlı bir Google araması yaptığında, birkaç ücretli ve ücretsiz sonuçla karşılaşır. Ücretli arama sonuçları, Google sonuçlarının en üstünde görünen, reklamı yapılan sayfalardır.

Ancak, birçok işletme arama trafiği için ödeme yapmak istemez ve bu noktada organik arama sonuçları devreye girer. Organik ziyaretçiler, web sitesini doğrudan arama sonuçlarından bulur ve başka bir web sitesi tarafından yönlendirilmez. Organik trafik yükseltme için kullanabileceğiniz en iyi yol SEO'ya odaklanmaktır. Uygun bir SEO stratejiniz olduğunda, organik trafik elde etmek ve yeni ziyaretçiler edinmek nispeten kolay hale gelir.

Bir arama motorunun sorgusundan web sitenize gelen kullanıcıların belirli bir amacı vardır. Ve onların sorgusunu ele alabilir veya ilgili bir çözüm sunabilirseniz, büyük olasılıkla dönüşüm sağlamaları olasıdır.

Ziyaretçi Sayınızı Arttıracak 5 SEO Tekniği – Organik Trafik Nasıl Yükseltilir?

Sürekli değişen Google algoritmaları karşısında SEO stratejinizi oluşturmak için çok fazla bilgiye ihtiyacınız vardır. Bunun yerine hiçbir zaman değişmeyen birkaç yöntemle sitenizde organik trafik arttırma için uygulamalara gitmek istiyorsanız aşağıda işinize yarayacak öneriler sıraladım. İşte ziyaretçi sayınızı arttıracak SEO önerileri:

  • İçeriklerinizi Hedef Anahtar Kelimelere Göre Geliştirin!

Bir içerik stratejisi geliştirirken hedef anahtar kelimelerinizi belirlemeye odaklanmalısınız. Bu anahtar kelimeler, konuları belirten ve web sitesindeki içeriğin doğası hakkında ipuçları sunan, Google'ın web tarayıcıları için bir yol gösterici görevi görür.

Anahtar kelime araştırması yaparak, hakkında yazmak istediğiniz konuları kimin aradığını kolayca keşfedebilirsiniz. Geliştirdiğiniz her içerik parçası, arama amacına mümkün olduğunca yakın bir şekilde eşleşmeye çalışmalıdır. Organik trafik arttırma için anahtar kelime araştırması yapmak ve SEO tekniklerinizi geliştirmek adına kullanabileceğiniz Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcı, SEMRush, KeywordTool, Moz gibi birçok araç vardır.

  • Etkileyici Meta Title’lar ve Sayfa Başlıkları Kullanın!

Organik trafik arttırma için garantili yollarda bir diğeri de akılda kalıcı meta title’lar ve başlıklar kullanmaktır. Meta title etiketi, bir web sayfasının başlığını tanımlar. Belirli bir sayfanın içeriğinin kısa bir açıklaması olarak hizmet etmek içindir. Başlık, Google'ın organik arama sonuçlarında gösterdiği metnin ilk satırıdır. Bu nedenle, site içi SEO'nun son derece önemli bir unsuru olarak kabul edilir.

  • Tıklamaya Yönlendiren Meta Açıklamalar Yazın!

Meta açıklama, bir web sayfasının içeriğinin kısa ve öz açıklamasıdır. Bu açıklama, arama motoru sonuç sayfalarında meta title’ın altında görünür. Meta açıklamalar, Google'ın sıralama algoritması için sayfa başlıkları kadar önemli olmasa da, kullanıcılardan gelen tıklamaları artırmaya yardımcı olur. Pek çok insan, belirli bir sayfanın neyle ilgili olduğunu anlamak için meta açıklamaları okur. Sayfanın bir önizlemesi olarak hizmet ederler ve kullanıcıların tıklamaları gerekip gerekmediğine karar vermelerini sağlarlar.

Bu nedenle, okuyuculara net bir değer önerisi sunan ilgi çekici ve açıklayıcı bir meta açıklama yazmak önemlidir. Araştırmalara göre, meta açıklamalı web sayfaları, meta açıklamaları olmayan sayfalardan yaklaşık %5.8 daha fazla tıklama almaktadır.

  • Çeşitliliği Yüksek Backlinkler Oluşturun!

Organik trafik nasıl yükseltilir sorusuna verilecek yanıtlardan bir diğeri de backlinlerdir. Backlinkler, bir öneri gibi diğer web sitelerinden web sayfalarınıza işaret eden bağlantılara atıfta bulunur. Dış bağlantılar veya gelen bağlantılar olarak da bilinirler. Google backlinkleri çok ciddiye alır ve uzun yıllardır sıralama sonuç sayfasını belirleyen temel faktörler arasında kabul edilmektedir. Tüm web sayfalarının %91'i çoğunlukla backlinkleri olmadığı için Google'dan nadiren organik trafik alabilmektedir.

Basit bir deyişle, backlinkler diğer web sitelerinden alınan oylar gibidir. Her oy, arama motorlarına web sitenizin içeriğinin yararlı, güvenilir ve özgün olduğunu söyler. Yani ne kadar çok oy alırsanız, web siteniz Google ve diğer arama motorlarında o kadar üst sıralarda yer alacaktır.

  • Web Sitenizin Hızını Arttırın!

Site hızınızı artırmak, organik trafiği artırmanın etkili yollarından biridir. Yavaş yüklenen bir web sitesini kimse sevmez ve Google da kullanıcılarla aynı fikirdedir. Google gibi arama motorları, kullanıcılarına en iyi çevrimiçi tarama deneyimini sunmak istiyor. Ve böylece, kullanıcı deneyimini artırmak için yavaş web sitelerini zorlarlar. Bu nedenle, arama motoru sıralamalarınızı yükseltmek ve organik trafik yükseltme için sitenizin hızını optimize etmelisiniz.

Sıralama Sonuçlarında Yukarıda Olmak Organik Ziyaretçilerinizin Sayısını Arttırır!

Organik trafik için ücret ödemek gerekmez ve belki de bu nedenle web sitesi sahiplerinin çoğuna çekici gelir. Ancak arama motorlarının en üst sıralarına organik olarak ulaşmak ciddi bir zaman ve emek gerektirir. Yukarıda saydığım temel yöntemlerin dışında Google aramalarında üst sıralarda yer almak ve organik trafik almak için uzun bir zaman boyunca strateji odaklı SEO çalışmaları yürütmek gerekir.

Ancak internet sitenizin yüksek tıklama ve dönüşüm oranlarıyla daha fazla kullanıcıya ulaşmasını sağlamak için organik trafik yükseltme adına SEO’ya zaman ve bütçe ayırmak çoğu zaman karşılığını misliyle verir. Arama motorundan web sitenize gelen kullanıcılar çoğu zaman ne istediklerini bilir bir şekilde sayfalarınızı ziyaret eder ve bunu internet siteniz için bir dönüşüm haline getirmeniz diğer kullanıcı yolculuğu alternatiflerine göre daha kolaydır.

[widget-136]

Yorum Yap