Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Yeni Başlayanlar İçin Dijital Pazarlama Teknikleri - Çalışmalarınızı ve Emeğinizi Görünür Kılın!

Sıfırdan Dijital Pazarlamaya Giriş – Sürecin Her Aşamasında Aktif Olun!

Dijital pazarlamanın son dönemde ne kadar önemli olduğunu biliyorsunuzdur. Artık inşaattan otomotive, sağlıktan turizme, eğitimden hizmete kadar her sektörde daha geniş kitlelere ulaşmak, marka bilinirliği sağlamak ve satışları artırmak için dijital pazarlamaya büyük bir ihtiyaç var. Peki, yeni başlayanlar için dijital pazarlama tekniklerini öğrenmek zor mu?

Dijital pazarlamada uzman olmak için ne kadar zamana ihtiyaç var? Dijital pazarlamada başarılı olmak ve işletmenizi daha iyi bir konuma getirmek için hangi unsurlara odaklanmanız gerektiğini bilmeniz, dijital pazarlama stratejilerinden hangisinin işletmeniz için daha iyi olduğuna karar vermeniz, daha emin adımlarla ilerlemenizi sağlıyor. Bu yüzden ilk olarak yeni başlayanlar için dijital pazarlama tekniklerine değinmek, çok daha doğru.

Dijital Pazarlama Stratejileri Nelerdir?

Rekabetin her geçen gün biraz daha arttığı hatta deyim yerindeyse kızıştığı bu ortamda, ayakta kalmak için dijital pazarlama stratejileri oluşturmanız çok önemlidir. Rekabetçi olmak için çok fazla dijital kanal ve cihazda var olmak gerekir. Bunun için de dijital pazarlama tekniklerini öğrenmek şarttır. İşte, yeni başlayanlar için dijital pazarlama teknikleri:

  • Sosyal Medya Pazarlaması: Telefonu olan 5,11 milyar insandan 3,26 milyarı sosyal medyada aktif. Bu da demek oluyor ki sosyal medya pazarlaması yaparak ürünlerimizi tanıtabileceğimiz 3,26 milyarlık bir kitle var. Sosyal medya pazarlaması, marka bilinirliği ve dönüşümleri artırmaya yönelik olarak uygulanan etkili bir pazarlama yöntemi. Facebook, Linkedin, Pinterest, Instagram ve Twitter gibi sosyal medya kanalları da sosyal medya pazarlamasının bir aracı. Viral pazarlama kavramını mutlaka duymuşsunuzdur. Viral pazarlama yani, ağızdan ağıza pazarlama. İşte bu pazarlama yönteminin en çok kullanıldığı ortam da sosyal medya.

  • E-Posta Pazarlaması: Diğer pazarlama yöntemlerine kıyasla daha fazla müşteri potansiyeli oluşturan e-posta pazarlaması, aynı zamanda da en uygun maliyetli dijital pazarlama tekniklerinden biridir. Ayrıca satış ve dönüşüm oranlarını artırmada da etkilidir. E-posta pazarlaması, ücretsiz raporlar, teknik incelemeler, kampanyalar ve haber bültenleri gibi değerler sunarak müşterilerinizle iletişim kurmanızı sağlamaktadır.

  • Influencer Pazarlaması: Sosyal medyanın satın alma davranışlarına etkisi üzerine yapılan bir ankette, her 2 kadından 1’inin influencer’ların tavsiyesi üzerine satın alma kararı verdiği sonucuna ulaşılmış. Yani bu demek oluyor ki influencer pazarlaması yoluyla ürünlerinizi potansiyel müşterilere ulaştırdığınızda %50 daha fazla satış yaparsınız. 

  • SEO: Arama motoru optimizasyonu en güçlü dijital pazarlama tekniklerinden biridir. SEO, web sitenizi arama sonuçlarına göre Google’da daha üst sıralarda çıkarmak için yapılan çalışmalardır. Web sitenizi aramalarda ne kadar üst sıralara taşırsanız bu, sizin için o kadar fazla dönüşüm demektir.

  • İçerik Pazarlaması: Yeni başlayanlar için dijital pazarlama tekniklerinden en önemlisinin içerik pazarlaması olduğunu söyleyebilirim. Hedef kitleyi, web siteye çekebilmek için değerli, alakalı ve faydalı içerikler üretmek önemlidir. İçerik pazarlamasından iyi sonuçlar almak için mobil içerik, yerel reklamcılık, influencer pazarlaması ve pazarlama otomasyonuna odaklanmak gerekir.

Yeni Başlayanlar İçin Dijital Pazarlama Tekniklerinden Sonra…

Yeni başlayanlar için dijital pazarlama teknikleri olarak ilk etapta rahatlıkla uygulayabileceğiniz SEO, e-posta pazarlaması, sosyal medya pazarlaması, influencer pazarlaması ve içerik pazarlamasını önerdim. Elbette biraz daha gelişme katettikten sonra uygulayabileceğiniz farklı dijital pazarlama stratejileri de var.

Bir sonraki aşamada da sizleri bağlı kuruluş pazarlaması, mobil pazarlama ve PPC bekliyor. Gördüğünüz gibi pek çok dijital pazarlama stratejisi var. Hangisinin işletmenizin için daha faydalı olduğunu anlayabilmeniz ve dijital pazarlama bütçenizi etkili bir şekilde kullanabilmeniz için dijital pazarlama tekniklerinin tamamına hakim olmak gerekir.

[widget-129]

Yorum Yap