Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Google Trends SEO İçin Nasıl Kullanılır?

Google Trends ile Pazarı Takip Edin, Hedefi 12’den Vurun!

Artık birçok SEO uzmanı için, anahtar kelime araştırmasında Google Trends’ten yararlanmak oldukça yaygın bir uygulama. Özellikle haber siteleri gibi işletmeler için Google Trends SEO açısından pek çok değerli kazanım sunuyor. Ancak Google Trends’in yararları açıkçası anahtar kelime araştırmasından çok daha ötesine geçebilir. Bunun için yalnızca aracı biraz daha kurcalamak gerekiyor.

Tam da bu nedenle Google Trends nasıl kullanılır sorusuna yanıt vermek üzere sizler için bir makale hazırladım. Bununla birlikte Google Trends SEO çalışmalarında neden önemli, SEO için Google Trends’i kullanarak neler yapabilirsiniz gibi sorulara da yanıt vermeye çalıştım.

Google Trends Nedir, Aracı Yakından Tanıyalım!

Basitçe söylemek gerekirse, Google Trends, Google ve Youtube'da aranan herhangi bir anahtar kelimenin popülerliğini gösteren bir platformdur. Google Trendler'deki popülerlik puanı 1 ile 100 arasında değişmektedir; 1 en düşük ve 100 elbette en yüksek puandır.

Google Trends platformunda, belirli bir coğrafi bölge veya istediğiniz bir zaman aralığı seçerek trend arama verilerinin derinliklerine inebilirsiniz. Google Trendler, 2004'ten son bir saate kadar herhangi bir aralığı seçerek verileri filtrelemenize olanak tanır. Tamamen ücretsiz bir araç olan Google Trends, anahtar kelime araştırması ve SEO ile ilgili diğer konular için kullanılabilecek büyük miktarda değerli, gerçek zamanlı veri sağlar.

Bir zamanlar Google Trends, insanların çeşitli konulara olan ilgisini analiz eden bir web sitesiydi. Bugün, gerçek zamanlı tepkileri yakalayan ve kısa vadeli gelecek haberlerini ölçen devasa bir web araması veri kullanım aracı haline geldi. Google Trendler ile sosyal tutumlar, siyasi konular, spor, eğlence veya ilgi alanlarınızla ilgili diğer herhangi bir alandaki eğilimleri ölçebilirsiniz. Peki SEO için Google Trends’ten nasıl yararlanabilirsiniz, gelin birlikte bakalım.

Anahtar Kelimeler Bulabilirsiniz! – Google Trends Nasıl Kullanılır?

En bilinen kullanım türü olsa da anahtar kelime araştırması için Google Trends'in nasıl kullanılacağını öğrenerek başlayalım. En popüler markaların ürünlerini sattığınız çevrimiçi bir ayakkabı mağazanız olduğunu varsayalım. En son moda haberlerine göre, Ugg botlar geri dönüyor, bu yüzden bunun Google aramalarına yansıyıp yansımadığını kontrol etmek istiyorsunuz! Google Trendler'e göre, "ugg bot" aramaları sürekli artıyor. O halde bununla ilgili bir içerik yazmak size artılar kazandırabilir!

Benzer anahtar kelimelerle blog gönderilerinizi optimize edebilir, küme konuları oluşturabilir veya ürün kategorilerinizi nasıl adlandıracağınızı öğrenebilirsiniz. Bu veriler, anahtar kelimelerinizi belirlerken veya içeriği önceden planlarken oldukça faydalıdır, bunların hepsini sorgular bölümünde bulabilirsiniz.

Anahtar Kelime Hacimlerini İnceleyebilirsiniz! – Google Trends SEO İçin Nasıl Kullanılır?

Şimdi, anahtar kelime hacminin neden önemli olduğuna ve Google Trends'i kullanmanın buna nasıl yardım ettiğine bakalım. Muhtemelen bildiğiniz gibi, anahtar kelime arama hacmi, seçtiğiniz zaman aralığında bir terimin aranma sayısıdır. Arama hacmi, bir web sitesine yeni trafik çektiği için SEO uzmanları için temel bir ölçümdür. Google Trends aramasına herhangi bir arama sorgusu girebilir ve seçtiğiniz dönemde aramaların nasıl arttığını veya düştüğünü görebilirsiniz. Ayrıca bölgeye göre arama hacimlerini görebilir, şehir haritalarını analiz edebilir, bir terimin aranma olasılığının en yüksek veya en düşük olduğu yerleri keşfedebilirsiniz.

Yerel İçerik Hedeflemeleri Yapabilirsiniz! – Google Trends Nasıl Kullanılır?

Google Trendler, bir arama sorgusunun hangi ülke, şehir veya alt bölgede popüler olduğunu gösterir. Mevcut yerel trend verileriyle, ürünlerinize veya hizmetlerinize en çok nerede ihtiyaç duyulduğunu belirleyebilirsiniz.

Buna karşılık, neredeyse tüm SEO uzmanlarının Google Trends'te gösterilen aynı anahtar kelimeleri kullandığını unutmayın. Yerel aramalarda yaratıcı olma, uzun kuyruklu ifadeler üzerinde beyin fırtınası yapma ve rekabette öne çıkma şansınız olur.

Mevsimsel Eğilimleri Keşfedebilirsiniz! – Google Trends SEO

İyi bir pazarlama uzmanı, içeriğini her zaman önceden planlar. Çoğu zaman, gelecek sezonu ve ilgili içeriğin türünü dikkate almayı içerir. Muhtemelen bildiğiniz gibi, arama sorgusu hacimleri mevsim değişikliklerinden oldukça etkilenir. Sezon trendlerini takip ederek içeriğinizi yılın zamanına, veya tatillere göre planlayabilirsiniz.

İşletmeniz mevsimlere bağlıysa içeriğinizi önceden planlamak çok önemlidir. Örneğin, kışın gerçekten soğuk olan bir bölgede iklimlendirme cihazları satıyorsunuz. İlgili geçmiş arama eğilimlerini analiz ederek zirveleri ve düşüşleri tahmin edebilir, bu bilgileri daha agresif reklam kampanyaları düzenleyeceğiniz zamanları tespit etmek için kullanabilirsiniz.

Gelecek Tahminleri Yapabilirsiniz! – Google Trends Nasıl Kullanılır?

Son olarak, gelecekte hangi sorguların trend olacağını tahmin etmek için Google Trends verilerini kullanabilir ve bunu anahtar kelime araştırmanız için kullanabilirsiniz. Geçmiş arama eğilimlerine bakabilir ve yıldan yıla tüketici davranışındaki kalıpları belirleyebilirsiniz. İşletmenizle ilgili bir anahtar kelime, arka arkaya birkaç yıl benzer bir dönemde arama hacminde artış gösteriyorsa, o anahtar kelimeyi hedefleyerek bundan en iyi şekilde yararlanabilirsiniz.

Google Trends, yalnızca dijital pazarlamacılar için yapılmış olmasa da SEO çalışmaları için uygun bir analiz aracına dönüşmüştür. Google Trends platformu, en yeni trend arama verilerini sunarak size rekabette öne geçme şansı verir. Artık SEO için Google Trends'i nasıl kullanacağınızı bildiğinize göre, sunduğu avantajlardan yararlandığınızdan emin olun! Sonuçta Google Trends, büyük miktarda değerli veriyi tutan ücretsiz bir araçtır.

[widget-136]

Yorum Yap