Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Mağazanızı Dijitale Taşıyın! E-Ticaret Sitesi Kurmak İçin Gerekenler!

Sıfırdan E-Ticaret Sitesi Kurmak İçin Nelere İhtiyacınız Var?

Alışveriş yapma düşüncesi olan kişilerin ortalama %45’inin ürünleri internet ve sosyal ağları kullanarak araştırdığını biliyor muydunuz? Peki ya Türkiye’de e-ticaret satışlarının 400 milyar TL’ye yaklaştığını duymuş muydunuz? Eğer başarılı bir marka olmak ve tanınmak istiyorsanız çevrim içi ortamda mutlaka varlığınızı ispat etmeniz gerekiyor. 

Markanızı dijital dünyaya taşıma noktasında elinizi ne kadar çabuk tutarsanız artan kârdan o kadar hızlı pay alırsınız. Diyelim ki e-ticaret sitesi kumaya karar verdiniz, peki sıfırdan e-ticaret sitesi kurmak için neler yapmanız gerektiğini biliyor musunuz? Şimdi e-ticaret sitesi kurmak için gerekli evraklardan atmanız gereken adımlara kadar her detayı sizler için açıklayacağım.

E-Ticaret Sitesi Kurmak Zor mu?

E-ticaretteki büyümenin işletmeniz için yaratacağı kârlılığı ve tanınırlığı mutlaka biliyorsunuzdur. Üstelik e-ticaret sitesi kurmak için işletmenizin küçük ya da büyük ölçekli olmasının hiçbir önemi yok. Çevrim içi ortamlardaki varlığınız, şirketinizin büyümesi için ihtiyacınız olan bağlantıları kurmanızı sağlamaktadır. 

Sıfırdan e-ticaret sitesi kurmak, doğru adımları uyguladığınız takdirde oldukça basittir. Endişelenmenize hiç gerek yok. E-ticaret sitesi kurmak için neler yapmanız gerektiğini sizlerle birazdan adım adım paylaşacağım. 

E-Ticaret Sitesi Kurma Rehberi – Neler Yapmalısınız?

E-ticaret sitesi kurmak gerekenlerden ilki, müşterilerinizin web sitenizi ziyaret ederken kullanacağı bir alan adı seçmeniz. Mümkünse, sattığınız ürünle bağlantılı bir alan seçmenizi öneririm. Alan adınızı belirlemek için GoDaddy ve Google Domains gibi alan adı kayıt hizmetlerinden de yararlanabilirsiniz. 

E-ticaret sitesi kurmak için bir diğer adım olarak akılda kalıcı bir logo tasarlamanız ve marka yaratmanız gerekiyor. Kimliğinizle örtüşen ve ilgi çeken bir marka oluşturursanız muhtemelen e-ticarette bunun karşılığını alırsınız. Ancak bu adımda, profesyonel bir logo tasarlamaya dikkat etmek gerekiyor. 

Sıfırdan e-ticaret sitesi kurmak için geldik işin resmi kısımlarına. Eğer bir e-ticaret sitesi kurmak ve internet üzerinden satış yapmak istiyorsanız önce bir şirketinizin olması gerekiyor. Çünkü sattığınız her ürün veya hizmet için fatura kesme zorunluluğunuz bulunuyor. Eğer daha küçük ölçekli bir e-ticaret sitesi kurmayı planlıyorsanız ilk etapta şahıs şirketi kurabilirsiniz. Ancak halihazırda pazarda önemli bir payı bulunan büyük bir firmaysanız anonim veya limited şirket de kurabilirsiniz. 

Şirket kurarken ilk olarak yarattığınız marka için Türk Patent Enstitüsü üzerinden marka tescili yaptırmanız gerekiyor. Bu aşamada, marka tescili belgesi almak için yapılan ödemenin dekontu, gerçek kişiler için kimlik fotokopisi, tüzel kişiler için vergi levhası, markanın ürünlerinin listesi, noter tarafından onaylanmış vekaletname ve oluşturduğunuz markanın ambalajı, logosu, amblemi ve etiketinin belgeleri, e-ticaret sitesi kurmak için gerekli evraklar oluyor. 

E-ticaret sitesi kurmak için gerekli evraklardan sonra bir diğer aşama olarak güvenli bir e-ticaret alt yapısı seçiyor ve sitenizi oluşturuyorsunuz. Bu aşamada dilerseniz hazır e-ticaret alt yapılarından dilerseniz de açık kaynak kodlu e-ticaret alt yapılarından faydalanabiliyorsunuz.

E-Ticaret Sitesi Kurmak Kadar Sitenin Güvenliğini Sağlamak da Önemli!

E-ticaret sitesi kurmak için gerekenleri başarıyla tamamladınız ve artık bir e-ticaret siteniz var. Şu andan itibaren kullanıcıların kişisel ve kart bilgilerini korumak zorundasınız. Bunun için 3D Secure, güven damgası ve SSL sertifikası gibi güvenlik önlemlerini alabilirsiniz. 

Elbette yalnızca e-ticaret sitesi kurmakla iş bitmiyor. Bir diğer aşama olarak e-ticaret sitenizi öne çıkarmanız, SEO çalışmaları yürütmeniz ve sosyal medya platformları üzerinden destekleyici gönderiler paylaşmanız gerekiyor. E-ticaret siteniz ne kadar göz önünde olursa bu sizin için o kadar çok satış demektir…

[widget-129]

Yorum Yap