Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Yerel SEO İçin 7 Öneri – Fiziksel Mağazanıza Müşteri Çekin!

Dijital Pazarlama ile Geleneksel Alışveriş Alışkanları Da Değişti! – Yerel SEO Nedir?

Yakınlardaki bir ürünü veya hizmeti internette aradıktan sonra tüketicilerin %76'sının o gün içinde işletmeyi ziyaret ettiğini biliyor muydunuz? Üstelik bu yerel arama yapan potansiyel müşterilerin %28’i süreç sonunda kararını satın alma yönünde veriyor. Sadece bu istatistikler bile eğer iş hacmini büyütmek isteyen bir işletmeye sahipseniz yerel SEO ve dijital pazarlamadan neden yararlanmanız gerektiğini gösteriyor!

Google’ın yayınladığı verilere göre işletmelerin %70’i hala yerel SEO’ya yeterince önem vermiyor ve buna yönelik bir stratejiye de pek de sahip değillermiş gibi gözüküyor. Halbuki yerel SEO işleyiş olarak küçük ölçekli işletmelerin sektörlerindeki global devlerle bile yarışmasına imkan veren oldukça iyi bir fırsat. Çevrenizde ikamet eden veya yolculuk esnasında bir ürüne ihtiyaç duyan ve bölgeyi pek bilmeyen birinin ilk yapacağı şey kendisine yakın işletmeleri Google’dan aramak olacak! Tam da bu nedenle aşağıda aktardığım yerel SEO önerileri; daha fazla insana ulaşmanız ve satış rakamlarınızı arttırmanız için iyi bir çözüm.

Bunları Denediğinizden Emin Olun! – Yerel SEO Nasıl Yapılır?

  • Google Benim İşletmem Uygulamasını Kullanın! Yerel SEO Nedir, Nasıl Yapılır?

Yerel aramalarda üst sıralarda yer almak istiyorsanız atmanız gereken ilk adımlardan biri bir Google Benim İşletmem hesabı oluşturmaktır. Moz gibi büyük SEO markaları; yerel arama işlemlerinde öne geçmek için bir numaralı faktörün Google Benim İşletmem kullanmak olduğunu söylüyor.

Ancak Google Benim İşletmem uygulamasından tam anlamıyla yararlanmak için işletme bilgilerinizi eksiksiz doldurmanız gerektiğini unutmamalısınız. Nitekim Google; bilgilerinizi doldururken size yüzde kaçını doldurduğunuza dair bilgi de veriyor.

  • Tüm Bilgileriniz Doğru Olmalı! – Yerel SEO Önerileri

İnternet siteniz, sosyal medya kanallarınız ve Google Benim İşletmem hesabınızdaki tüm bilgilerin birbirleriyle uyumlu olmasına özen göstermelisiniz. Yanlış bir telefon numarası sadece bir dikkatsizlikten kaynaklansa bile Google için firmanızın yasal olmaması anlamına gelebilir. Bu da yerel arama sonuçlarında işletmenizin listelenmesinin durdurulmasını beraberinde getirme riski taşır.

  • Yerel Anahtar Kelimeler Kullanın! – Yerel SEO (Local SEO) Nasıl Yapılır?

Google botlarına konumunuz hakkında bilgi vermek için en iyi yollardan biri yerel arama terimleri ve anahtar kelimelerden yararlanmaktır. Örneğin; Bakırköy’de bir klima servisi olduğunuzu düşünelim. Web sitenizde “Klima servisi Bakırköy”, “iklimlendirme hizmetleri Bakırköy” gibi anahtar kelimelerin geçtiği sayfalarınız olmalı!

  • İçeriklerinizi Yerel SEO İçin Optimize Edin! – Yerel SEO Önerileri

Yerel arama sonuçlarında daha fazla görünür olmak için hizmet ve ürün sayfalarınızın meta başlık ve açıklamalarında tıpkı yukarıda bahsettiğimiz gibi konumunuz hakkında bilgi veren kelimeler kullanarak özelleştirebilir, bu tür konum bilgisi veren kelimeleri sayfa URL’lerine ekleyebilirsiniz.

  • Mobil Optimizasyonu İhmal Etmeyin! – Yerel SEO Nasıl Yapılır? 

Yerel SEO öneri ve ipuçları için kesinlikle dikkat etmeniz gereken noktaların başında mobil optimizasyon geliyor. İstatistiklere göre mobil cihazlar üzerinden yapılan aramaların %30’u konumla ilgili. Eğer web sitenizin mobil görünürlükle ilgili sorunları varsa hem kullanıcıları fiziksel mağazanıza yönlendirmeniz zorlaşacak hem de Google algoritmaları sizi kullanıcılara önermemeyi tercih edecektir.

  • Sesli Aramalar İçin Optimize Edin! – Yerel SEO Önerileri

Mobil için optimizasyonun yanı sıra sesli aramalar için de optimizasyon yapmalısınız. Araştırmalar, mobil sesli aramaların metin aramalarından %300 daha fazla yerel amaçlı olduğunu gösteriyor. Üstelik sesli arama trendi için hala nispeten erken olduğundan birçok işletme henüz sitelerini ve içeriklerini ses için optimize etmemiştir. Bu da rakiplerinizin birkaç adım önüne geçmeniz için ciddi bir şans demektir.

  • Yerel Kullanıcılara Yönelik İçerikler Oluşturun! – Yerel SEO Nasıl Yapılır?

Genellikle SEO projelerinde içerik konusu genel aramalara yönelik içerik optimizasyonları ile tamamlanmış kabul edilir. Ancak işletmenizin stratejik hedefleri doğrultusunda yerel arama sonuçlarında daha fazla görünür olmak için de bloglar ve farklı içerik türlerinden yararlanabilirsiniz. Yemek servisi yapan bir işletmeniz varsa bölgenizdeki en iyi yemek şirketini nasıl bulacaklarına dair okuyucularınıza bir blog yazısı sunmanız hem site trafiğinizi hem müşteri sayınızı hem de yerel arama sonuçlarındaki görünürlüğünüzü arttırmanıza yardımcı olabilir.

SEO Danışmanlık Desteği Alın!

İş hacminizi büyütmek için dijital pazarda daha güçlü olmak istiyorsanız profesyonel bir destek almanız çok daha etkili ve kalıcı sonuçlar elde etmenize ve potansiyel müşterilerinize daha hızlı ulaşmanıza katkı sağlayacaktır. Ancak elbette bunun için gerçek uzman bir SEO danışmanı ile çalışmanız gerektiğini de unutmamalısınız.

Günümüzde dijital rekabet giderek zorlaşıyor! Rakiplerinizden her zaman bir adım önde olmak istiyorsanız bana ve ekibime web sitemiz ve diğer iletişim kanallarımız üzerinden dilediğiniz anda ulaşabilirsiniz.

[widget-129]

Yorum Yap