Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

İş Hayatına Yeni Atılanlar İçin 5 Kişisel İmaj Önerisi

İş Hayatında Kişisel İmaj Nasıl Olmalı?

Kariyer basamaklarını çıkmak ne kadar zorsa ilk adımları atmak da bir o kadar zordur. İş hayatının zorlu temposunun yanında rakiplerinizi egale etmeniz, dikkat çeken bir çalışan olmanız ve başarı kazanmanız için çok çalışmanız gerekir. Bu çalışmaya da ilk olarak kişisel imajınızı oluşturmakla başlamanız önemlidir. Peki, iş hayatında kurumsal imaj nasıl olmalı?

Diğer çalışanlardan farklı olduğunuzu göstermek için deneyimlerinizi, bilgi ve becerilerinizi kurumsal hayatın uygun gördüğü şekilde sergilemeniz gerekir. Kişisel imajınızı yaratmak ve markalaşmak için önce kendini tanımanız ve hedeflerinizi belirlemeniz önemli. Ardından işvereninize vermek istediğiniz mesajı kesinleştirerek kendinize bir marka profili hazırlamanız gerekli. Daha sonra ise iş yerinde fark edilmenizi sağlayacak çarpıcı bir görünüş, iletişim gücü ve alanınızda uzmanlık… Böylece adınız söylendiğinde imajınız beraberinde gelecek.

İş Hayatına Atılanlar İçin İmaj Çalışmaları – Etkili Bir İmaj Nasıl Yaratılır?

İş hayatında tüm dikkatleri üzerinize çekmeniz ve etkili bir duruş sergilemeniz için sıraladığım iş hayatına yeni atılanlar için 5 kişisel imaj önerisine göz atarak etkili bir profil çizebilirsiniz.

1. Online görünümünüzü iyileştirin.

İş hayatına yeni atılanlar için 5 kişisel imaj önerisinden ilki, sanal dünya! Artık her şey internette, biliyorsunuz. İşe alımdan önce ve çalışma sürecinde internette nasıl yer aldığınıza hem yöneticileriniz hem de çalışma arkadaşlarınız dikkat ediyor. Sosyal medya profillerinizde yer alan bir etkinlik dahi yöneticinizin fikrini değiştirebiliyor. Bu nedenle online hesaplarınızı daha aktif ancak kurumsal amaçlı kullanmanızda yarar var. Katıldığınız fuarlardan, organizasyonlardan, sosyal sorumluluk projelerinden paylaşacağınız görüntüler imajınıza katkı sağlayacaktır.

2. Bireysel web sitesi veya blog açın.

İş hayatına atılanlar için imaj önerileri listemizin en önemli öğelerinden biri de sahip olmanız gereken web siteleri. Deneyimsizseniz ve üniversiteden yeni mezunsanız kişisel web sitenizin ya da bloğunuzun olması büyük avantaj. Öğrencilik hayatınızda yaptığınız çalışmaları ya da sektörle ilgili fikirlerinizi paylaşabileceğiniz kişisel web siteniz iş hayatında kişisel imajınızın temeli olacaktır. Ayrıca bilgilerinizi paylaşacağınız bloglar da iş çevrenizde ve kariyer basamaklarınızı çıkarken size artı puan kazandıracaktır.

3. Dikkat çeken bir kartvizit hazırlayın.

Kurumsal hayata adım atıyorsanız sizi anlatacak ve tanıtacak bir kartvizitiniz olmalı. Sektörünüzle ve uzmanlık alanlarınızla ilgili yaptıracağınız farklı ve dikkat çekici kartvizitler akılda kalmanızı sağlayacak, iş hayatında kurumsal imajınızı destekleyecektir.

4. İletişiminizi kuvvetlendirin.

İş hayatında imaj faktörünün temelinde iletişim yer alıyor. Kurumsal dünyada hem çalışanlarla hem de yöneticilerle doğru iletişim kurmak, iş hayatında kişisel imaj oluşturmada avantaj kazandıracak adımlardan biri. İnsanlarla doğru ve sağlıklı iletişim kurduğunuzda çevrenizi genişletecek, departmanlar arası ilişkilerde rol oynayabileceksiniz.

İletişiminizi geliştirmek için diksiyon ve imaj eğitimleri alabilir, sunum teknikleri dersleriyle etkileyici sunumlar yapmayı öğrenebilirsiniz. Çalıştığınız ya da yer almak istediğiniz sektördeki kişilerle iletişiminizi geliştirdiğinizde kariyer basamaklarını çıkmanız daha kolay olacak.

5. Şık ve özenli olun.

İş hayatına yeni atılanlar için 5 kişisel imaj önerisinden sonuncusu, kişisel bakım. İş hayatında imaj yönetimi yapmak isteyenler dış görünüşlerine de dikkat etmeliler elbette. Bazen özgeçmişinizden bile etkili olan görünümünüz size iş kazandırabilir ya da kaybettirebilir. Çalıştığınız sektöre uygun, şık ve özenli giyinmeniz; hafif bir makyaj ve bakımlı saçlarla işe gelmeniz her zaman dikkat çekecektir. Saygınlık ve hayranlık kazanmak için görünümünüze de dikkat etmeniz gereklidir. Özellikle ilk iş görüşmelerinizde iyi bir izlenim bırakmak için güzel giyinmelisiniz. 

İş Hayatında İmaj Faktörü – İmaj Çalışmaları ile Farkınızı Ortaya Çıkarın!

İş hayatına atılanlar için imaj önerilerine ek olarak networking’e önem verin, yabancı dil öğrenin, düzenli kitap okuyun, hobilerinize zaman ayırın, zaman ve kriz yönetimini öğrenin, sorumluluk alın ve bilgisayar programlarını kullanmayı öğrenin.

Hem şirket içindeki hem de sosyal medyadaki görünümünüz iş hayatında kişisel bir marka oluşturmanızı etkileyecektir. Yabancı dil öğrenerek diğer çalışanlardan sıyrılmanız, hobilerinize sosyal medya platformlarınızda yer vererek dikkat çekmeniz, bilgisayar programlarını öğrenerek ofis içindeki sorunlarda aranan isim olmanız, geniş bir çevreye sahip olmanız ve diğer etkenler iş hayatında kurumsal imajınızı oluşturacaktır.

[widget-131]

Yorum Yap