Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Mevsimsel SEO ile Görünüm ve Tıklama Sayılarınızı Arttırın!

Mevsimsel SEO Size Ne Kazandıracak? - Mevsimsel Trendlere Göre SEO Stratejilerini Öğrenin! 

Bir e-ticaret siteniz varsa bilirsiniz, satışlarda ve aramalarda mevsimsel dalgalanmalar yaşanır. Hal böyle olunca da sitenize ziyaretçi çekmek, tıklama almak ve hedeflerinize ulaşmak için mevsimsel SEO çalışmaları yürütmeniz gerekir. Peki, detaylı bir şekilde düşünmemiz gerekirse mevsimsel SEO ne işe yarar?

Her dönemde ihtiyaç duyulan ve aratılan ürünlerin dışında bazı ürünlerin belirli dönemlerde aratılması ve satın alınması, e-ticarette mevsimsellik analizini gündeme getiriyor. Dijital pazarlamada dönemsel aramalar için dönemsel SEO yani mevsimsel SEO çalışmaları yapılması gerekiyor. Öyleyse mevsimsel SEO ne işe yarar, nasıl yapılır ve neler kazandırır sorularınızı cevaplandırmanın zamanı geldi. 

Mevsimsel SEO Ne İşe Yarar? – Sezonluk SEO Çalışmalarınızı Geciktirmeyin!

Özellikle e-ticaret sitelerinde mevsimsel trendlere göre SEO çalışmalarını yürütmek, markanızın dönüşümlerinin artmasına sebep olacaktır. Sezonluk SEO da diyebileceğimiz bu mevsimsel SEO çalışmalarında, bir ürünün ne zaman popüler bir aramaya ulaştığını tespit etmek oldukça kolaydır. Bunun için bazı SEO araçlarını kullanabilirsiniz. Mevsimsel SEO yaparak satışlarınızın büyük oranda artmasını sağlayabilirsiniz. 

Rekabet ortamıyla dolu olan dijital pazarlarda yerinizi almak, satışlarınızı büyük bir ölçüde başarıyla gerçekleştirmek için mutlaka mevsimsel SEO yapmalısınız. Çünkü siz böyle bir çalışma yapmazsanız rakipleriniz yapacak ve sizden bir adım önde olacaklar demektir. Arama motorlarında kullanıcıların ve hizmet talebinde bulunanların karşısına kim çıkarsa o kazanıyor. İşte bu yüzden mevsimsel SEO yapmak için geç kalmamalı her mevsimde özel bir çalışma içerisine girmelisiniz.

Mevsimsel SEO Yapmanızı Sağlayacak Araçlar – SEO Mevsimsellik Analizi

Pazarlamada mevsimsellik analizi önemli bir kavramdır. Bu kavramı dijital pazarlamaya aktardığımızda SEO mevsimsellik analizi adında yepyeni bir kavram oluşturuyoruz. Peki, SEO mevsimsellik analizi nasıl yapılır?

Dönemsel SEO süreçlerinizi yürütürken birtakım araçlar kullanmak işinizi büyük ölçüde kolaylaştırır. Bu araçlarla internet kullanıcılarının hangi dönemlerde neleri tercih ettiklerini kolayca öğrenebilirsiniz. Öyleyse bu araçları tanımanız önemli.

1. Google Trends Kullanarak Karşılaştırma Yapın

Mevsimsel SEO yapmak için tercih edebileceğiniz araçlardan biri olan Google Trends ile hem belirli bir ürünün, belirlediğiniz zaman içerisindeki arama değişimlerini görebilir hem de birden fazla ürünü, aratılma sayıları kapsamında karşılaştırabilirsiniz. Dijital pazar için ürün analizlerinizi Google Trends üzerinden kolayca ve ücretsiz olarak yapabilirsiniz. 

2. Google Keyword Planner Kullanarak Anahtar Kelimelerinizi Bulun

Anahtar kelimelerinizi bulabilmek için kullanacağınız Google Keyword Planner, sadece arattığınız kelimeler üzerinden değil, size sunduğu öneri kelimeler üzerinden de analiz sonuçları verecektir. Mevsimsel SEO çalışmaları dışında da kullanabileceğiniz bu planlayıcı ile kelime bazında anlık arama hacimlerini görebilirsiniz ya da belirli bir tarih aralığı seçebilirsiniz. 

3. Google Search Console Kullanarak İstatistikleri Görün 

Sezonluk SEO yaparken kullanabileceğiniz bir diğer araçtır. Hedef kitlenizin, web site sayfalarınız üzerindeki hareketlerini bu araçla kolayca görebilirsiniz. Arama motoru optimizasyon çalışmalarınızı daha kolay yürütmenizi sağlar. Çünkü tüm tıklamaları, kullanılan cihazları, konumları bu araçla görebilir, siteniz üzerinde yapmanız gereken iyileştirmeleri bilirsiniz. 

SEO Mevsimsellik Analizlerinizi İyi Değerlendirin ve Satışları Yükseltin!

Mevsimsel SEO çalışmaları yürütmeye başladığınızda ve istatistiklerinizi ortaya koyduğunuzda öncelikle görüntülenme daha sonrasında tıklanma ve ilerleyen süreçte satışları artırma gibi olumlu bir dönüşüm yakalayabilirsiniz. Ancak bu süreç için geniş bir zaman dilimine de ihtiyacınız olabilir. Bu yüzden yapmanız gereken şey, mevsimsel SEO çalışmalarına önceden başlamak olacaktır. 

SEO analiz araçlarını geçmişe yönelik tarihleri baz alarak kullanabilir, önceki yıllardaki eğilimleri fark edebilirsiniz. Ancak popüler bir arama için de dönemsel SEO yani mevsimsel SEO çalışmalarınızı olması gereken zamanda başlatabilir, sonuçlarınızı gözlemleyebilirsiniz. SEO konusu belirsiz ve karmaşık gibi görünse de verilerinizi izleyerek anlık aksiyon da alabileceğiniz dinamik bir konudur. Bu yüzden raporlamalarınızı düzenli olarak ortaya koymaya dikkat edin.

[widget-136]

Yorum Yap