Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

SEO Title Nedir, SEO Uyumlu Title Nasıl Yazılır?

SEO’ya Uygun Title Yazmanın Püf Noktaları

SEO çalışmaları yapılırken genellikle başlık etiketinin optimizasyonu göz ardı edilir. SEO title, Google’da daha üst sıralarda çıkabilmeniz için önemli bir adımdır. Çünkü SERP’lerde kullanıcının karşısına ilk çıkan şey başlık etiketleridir. 

Google’da bir arama yaptığınızda karşınıza pek çok web sitesi çıkmaktadır. Aramanızla ilgili olarak bu web sitelerinden hangisine gireceğinizi belirleyense genellikle ilgi çekici başlıklar ve güçlü meta açıklamalarıdır. SEO uyumlu title’ın öneminin şimdi biraz daha iyi anlaşıldığını düşünüyorum. Dilerseniz SEO title nasıl olur, SEO uyumlu title nasıl yazılır, bu konuları ele alalım.

SEO Title Nedir? 

SEO title, sayfanın Google’ın sıralama kriterlerine uygun bir şekilde isimlendirilmesidir. Web sayfasının HTML koduna uygulanır. SEO uyumlu title’ın amacı, SERP’lerde kullanıcılara sayfanızın neyden bahsettiğini anlatmaktır. SEO title nedir, sorusunu cevapladıktan sonra bir diğer adımda SEO title’ın hedefi var. Aslında SEO uyumlu title’ın öncelikli amacı, arama yapanları sayfanıza tıklamaya ikna etmektir. Bunun dışında da SEO title’ın amaçları şu şekilde sıralanabilir:

  • Öne Çıkarmak: SEO’ya uygun title’ın bir diğer hedefi, rakiplerin önüne geçip kullanıcıya ilgili anahtar kelimede en iyi sayfa olduğunuzu anlatmaktır. 

  • Markayı Duyurmak: SEO uyumlu title marka ismini de içeriyorsa bu sayede kullanıcılarda markayla ilgili bilinç oluşturmak ve bilinirliği artırmak mümkündür.

  • İlk Sıraya Yerleşmek: SEO title’ın bir diğer hedefi de elbette SEO yapmak. Başlık etiketleri, anahtar kelimelerle ne kadar uyumlu olursa bu web sitesinin Google tarafından taranmasını kolaylaştırmaktadır.

SEO Uyumlu Title Nasıl Yazılır?

SEO’ya uygun title’ın Google sıralamanızı yükseltmek için ne kadar önemli olduğunu fark etmişsinizdir. İstediğiniz kadar güzel bir yazı yazmış olun ya da web siteniz kusursuz olsun, kullanıcılar Google arama ekranında başlığınızı ilgi çekici görmeyip web sitenizi ziyaret etmezse tüm emekleriniz boşa gider. Dolayısıyla SEO çalışmalarında, kritik öneme sahip olan bileşen, meta başlıklardır. Peki, SEO uyumlu title nasıl yazılır, nelere dikkat etmek gerekir?

SEO’ya uygun title yazarken sık düşülen hatalardan biri, başlığa bolca anahtar kelime yerleştirmektir. Aslında bu, sanılanın aksine sıralamanızı düşürmektedir. SEO’ya uygun title yazarken tek bir anahtar kelime üzerinde yoğunlaşmak gerekir. Diyelim ki ihracatı artırmaya yönelik bir yazı yazmak istiyorsunuz. Anahtar kelimeniz de “ihracatı artırmanın yolları”. Bu yazıya;

“İhracatı Artırmanın Yollarını Merak Edenler İçin Uzmanından İhracatı Artırmanın Yolları” diye bir başlık atarsanız kötü bir SEO yapmış olur ve başarısız title örneklerinden birini sergilersiniz. İlgili yazı için uygulanabilecek doğru başlık, “İhracatı Artırmanın Yolları Nelerdir?” olmalıdır. Yani, SEO’ya uyumlu title nasıl yazılır, sorusunun ilk yanıtı, başlıkta peş peşe anahtar kelime geçirmeye çalışmak değil, doğru şekilde ve tek bir anahtar kelime kullanmaktır.

SEO’ya uygun başlık etiketi yaparken uzun kuyruklu anahtar kelimeleri kullanabilirsiniz. Evet, tek bir anahtar kelime üzerinde yoğunlaşacaksınız ama bu, anahtar kelimenizi detaylandıramayacağınız anlamına gelmiyor. Daha özele indirgenmiş aramaları da hesaba katarak kullanıcılara sayfanızdan tam olarak nasıl bir bilgi edineceklerini aktarabilirsiniz. Diyelim ki iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili bir yazı yazacaksınız. SEO title’ınızda uzun kuyruklu bir anahtar kelimeye yer vermek istiyorsanız “Küçük İşletmelerde İş Sağlığı ve Güvenliği” şeklinde bir başlık kullanabilirsiniz. Böylece uzun kuyruklu anahtar kelime kullanarak etki alanınızı genişletmiş olabilirsiniz.

SEO uyumlu title nasıl yazılır, sorusunun bir diğer yanıtı da başlık etiketinin uzunluğuna dikkat etmektir. Google, çok uzun SEO title’ları keser ya da kısaltır. Google’ın kestiği kısım, sizin aslında kullanıcıya en çok göstermek istediğiniz kısım olabilir. Bu yüzden bu seçimi, şansa bırakmayıp daha net ifadeler için SEO title’ların seçilmesi daha doğrudur. Bunun için genellikle 50-60 karakter aralığı ideal SEO title olarak belirlenir.

Başarılı title örneklerini incelediğimizde anahtar kelimelerin, başlık etiketindeki yeri de gözümüze çarpar. Eğer mümkünse SEO’ya uygun title’a anahtar kelimeyle giriş yapmak, kullanıcılara daha net bir bilgi verebilmeniz açısından önemli bir artı olur. Yani devetabanı çiçeğinin bakımı ile ilgili bir yazı yazmak istiyorsanız “En Güzel Salon Bitkilerinden Biri Olan/Evlerimizi Süsleyen ve Renk Katan Devetabanı Çiçeğinin Bakımı Nasıl Yapılır?” başlığı, kullanıcıların anahtar kelimeniz daha geç yoğunlaşmasını sağlayabilir. Bunun yerine, “Devetabanı Çiçeğinin Bakımı Nasıl Yapılır?” başlığını tercih etmek, daha doğru olur.

SEO Uyumlu Title Oluştururken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

SEO title nedir ve SEO uyumlu title nasıl yazılır, konularını açıklayıcı bir şekilde ele aldığımızı düşünüyorum. Şimdi gelelim, SEO’ya uygun title oluştururken nelere dikkat etmeniz gerektiğine. 

1-BÜYÜK HARFLER KULLANMAYIN

Meta başlığımı büyük harflerle kullanmış olmam, ekstra dikkatinizi çekmiş olabilir. Ancak bu her zaman iyi bir fikir değil ve kullanıcıların gözüne rahatsız edici gelmesi çok olası. Bunun yerine, her bir kelimenin ilk harflerini büyük yazarak oluşturduğunuz bir SEO title, çok daha doğru bir seçenek.

2-Kilit İfadelere Odaklanın

Başlık etiketi oluştururken “hızlı, basit, etkili, en iyi…” gibi ifadeler kullanmaya çalışın. 

  • Hızlıca İngilizce Öğrenin / İngilizce Öğrenin

  • En Basit Örgü Modelleri / Örgü Modelleri

  • En İyi SEO Kursu / SEO Kursu

  • Beş Dakikada Kurabiye Tarifi / Kurabiye Tarifi

Siz olsaydınız yukarıdaki title örneklerinden hangisine tıklamayı tercih ederdiniz?

3-Sayısal Verilerden Destek Alın

Eğer web sitenizle ilgili bir sayısal istatik, analiz veya veri varsa –uyarlanabilmesi mümkünse- SEO’ya uyumlu title’ınızda bu bilgiye yer verebilirsiniz.

  • %100 Öğrenme Garantili SEO Kursu / Öğrenme Garantili SEO Kursu

  • %99 Müşteri Memnuniyeti ile Birinci Sıradayız / Müşteri Memnuniyeti ile Birinci Sıradayız

4-Noktalama ve İmla Kurallarına Dikkat Edin

Google’ın ve kullanıcıların SEO’ya uygun title’larda asla sevmediği bir durum da yazım yanlışları ve anlam karmaşalarıdır. Yanlış oluşturulan başlık etiketi, üst sıralarda olmanıza rağmen kullanıcıların web sitenizi ziyaret etmemesine neden olabilir.

5-Başlık Etiketinde Sihirli Kelimelere Yer Verin

SEO’ya uygun title’ınızda “harika, muhteşem, güçlü, dikkat çekici…” gibi duygulara hitap eden ifadeler yer vermek, kullanıcıları harekete geçirebilir. Ancak SEO uyumlu title nasıl yazılır, sorusu ile ilgili anlattığım tüm bilgilerin “mümkünse” uygulanmasını yineliyorum. Eğer yazınıza bu tarz kelimeler uygun değilse zorlama başlıklar oluşturmamanız gerekiyor.

SEO Title Oluştururken İlk Hedefiniz Dikkat Çekici Olmak Olsun…

Sayısal verilerden söz etmek, imla kurallarına özen göstermek, kilit ifadelere değinmek ve markayı öne çıkarmak elbette önemli ancak ilgi çekici, kullanıcıları harekete geçirici bir başlığınız olmazsa kimse web sitenizi ziyaret etmez. Dolayısıyla SEO’ya dair tüm çabanız boşa gider. 

SEO title’ınızı oluştururken hedefinizin Google değil, kişiler olduğunu unutmayın. Karşınızdaki kişinin neyi arayacağını, neyi merak ettiğini ve neyi öğrenmek istediğini düşünüp SEO uyumlu title’ınızı öyle oluşturun. Yukarıda sizler için sunduğum title örneklerini incelemeyi ve kendi web sitenizle ilgili muadil başlıklar üretmeyi unutmayın.

[widget-136]

Yorum Yap