Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

E-Ticaret SEO Nasıl Yapılır? – Satış Rakamlarınızı Arttırmaya Başlayın!

Dijital Pazarlama Dünyasına Sağlam Adımlarla Girin! – E- Ticaret Siteleri İçin SEO Nasıl Yapılır?

E-ticaret siteleri belki bir zamanlar kolayca yüksek satış rakamları yakalayarak firmanızın iş hacmini büyütebileceğiniz bir yöntem sunuyordu. Ancak günümüzde dijital dünyanın pek çok alanında olduğu gibi e-ticaret söz konusu olduğunda da ciddi bir rekabet yaşandığını unutmamak gerekiyor. Tam da bu nedenle e-ticaret siteleri için SEO projelerinin önemi tekrar ortaya çıkıyor.

Günümüzde e-ticaret sitenize daha fazla trafik çekmek ve satış başarınızı arttırmak istiyorsanız işe SEO ile başlamak kritik bir ilk adımdır. E-ticaret SEO temel olarak web sitenizin ve sayfalarınızın arama sonuç sayfalarında ilk sayfada ve yüksek sıralamalarda çıkmasını sağlar. Ancak bunun için gerçekten iyi düşünülmüş bir e-ticaret SEO stratejisi yürütmeniz gerektiğini de unutmamalısınız.

E-Ticaret SEO Ne Anlama Gelir ve Neleri Kapsar?

İşe önce tanımdan başlamanın faydalı olacağına inanıyorum. E-ticaret SEO nedir sorusuna basit olarak çevrimiçi mağazanızı Google SERP sayfasında daha görünür hale getirmek için yaptığınız tüm uygulamalardır cevabını vermem yanlış olmayacaktır. Ancak burada Google reklamlarını değil, organik görünürlüğü kastettiğimi hatırlatmalıyım.

Elbette Google reklamlarının da görünürlük, tıklama ve satış açısından faydaları vardır, ancak her zaman organik arama sonuçları daha etkilidir. Ayrıca e-ticaret SEO yöntemleri ile doğru bir strateji geliştirdiğiniz takdirde ücretli aramalara göre sonuç almak için çok daha düşük bütçeler yeterli olacaktır.

E-ticaret sitesi SEO süreçlerinde genel olarak bir web sitesinde yer alan ürün açıklamaları, meta veriler, dahili bağlantı yapısı ve kullanıcı deneyimi analiz edilir. Bu doğrultuda sattığınız ürünlerin yer aldığı tüm sayfalar; arama motorlarından istediğiniz trafiği çekebilmenizi sağlamak üzere özel olarak tasarlanmalıdır. Bununla birlikte sitenizdeki ana sayfa, hakkımızda, bloglar, iletişim gibi sayfaların da ürün satış ve hedef anahtar kelime stratejinizi destekleyecek bir şekilde, SEO odaklı yapılandırılması gerekir. E-ticaret SEO projelerinde tüm bu süreçler yeni baştan ele alınır.

E-Ticaret SEO Stratejinizi Geliştirirken Bunlara Dikkat Edin! – E-Ticaret SEO Önerileri

E-ticaret SEO projeleri; özellikle binlerce farklı ürünün sergilendiği geniş bir web sitesine sahipseniz gerçekten uzun dönemli ve zorlu bir süreçtir. Ancak yine de yola koyulurken temel noktalara dikkat etmeniz işinizi biraz olsun kolaylaştıracaktır:

 • Ürünleriniz arasında bir amiral gemisi varsa önceliğiniz ona odaklanmak olmalı! Sayfalarınızın önceliğini ve hiyerarşisini önem verdiğiniz ürünlere ve site trafiğine göre planlamalısınız.
 • Uygulama aşamasına geçmeden önce anahtar kelime havuzunuzu oluşturun, meta verileri düzenleyin, görsellerinizin doğru şekilde adlandırıldığından emin olun!
 • Rakip e-ticaret siteleri SEO için neler yapıyor kesinlikle göz atın, hatalarından ders alın ve başarılı oldukları noktaları anlamaya çalışın.
 • Sitenizin dönüşüm oranlarını daima yakından takip edin! Dönüşüm oranları e-ticaret SEO kampanyanızın her aşamasında stratejinizi belirlemenize yardımcı olacak.

Bunları Yaptığınızdan Emin Olun! – E-Ticaret SEO Önerileri

Arama motoru optimizasyonunda eksiklerini kapatmak isteyen e-ticaret siteleri için SEO hakkında dikkat edilmesi gereken noktaları aşağıda sıraladım. Bu listedeki tüm noktaları gözden geçirmeniz kısa sürede hedeflerinize yakın sonuçlar almanıza ciddi ölçüde katkı sağlayacak!

 • Ürün başlıklarında ve açıklamalarında anahtar kelime kullanmaya çalışın.
 • Anahtar kelimelerinizi kullanıcıların arama niyetlerine, arama hacmine ve tıklama başı maliyetine göre belirleyin!
 • E-ticaret SEO için önceliğiniz site içi optimizasyon olmalı! Site dışı SEO çalışmalarına yönelmeden önce içeriklerinizin ve sayfa bağlantılarınızın doğru yapılandığından emin olun.
 • Ana sayfanızın optimizasyonuna önem verin. Ana sayfa meta bilgileri ve içeriklerinde Google’ın ne sattığınızı ve kimleri hedeflediğinizi anlamasını sağlamaya çalışın.
 • E-ticaret siteleri için SEO yaparken işin teknik yönünü görmezden gelmeyin. Basit ve hem kullanıcılar hem de Google botları için anlaşılır bir site mimarisi kullanın. Ana sayfanızdan bir ürüne en fazla üç tıklama ile ulaşılabilmesini hedefleyin!
 • Sayfaların birbirleriyle ilişkili olduğunu Google botlarına göstermek için e-ticaret SEO süreçlerinde dahili bağlantılardan yararlanın.
 • Ürün sayfalarınızın Google botları tarafından bulunabilir olmasını sağlayın. Ürün adı ve sayfa URL’sini ortak bir arama terimi ya da anahtar kelime ile şekillendirin.
 • E-ticaret SEO projelerinde görsel optimizasyonu son derece önemlidir! Müşteri algısına hitap eden görseller kullanın ve bu görselleri Google botlarının algılayabileceği şekilde anahtar kelimeler ve ürün adları ile isimlendirin.
 • Müşteri yorumlarına yer verin! E-ticaret SEO için doğrudan bir katkısı olmasa bile potansiyel müşterileriniz, sitenizdeki yorumlarla farklı bir ürüne yönelebilir. Bu açıdan bir ürüne gelen kötü bir yorumun sitenizde yer alan başka bir ürünü sattırabileceğini unutmayın!
 • Sık Sorulan Sorular içeriklerinden yararlanın. Bu tür içerikler hem ziyaretçilerin sitenizde geçirdiği vakti arttırır hem müşterilerin aklında soru işaretlerini giderir hem de anahtar kelimeler kullanarak e-ticaret SEO sürecini güçlendirmenize yardımcı olur.
 • Mobil uyumlu bir site tasarımı kullandığınızdan emin olun!
 • Sayfa yükleme hızınızın 3 saniyenin altında olmasını sağlayın!
 • Ve son olarak e-ticaret SEO kapsamında site içi optimizasyon çalışmalarınızı doğru şekilde desteklemek için kaliteli sitelerden backlinkler kazanmaya çalışın.

Uzman Desteği Alın!

E-ticaret sitenizin Google’da görünürlüğünü arttırmak için ne yapsanız istediğiniz sonucu alamıyor musunuz? Yoksa sorunun ne olduğunu bulmakta zorlanıyor, denedikçe farklı sorunlarla mı karşılaşıyorsunuz? Daha fazla deneme yanılma yapmak için vaktiniz yok mu?

E-ticaret SEO için işin uzmanlarından danışmanlık desteği alarak konuya daha profesyonel yaklaşabilirsiniz. Sorularınız ve yaşadığınız sorunlarda e-ticaret ve SEO danışmanlık desteği için başvurabileceğiniz bir kanal olarak her zaman burada ve iletişime açık olduğumu hatırlatmak isterim. İletişim sayfasını kullanarak bana istediğiniz anda ulaşabilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap