Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Açılış Sayfası Nedir? Açılış Sayfası Optimizasyonu Neden Önemli?

Bu Yöntemlerle Açılış Sayfası Optimize Etmek Mümkün!

Sitenizin rekabet ortamında tıklama almasını istiyor ve detayları merak ediyorsanız açılış sayfası konusunu da öğrenmelisiniz. Açılış sayfası nedir diye soruyorsanız, bilmeniz gereken en açık haliyle konudan bahsedeceğim.

Bir internet kullanıcısı Google üzerinde bir arama yaptığında karşısına sizin reklamınız çıktıysa ve bu kullanıcı reklamınıza tıkladıysa karşısına gelecek olan sayfaya açılış sayfası yani landing page adı veriliyor. Her bir reklamınız için bir hedef URL belirleyerek ziyaretçilerinizi açılış sayfasına yönlendirirsiniz. Karşılama sayfası da diyebileceğimiz açılış sayfası özellikle e-ticaret siteleri için fark yaratıyor ve satışa yönlendirmek için iyi bir adım oluyor. 

Açılış Sayfası Optimizasyonu Nedir, Nasıl Yapılır?

Açılış sayfası amacı gereği kullanıcı deneyimini ortaya koyan bir kavramdır. Açılış sayfası nedir ve ne işe yarar diye sorduğunuzda bilmeniz gerekir ki; açılış sayfası reklam maliyetlerini düşürmede, kullanıcılara doğru bilgileri vererek olumlu reklam deneyimi yaşatmada önemli bir rol oynar.  İşte bu yüzden açılış sayfası optimizasyonu yapmalısınız. 

Açılış sayfası optimize etme çalışması yapmak istiyorsanız ve nasıl yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız öncelikle şunu bilmelisiniz; SEO kuralları tamamen kesinlik sağlamayabilirler. Kendi istatistiklerinizi ve analiz sonuçlarınızı değerlendirerek en doğru SEO çalışmalarını gerçekleştirebilirsiniz. 

Fakat kesinliği olmasa da dönüşüm kazandırma ihtimali bulunan açılış sayfası optimizasyonu yöntemlerini sizin için anlatacağım. Dilerseniz kullanarak sonuçları gözlemleyebilirsiniz. Neler yapmanız yararlı olabilir? Açılış sayfası optimize etmek üzere hangi yöntemleri kullanabilirsiniz?

  • Mobil Tasarım Planlanmış Olmalı!

Bir ürün veya hizmet için reklam çalışması gerçekleştiriyorsanız mobil tasarıma önem vermeniz önemlidir. Biliyorsunuz ki arama motorları son yıllarda sıklıkla mobil cihazlar üzerinden kullanılıyor. Bir ürün veya hizmet satın alınacağı zaman genellikle masaüstü siteler tercih edilse de mobil cihaz tarafından yapılan aramalar ve reklam tıklamaları göz ardı edilmemelidir. Açılış sayfası optimizasyonu yaparken bu konuya önem vermelisiniz.

  • Veri Boyutu Düşük Tutulmalı!

Yüklenmesi saniyelerce beklenen sayfalar genellikle terk edilir. İşte bu sebeple açılış sayfası optimize etme çalışmalarınızda hızı ön planda tutmalısınız. Hızlı bir açılış sayfası, ziyaretçilerinize istediklerini verebilecektir. Aksi takdirde sayfadan çıkacaklar. 

Açılış sayfası hızınızı düşürmemek için görselleri optimize etmelisiniz. Sıkıştırılmış fotoğraflar ve videolar kullanmanız etkili olacaktır. Ayrıca gereksiz eklentileri ve kodları kaldırmalısınız. Sunucunuzu doğru seçtiyseniz hızınızın yüksek olacağını da unutmayın, güvenilir sunucu firmalarını tercih edin. 

  • Başlık Kampanyayla Eşleşmeli!

Ziyaretçileriniz açılış sayfasına geldiklerinde tıkladıkları başlıkla açılış sayfasının başlığını uyumlu bulmalılar. Açılış sayfası optimizasyonu yaparken ziyaretçilerin güven duymaları için bu konuya dikkat etmelisiniz.

  • Satış Teklifinizi Detaylandırın!

Ziyaretçilerinizin ürün veya hizmet satın almalarını istediğiniz için çarpıcı satış teklifinizi açılış sayfanızda sunun. Gördüklerinde bu teklifle ilgilensinler. Açılış sayfası optimize etmek demek, ziyaretçilere istediklerini vermek ve dolayısıyla dönüşümü sağlamaktır. 

  • Rakiplerinizi İzleyin!

Çalışmalarınızı dijital rekabet ortamında yürüttüğünüzü unutmayın. Bu sebeple rakiplerinizin açılış sayfası optimizasyonu için neler yaptıklarını gözlemlemeye çalışın. Böylece markanızı daha ileri taşımanın yöntemlerini bulabilirsiniz. Sizin gözünüzden kaçan bir konu olduğunda rakiplerinizi incelemeniz yararınıza olacak. 

Açılış Sayfası Optimizasyonu ve Diğer Konularda Danışmanlık Alabilirsiniz!

Gördüğünüz gibi açılış sayfası optimize etmek zor değil sadece bazı noktaları onarmanız gerekebilir. Yine de bu konularda kendi analizleriniz üzerinden gitmeye çalışın ki doğru adımları atabilin. Yine de yapmanız gerekenlerin eksik kalabileceğini düşünüyorsanız SEO danışmanlık desteği isteyebilirsiniz. 

Arama motoru pazarlama stratejileri karmaşık gibi görünen konuları barındırır. Bu yüzden uzmanlığı bulunmayan kişiler bu konularda zorluk yaşayabilirler. Açılış sayfası optimize etme, arama motorlarında ön plana çıkma, tıklanmayı sağlama ve daha birçok konuda tıkanma yaşıyorsanız sizin için SEO danışmanlık desteği veriyorum. Deneyimlerimden yararlanmak isterseniz iletişime geçebilirsiniz. 

[widget-136]

Yorum Yap