Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Görsel SEO Nasıl Yapılır?

Görsel SEO Optimizasyonu Ne İşe Yarar?

Normalde tıklamayacağımız ve hiç de alakamızın olmadığı bir yazının sırf görseli dikkatimizi çektiği için tıkladığımız zamanlar olmuştur. İnternette karşımıza çıkan pek çok resim, video veya grafik çoğu zaman bir yazıdan daha etkili olur. Özellikle de merak uyandırma açısından. İşte görsel SEO, aslında biraz da bu durumu web sitelerinin avantajına çevirmek için planlanan bir çalışma.

Yıllardır sosyal medya uzmanlarının üstünde durduğu görsel konusu, artık SEO’nun da gündeminde. Çünkü görseller ve videolar, web sitelerinin Google’daki sıralamalarında oldukça etkili. Görsel SEO optimizasyonu yaptığınızda içeriğinizin daha üst sıralarda yer alması ve daha fazla müşteriye ulaşması mümkün. 

Görsel SEO’nun Önemini Keşfedin

Yalnızca yazıdan oluşan sıkıcı bir yazıyı mı okumayı tercih ederdiniz? Yoksa anlatılanların görsellerle renklendirildiği, grafik ve tablolarla pekiştirildiği bir yazıyı mı? Sizin de tercihiniz ikinciden yanaysa pek çok internet kullanıcısıyla aynı düşüncedesiniz. Görsel SEO’nun önemi elbette okuyucu sitede tutmaktan çok daha fazlası. Görsel SEO optimizasyonu aynı zamanda backlink konusunda da web sitelere yardımcı oluyor. Sizin ilgi çekici görsellerle renklendirdiğiniz her yazı, bir kullanıcı tarafından başkalarına aktarılıyor ya da sosyal medya hesaplarında paylaşılıyor. Dolayısıyla web sitenizi daha çok kullanıcı ziyaret ediyor.

Görsel SEO İpuçlarını Öğrenin

Görsel optimizasyonu ile ilgili paylaşmak istediğim ilk konu, arama motorlarının görsel okuma becerisine sahip olmamasıdır. Yani web sitenizde paylaştığınız bir görseli, Google okuyamaz; dolayısıyla görseli Google’a tanıtmak, size düşer. Peki, görsel SEO nasıl yapılır?

Dosya Boyutu: Görsel SEO ipuçlarından ilki, arama motorlarının yavaş siteleri sevmemesi. Siz web sitenize yüksek boyutlu görseller eklediğinizde web sitenizin hızı zamanla düşmeye başlar. Dolayısıyla hem kullanıcılar hem de Google nezdinde olumsuz bir puan yaratırsınız. Ancak görsellerinizi, web siteye yüklemeden önce sıkıştırır ya da sıkıştırma eklentisi kullanırsanız hem ziyaretçilerinizi ilgisini çeker hem de sitenizin hızını korumuş olursunuz.

Site Haritası: Arama motorlarının web sitenizi tanıyabilmesini sağlayan en önemli sayfalardan biri, site haritasıdır. Sitenizde genel bir site haritası oluşturmak nasıl SEO çalışmalarınızı güçlendiriyorsa aynı şekilde bir de görsel site haritası oluşturarak kullanıcıların görsel içeriklerinizi daha hızlı bulmasını ve anlamasını sağlayabilirsiniz.

Dosya Adı: Görsel SEO ipuçlarından bir diğer, Google’ın sizi tanıımasına yardımcı olacak dosya adlandırmasıdır. Web sitenizi anlatan en iyi anahtar kelimeyi belirledikten sonra sayfalarınıza yüklediğiniz resimlere bu anahtar kelimelerle dosya adı verdiğinizde kendinizi Google’a daha iyi tanıtabilirsiniz.

Sosyal Medya: Görsel SEO’nun önemini keşfedebileceğiniz bir platform da tabii ki sosyal medya. Görsel SEO optimizasyonu yapmak için Twitter, Facebook, Instagram ve Pinterest gibi sitelerin sunduğu boyut önerilerine uyun ve trafiğinizin kısa süre içerisinde nasıl arttığını gözlemleyin.

Görsel SEO Organik Trafiğin En Önemli Bileşeni

Güçlü, dikkat çekici ve nitelikli bir görselle Google’da ve sosyal medyada tanınırlığınızı artırabilmeniz mümkün. Kullanıcıların ilgisini çeken ve başkalarıyla paylaşmak istedikleri web sayfalarınız, gereği kadar backlink oluşturuyor ve artık hem sosyal medyada hem de Google’da organik bir şekilde trafiğini artırıyor.

Görseller için SEO çalışmalarıyla resimler ve videolar, Google'ın tarayıcılarının anlayabileceği düzene geliyor, Google aramalarında rakipleriniz geri planda kalıyor. İşte, şimdi gerçek bir SEO uzmanı olma yolunda bir adım daha ilerlediniz!

[widget-136]

Yorum Yap