Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Yerel Arama Sonuçlarında Başarıyı Etkileyen 40 Faktör

Yerel Arama Sonuçlarında Başarı Neye Göre Değişir?

Yerel arama sonuçlarında başarı, genel arama sonuçlarından daha önemli olmaya başladı. Google’ın yerel arama sonuçları da gitgide önem kazanınca web site sahipleri bölgesel liderlik kazanmak için birbirleriyle yarışır oldu.

“Çiçekçi” kelimesi yazınca ilk sırada görünmek yerine “Bakırköy çiçekçi” kelimesinde ilk sırada görünmek daha büyük önem arz etmeye başladı. Ya da “otel” kelimesinde ilk sırada gelmektense “İstanbul otel” kelimesinde ilk sırada gelmek firmanın geri dönüşüm oranlarını artırdığı için daha faydalı olmaya başladı.

Yerel Arama Sonuçları Araçlarında Başarı Kriteri Ne?

Yerel arama sonuçları açısından haritalarda görünür olmak da Türkiye’nin farklı noktalarından yapılan aramalarda fark edilmeyi sağlayan önemli bir kriter oldu. Kişiler hizmet ya da ürün almak istediklerinde kendilerine en yakın firmayı seçerek hem hızlı hem de daha az masraflı bir süreç yaşamış oldular.

Günümüzde de giderek artan yerel aramalarda ilk sıra çabası sitelerin farklı dallardan optimizasyon çalışması yapmalarına neden oldu. Birden fazla kriteri sağlaması gereken, iyi anahtar kelimeli, doğru ve faydalı bilgi veren siteler yerel aramalar için ilk sıralardaki yerini korudu. Siz de yerel arama sonuçlarında liderliğe gözünüzü diktiyseniz yerel arama sonuçlarında başarıyı etkileyen faktörleri sağlamanız gerektiğini bilin. Böylece kazanç sağlamayacak bir trafik yerine gelirlerinizi artıracak bir müşteri trafiğine sahip olun.

Yerel Arama Sonuçları Optimizasyonunda Başarının Kriterleri

 1. Açılış sayfa başlığında ülke ve şehir bilgilerine yer vermek. Yerel arama sonuçları optimizasyonu için nerede olduğunuz çok önemli.
 2. Domain otoritesi. Domainin eski olması durumunun arama motorlarında üst sıralarda yer almanızdaki avantajını söylemeye gerek yok her halde. Yerel arama sonuçlarında başarı da domain otoritesinden geçiyor.
 3. Sayfa otoritesi. Sayfalarınızın kalitesi, faydalı olup olmaması gibi kriterler de yerel aramalarda ilk sıra hedefinize yaklaşıp yaklaşmayacağınıza etki eder.
 4. Backlink kalitesi / otoritesi. Eğer faydalı ve otoriter web siteleri ile link alışverişleri yaparsanız yerel arama sonuçlarında başarı kazanmanız daha hızlı olur.
 5. Açılış sayfasına gelen backlinklerin kalitesi/otoritesi. Açılış sayfaları arama motorlarının ilk okudukları yerlerdir. Bu nedenle açılış sayfalarınıza kaliteli sitelerden linkler gelirse arama motorlarında üst sıralarda yer alırsınız. Yerel arama sonuçları da backlinklerden etkilenir.
 6. Aranılan şehirdeki fiziksel adres. Adresinizin ne kadar merkezi olduğu da yerel arama sonuçlarında başarıyı etkileyen faktörlerdendir. Eğer her yerden ulaşılabilir bir konumdaysanız gün içerisinde Google’da sizi arayan insan sayısı da fazla olacaktır.
 7. Yerel alıntı bilgilerinin sayısı ve otoritesi. Yerel SEO çalışmaları, sitenizdeki yerel alıntı bilgilerinin kalitesine de önem verir.
 8. Ürün ve servisler ile ilgili anahtar kelimelerin alan adı URL’sinde bulunması. Her sayfa kendine özel olmalıdır. Anahtar kelimelerinizi mümkün olduğunca kullanmalısınız.
 9. Arama sonuçlarından gelen tıklama oranı. Ziyaretçi sayısının sitenizin sıralamasına etkili olduğunu biliyorsunuz. Ne kadar çok ziyaretçi o kadar iyi bir konum demek.
 10. Açılış sayfalarındaki H1/H2 etiketlerinde şehir ve semt bilgisinin bulunması. Başlık etiketlerinizde daima semt adını yazın, nerede olduğunuzu Google bilsin.
 11. Backlink çeşitliliği. Yerel arama optimizasyonu yaparken backlinklerinizin nereden geldiğini analiz ettirin.
 12. Yerel alıntı bilgilerinin tutarlılığı. Alıntı bilgileriniz arasında tutarlılık yoksa yerel arama sonuçlarında başarı beklemeyin.
 13. Sitenin tüm sayfalarında başlık etiketlerinde ülke şehir bilgilerinin belirtilmesi.
 14. Hakkımızda sayfası ve HTML’de bulunan NAP bilgilerinin uyuşması. Tasarımsal bir kriter olsa da yerel sonuçlarda yer almak için HTML’i ihmal etmemeniz gerek. İşletmenizin adı ve adresi HTML’de de güncel olmalı.
 15. Web site ana URL’de coğrafi anahtar kelimelerin olması. Örneğin istanbuldanskursu.com, danskursu.com sitesinden daha çok kazanç sağlayacaktır. Hem rekabeti daha düşük bir kelime olması hem de yerel arama sonuçlarını daha net hedeflemesi nedeniyle URL’lerde anahtar kelimelerinizi kullanın.
 16. Domaine alınan backlink miktarı. Aşırı backlink kullanımı yerel arama sonuçları için sıkıntı yaratır.
 17. Açılış sayfaları için alınan backlinklerin lokasyon bazlı anahtar kelimelerden geliyor olması yerel aramalar için avantajdır.
 18. Açılış sayfalarına gelen backlinklerin çeşitliliği.
 19. Arama yapan kişi ile işletme arasındaki uzaklık. Potansiyel müşteriniz sizinle aynı mahallede oturuyorsa yerel aramalarda ilk sıra sizindir ancak müşteriniz Kadıköy’de siz Bakırköy’deyseniz rakipleriniz sizin önünüzde yer alacak demektir.
 20. Ara sıra hakkınızda yazılan bilgilerin kalitesi ve otoritesi. Gazetelerin, dergilerin ya da bloggerların sizin hakkınızda yazdıkları da prestijinizi artıran ve bulunmanızı kolaylaştıran kaynaklar olacaktır.
 21. Düzgün kategori ilişkileri. Yerel arama sonuçlarında başarı istiyorsanız web sitenizi doğru şekilde kategorilendirmelisiniz.
 22. Sarı sayfalarda, sektörel firma kayıt sitelerinde kayıtlı olmak.
 23. Ana sayfaya bölgesel ilişkili domainlerden gelen backlinklerin sayısı. Aynı bölgede yer aldığınız işletmelerden gelen linkler otoritenizi artıracağı gibi yerel arama sonuçlarında da üst sıralarda olmanızı sağlar.
 24. Ana sayfaya gelen backlinklerin bölgesel öğe içeren anahtar kelimelerden gelmesi. kadikoydanskursu.com sitesinden gelen backlink her zaman daha avantajlı olacaktır.
 25. Ana sayfada bölgesel anahtar kelimelerinin bulunması. Yerel arama sonuçları hedefiniz için ana sayfayı Google’a iyi tanıtmalısınız.
 26. Sektörel olarak ilişkili olan domainlerde firmanızın bulunma miktarı. Yerel aramalar için sektörünüz neredeyse orada olmalısınız.
 27. Bölgesel olarak ilişkili olan domainlerde firmanızın bulunma miktarı.
 28. Kişisel olarak doğrulanmış işletme sayfaları. İşletmenizin harita kayıtlarını ya da lokasyon bazlı doğrulamasını yaptıysanız sıralamada rakiplerinizin üzerinde yer alırsınız.
 29. Açılış sayfalarının açılış süresi. Yerel aramalarda ilk sıra için açılış sayfanızın hızlı olması gerek.
 30. Adresin yerel bölge merkezine yakınlığı. Yerel arama sonuçlarında başarı merkezi konum avantajı taşıyacaktır.
 31. Domaine gelen backlinklerin iş ve sektör başlığı içeren anahtar kelimelerden gelmesi. Yerel aramalar uyumlu backlinklere önem verir.
 32. İşinizin tanımında ve çeşitlerinde lokasyon bazlı anahtar kelimelerin bulunması.
 33. H1/H2 etiketlerinin çoğunda ülke ve şehir isimlerinin bulunması. Yerel arama sonuçlarında başarı sağlamak için nerede olduğunuza vurgu yapmalısınız.
 34. Açılış sayfalarına gelen yeni linklerin edinilme hızı. Yerel aramalar için kısa sürede onlarca link edinmemelisiniz.
 35. İşletme adınızda bölge ismi kullanmanız. Yerel arama sonuçları sizi bölgenize göre çıkarır.
 36. Web site içeriklerinizde bölgesel yazıların olması. Yerel arama sonuçlarında başarı elde etmek için içerik uyumu önemlidir.
 37. Hedef kelimelerinizi bölgesel kelimeler olarak belirlemeniz.
 38. Yerel SEO çalışmaları yaptırmanız. Yerel arama optimizasyonu her zaman faydalıdır.
 39. Sosyal medya hesaplarınızdaki paylaşımlarda bölgesel hashtagler kullanmanız.
 40. Google haritalar, Yandex, Bing vb. arama motorlarına kayıt yaptırmanız.

Yerel Arama Sonuçlarında Başarı Sitenizin Bilinirliğini Artıracak

Yerel arama sonuçlarında başarı kazanmanız için hem web sitenizin hem de sosyal medya çalışmalarınızın bölgesel nitelikte olması gerekiyor. Genel arama kriterleri ile hareket ederseniz Google ve diğer arama motorlarında üst sıralarda yer almanız daha uzun sürecektir. 

Yerel SEO’da doğru bir başlangıç istiyorsanız yerel arama sonuçlarına odaklanın. Kentinizi seçin, hedef kelimelerinizi sıralayın. Gerisini Google’a bırakın. SEO Eğitimi ile çalışmalarınızı taçlandırın.

[widget-129]

Yorum Yap