Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Google Lighthouse - Mobil Site Hızınızı Kolayca Ölçün!

Google Lighthouse Nedir? - Google Araçlarından Yararlanarak Mükemmel Optimizasyon Sağlayın!

Google Lighthouse, teknik web denetimleri yapmak için kullanılan açık kaynaklı bir araçtır. Bu araç, bir URL'nin işlevselliğini, dinamik web uygulaması uyumluluğunu, erişilebilirliğini, uygulama yönergelerini ve SEO'yu değerlendirir.

Google kısa süre önce, diğer şeylerin yanı sıra kullanıcı deneyimine yönelik Core Web Vitals isimli yeni bir kontrol listesini bizlere duyurdu. Core Web Vitals sinyalleri bir ziyaretçinin sayfanızla nasıl etkileşime girdiğini gösterir ve Google Lighthouse, web sitenizin bu alanda nasıl çalıştığını incelemenize olanak tanır.

Google Lighthouse'un bir Google ürünü olduğu göz önüne alındığında, arama motorunun her türlü tavsiyede bulunduğu güvencesiyle web sitenizi Google'ın görebileceği gibi görmek için mükemmel bir yöntem olabilir. Google Lighthouse, son derece kolay kullanımına karşılık başta mobil site hızı olmak üzere size değerli bilgiler sağlama avantajına sahiptir. Performansı artırmak için değerli bilgiler sunan kapsamlı sayfa deneyimi verilerine yalnızca birkaç tıklamayla erişebilirsiniz.

Google Lighthouse Ne İşe Yarar, Nasıl Çalışır?

URL'nizi arama alanına girerek ve hızlı yüklenip yüklenmediğini kontrol ederek, sayfalarınızın ne kadar hızlı yüklendiğine dair iyi bir fikir edinebileceğinize inanabilirsiniz. Ancak herkes interneti biraz farklı şekillerde kullandığından, dünyanın başka bir yerinden web sitenizi arayan birinin bunu sizinkinden çok farklı bir şekilde yapması mümkündür.

Google, çoğu kullanıcının ultra hızlı 4G veya 5G ağlarına erişimi olmadığını ve çoğu trafiğin mobil cihazlardan geldiğini biliyor. Google, web sitenizi test etmek için yavaş bir cihaz ve ideal olmayan bir 3G bağlantısı kullanarak web sitenize erişerek bunu simüle eder. Mobil web sitesi hızı açısından son derece önemli olan bu durum nedeniyle Google Lighthouse SEO çalışmalarında giderek daha fazla yer edinmeye başlamıştır.

Google Lighthouse'a Chrome geliştirici araçları aracılığıyla erişilebilir. Kullanıcılar bu sayfadan beş ana kategoriden hangisinde denetim yapmak istediklerini seçebilirler. Ek olarak, müşteriler analiz için kullanılabilecek masaüstü veya mobil cihazları ve çeşitli simüle edilmiş geniş bant interneti seçebilirler. Ayrıca Google PageSpeed Insights içerisinden de Lighthouse’un analiz araçlarına erişmek mümkündür.

İnternet Sitenizin Kullanıcılara İyi Bir Deneyim Sunduğundan Emin Olun!

Web sitenizin hem kullanıcılara hem de arama motorlarına olumlu bir kullanıcı deneyimi sunması için düzenli denetim gereklidir. Birkaç kolay adımı izleyerek ve Google Lighthouse gibi araçları kullanarak sitenizin işlevselliğini, SEO'sunu ve erişilebilirliğini hızlı bir şekilde arttırabilirsiniz. 

Google Lighthouse, web sayfalarınızın işlevselliği ve kullanıcı deneyimiyle ilgili temel bilgileri toplamak için ücretsiz, otomatik bir araçtır. Chrome'a ​​bir DevTools uzantısı ekleyerek veya tarayıcının yerleşik DevTools'unu kullanarak kullanabilirsiniz. Bundan sonra, sitenizi nasıl iyileştireceğinizi anlamak için raporları kullanabilirsiniz.

[widget-136]

Yorum Yap