Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Arama Motorları Nasıl Çalışır? – İşin Mantığını Kavrayın, Sitenizi Zirveye Taşıyın!

Google ve Diğer Arama Motorlarının Nasıl Çalıştığını Merak Ettiniz Mi?

İnternet arama motorları, insanların diğer sitelerde depolanan bilgileri bulmalarına yardımcı olmak için tasarlanmış Web'deki özel sitelerdir. Çeşitli arama motorlarının çalışma şekillerinde farklılıklar vardır, ancak hepsi üç temel görevi yerine getirir: Önemli kelimelere göre İnternet'te arama yaparlar veya İnternet'in parçalarını seçerler. Buldukları kelimelerin ve onları nerede bulduklarının bir dizinini tutarlar. Kullanıcıların bu dizinde bulunan kelimeleri veya kelime kombinasyonlarını aramasına imkan verirler.

Kendiniz veya işletmeniz için kişisel bir blog veya web sitesi oluşturmayı düşünüyorsanız, arama motorlarının nasıl çalıştığını anlamanız gerekir. Arama motorları nasıl çalışır sorusuna net bir şekilde yanıt verebilmeniz, arama motorlarının anlayabileceği bir web sitesi oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) veya diğer SEM (Arama Motoru Pazarlaması) görevleriyle uğraşmadan önce atmanız gereken ilk adım arama motoru nedir, arama motoru nasıl çalışır gibi sorularla yüzleşmektir. Ben de bu nedenle bu kılavuzda, arama motorlarının bilgileri bulmak, düzenlemek ve kullanıcılara sunmak için izlediği üç ana süreci (tarama, indeksleme ve sıralama) hakkında bilgi vermek istedim.

Öncelikle; Arama Motoru Nedir?

Çoğu insan İnternet arama motorlarından bahsettiğinde, gerçekten World Wide Web arama motorlarını kastediyorlar. Web, İnternet'in en görünür parçası haline gelmeden önce, insanların Net'te bilgi bulmasına yardımcı olmak için zaten arama motorları vardı. "Gopher" ve "Archie" gibi adlara sahip programlar, İnternet'e bağlı sunucularda depolanan dosyaların dizinlerini tuttu ve programları ve belgeleri bulmak için gereken süreyi önemli ölçüde azalttı. 1980'lerin sonlarında İnternet'ten ciddi bir değer elde etmek, gopher, Archie, Veronica ve diğerlerinin nasıl kullanılacağını bilmek anlamına geliyordu.

Günümüzde çoğu İnternet kullanıcısı aramalarını Web ile sınırlandırmaktadır, bu nedenle bu makaleyi Web sayfalarının içeriğine odaklanan arama motorlarıyla sınırlayacağım. Neredeyse yaptığımız her şey için arama motorlarına bağımlı hale geldiğimizi söylemek abartı olmaz. Ve bunun olmasının nedeni çok basit. Arama motorlarının ve özellikle Google'ın tüm soru ve sorularımıza yanıt verdiğini biliyoruz. Bir arama terimi yazıp aramayı tıkladığınızda ne olur? Arama motoru nedir, arama motorları nasıl çalışır ve arama sonuçlarında neyin hangi sırayla gösterileceğine nasıl karar verirler?

Arama motoru nedir sorusuna basitçe şu yanıtı verebilirim. Arama motoru temel olarak internet dünyasında yer alan tüm içerikleri dizinine ekler, bunu bir kütüphane gibi düşünebilirsiniz. Kategorilendirir, kullanıcı ilgili bir arama yaptığında da dizinindeki o içeriği kullanıcıya gösterir. Oldukça basit bir işleyişe sahip olsa da bunu biraz daha açmak gerekiyor sanırım.

Arama Motorları ve Elbette Google Nasıl Çalışır Merak Ediyorsanız Birlikte Bakalım!

Bir arama motorunun size bir dosyanın veya belgenin nerede olduğunu söylemeden önce onu bulması gerekir. Var olan yüz milyonlarca Web sayfası hakkında bilgi bulmak için, Web sitelerinde bulunan kelimelerin listelerini oluşturmak için bot adı verilen özel yazılım robotlarını kullanır. Bir botun arama listelerini oluşturması sürecine Web taraması denir. Gelin isterseniz detaylı bir şekilde tüm bu süreci inceleyelim.

Tarama – Arama Motorları Nasıl Çalışır?

Herhangi bir bot, Web siteleri arasında seyahatlerine nasıl başlar? Her zamanki başlangıç ​​noktaları, yoğun olarak kullanılan sunucuların ve çok popüler sayfaların listeleridir. Botlar popüler bir siteyle başlayacak, sayfalarındaki kelimeleri dizine ekleyecek ve sitede bulunan her bağlantıyı takip edecek.

Google nasıl çalışır sorusuna yanıt vermek gerekirse her Google botu bir sayfada öncelikle iki temel şeye bakar: sayfada kullanılan kelimeler ve kelimelerin bulunduğu yer… Başlıkta, alt başlıklarda, meta etiketlerde ve göreceli öneme sahip diğer konumlarda geçen kelimeler, sonraki kullanıcı araması sırasında özel olarak değerlendirilmek üzere not edilir. Buna da dizine ekleme diyoruz.

Dizine Ekleme (İndeksleme) – Google Nasıl Çalışır?

Tek başına tarama, bir arama motoru oluşturmak için yeterli değildir. Tarayıcılar tarafından tanımlanan bilgilerin, son kullanıcıya sunulmadan önce arama motoru algoritmaları tarafından işlenebilmesi için düzenlenmesi, sıralanması ve saklanması gerekir. Bu işleme İndeksleme veya Dizine Ekleme denir.

Bot Web sayfalarında bilgi bulma görevini tamamladığında (elbette gerçek anlamda bir tamamlanmadan söz etmiyorum), arama motoru bilgileri yararlı hale getirecek şekilde saklar. En basit haliyle bir arama motoru sadece kelimeyi ve bulunduğu URL'yi saklayabilir. Gerçekte, bu sınırlı kullanımlı bir arama motoru anlamına gelir, çünkü kelimenin sayfada önemli mi yoksa önemsiz bir şekilde mi kullanıldığını, kelimenin bir kez mi yoksa birçok kez mi kullanıldığını veya sayfanın sayfanın bir kez mi kullanıldığını anlamanın hiçbir yolu olmayacaktır.

Daha faydalı sonuçlar elde etmek için çoğu arama motoru, yalnızca kelime ve URL'den fazlasını depolar. Bir motor, kelimenin bir sayfada kaç kez göründüğünü saklayabilir. Kelimelere belgenin üst kısmına yakın bir yerde, alt başlıklarda, bağlantılarda, meta etiketlerde veya sayfa başlığında göründükleri için artan değerler atanır. Aynı kelimeyi farklı arama motorlarında aramanın, sayfaların farklı sıralarda sunulduğu farklı listeler üretmesinin nedenlerinden biri de budur. Çünkü her bir arama motorunun farklı algoritması vardır.

Sıralama – Bir Arama Motoru Nasıl Çalışır?

Sürecin son adımında ise kullanıcı vardır, bir arama terimi girer ve bu aramasına yanıt verecek bir site bulmaya çalışır. Kullanıcının aramasına en uygun sonucu gösterebilmek için arama motorları yukarıda saydığıma benzer pek çok unsuru kullanarak bir sıralama yapmaya çalışır. Bu sayede bazı sayfalar ilk sıralarda yer alırken bazıları sonlarda kalır.

Elbette arama motorları nasıl çalışır sorusuna yanıt vermek için yaptığım tüm bu açıklamalar ve açıklamadığım bölümü yıllar içinde oluştu. 2000’li yılların başında kullanıcıların aramalarına uygun sonuçları getirmek oldukça basitti. Ancak günümüzde Google nasıl çalışır diye baktığımızda 250’den fazla sıralama faktörü ve kuraldan bahsediyoruz.

SEO Yapmak Arama Motoru Algoritmalarına Uygun Web Sayfaları Oluşturmak Anlamına Gelir!

Belirttiğim gibi zamanla arama motoru nasıl çalışır sorusuna yanıt vermek daha zor ve karmaşık bir şey haline geldi. Her ne kadar son kullanıcı arayüzleri oldukça basit olsa da aslında sürecin işleyişi hiç de öyle değildir. Arama motorları kullanıcılara aradıkları içerikleri sunabilmek için tüm internet dünyasını sürekli dolaşarak bilgi toplar.

Ardından da topladığı bilgileri kullanıcılara en uygun şekilde sunabilmek için sıralar ve saklamaya çalışır. Bu nedenle arama motorları web sitenizi sorunsuz bir şekilde okuyabildiklerinde, arama sıralama algoritmalarına yardımcı olmak için onlara doğru sinyalleri verdiğinizde, hedef kitlenizin aramalarına uygun içerikler ürettiğinizde Google ve diğer arama motorlarında görünürlük kazanabilirsiniz, işte biz de buna SEO diyoruz!

[widget-136]

Yorum Yap