Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Dijital Pazarlama Danışmanı Kimdir?

Dijital Pazarlama Danışmanı Ne İş Yapar?

Dijital pazarlama danışmanı, işletmelerin müşterilerine ulaşmak için daha pratik ve faydalı pazarlama stratejileri geliştirmelerini sağlayan profesyonellerdir. Genellikle dijital pazarlama bütçesinin dengeli şekilde yönetilemediği, dijital pazarlama faaliyetlerinden olumlu dönüşlerin alınamadığı durumlarda departmandaki genel koordinasyonu sağlamak için farklı bir bakış açısı yaratır.

Bir dijital pazarlama danışmanı, çeşitli sektörlerden müşterilere çevrim içi pazarlama stratejilerini tanıtma ve geliştirme konusunda yardımcı olmaktan sorumludur. Aynı zamanda da bir firmanın markalaşmasını, yaratıcı sosyal medya kampanyaları oluşturmasını ve müşteri etkileşimi yaratmasını sağlamaktadır.

Dijital Pazarlama Danışmanları Firmaların Dijital Dünyadaki Sesi!

Dijital pazarlama danışmanının SEO/SEM, e-posta, sosyal medya ve görüntülü reklamcılık dahil olmak üzere dijital pazarlama kampanyalarının planlanmasında önemli bir rolü vardır. Dijital pazarlama danışmanı, çeşitli dijital kanallarda müşterilerinin veya iş birliği yaptığı firmaların varlığını geliştirmekle ve performansını ölçmekle de sorumludur. Dijital pazarlama danışmanı kimdir sorusunu özetleyecek olursam; şirketlerin ürün veya hizmetlerinin tanıtımından veya pazarlanmasından sorumlu profesyonellerdir diyebilirim. 

Dijital Pazarlama Danışmanlık Hizmeti Vermek İçin Hangi Becerilere Sahip Olmak Gerekir?

Günümüzün en çok kazandıran mesleklerinden biri olan dijital pazarlama uzmanlığının pek çok kişinin ilgisini çektiğini fark ediyorum. Şu anda gençlerin çoğu dijital pazarlama uzmanı olabilmek için neler yapması gerektiğini araştırıyor. Elbette dijital pazarlama eğitimi alıp meslek hayatına atılabiliyorsunuz. Ancak işinizde başarılı olabilmeniz, firmaların aradığı bir profesyonel olabilmeniz için eğitim yeterli olmuyor. Aynı zamanda aşağıda sıralayacağım becerilere de sahip olmanız gerekiyor. İşte, bir dijital pazarlama uzmanının olmazsa olmaz özellikleri:

  • Araştırmayı, inceleme yapmayı seven,

  • Ayrıntılara dikkat eden,

  • Odaklanma becerileri gelişmiş olan,

  • Strateji geliştirebilen,

  • Beyin fırtınası yapabilen,

  • İhtiyaçları analiz edebilen,

  • Kaynakları etkili bir şekilde kullanabilen,

  • Güçlü iletişim becerilerine sahip olabilen profesyoneller, meslek hayatlarında her zaman çok daha başarılı olur.

Dijital Pazarlama Danışmanı Ne İş Yapar?

Dijital pazarlama danışmanlık hizmeti kapsamında; web sitesi hazırlama, dijital iletişim yöntemlerini belirleme, satış stratejisi geliştirme, performans ölçümü ve teknolojik araçların kullanımı yer alır. Dijital pazarlama danışmanlığı hizmeti veren profesyonelin; web sitelerine yapılan ziyaretleri ve kampanyaların dönüşüm oranlarını incelemesi, ürünlerinizi/hizmetlerinizi nerede ve nasıl satacağınızı paylaşması ve web siteniz için kusursuz bir web tasarımı yapması gerekir. Dijital pazarlama danışmanları öncelikle müşterilerinin hedeflerini tanımlar, ardından projenin uzun ve kısa vadedeki hedeflerini analiz eder. Ardından dijital pazarlama danışmanlık hizmeti kapsamında, firma için bir doğru olan dijital kanalı belirleyerek etkili bir dijital pazarlama stratejisi oluşturur. Bu aşamadan sonra dijital pazarlama stratejilerinin uygulanabilmesi için pazarlama departmanına destek olur ve müşterilerin kampanyaya verdiği yanıtları takip eder.

Dijital Pazarlama Danışmanlığı Yükselişe Geçen Bir Meslek…

Dijital pazarlama danışmanlığının ivmesini yukarı yönde hareket ettirdiğini pek çok yazımda dile getirdim. Dijital pazarlama danışmanları, şu anda yeni yeni gelişen bir sektörde yükseliyor. Dolayısıyla dijital pazarlamanın önemini henüz fark edemeyen ve halihazırda geleneksel pazarlama yöntemlerini uygulamakta ısrar eden firmalar için ileride büyük bir dijital pazarlama uzmanı ihtiyacı oluşabileceğini söyleyebilirim.

Eğer siz de dijitale ilgi duyan biriyseniz kariyer planlarınızı bu yönde geliştirebilirsiniz. Dijital pazarlama danışmanlık hizmeti hem önü açık hem de kazandıran bir iş alanı. Dolayısıyla yaratıcılığınızı konuşturabileceğiniz bu meslek, sizin için bir dönüm noktası. Bu sözlerimi kulak arkası yapmamanızı ve en kısa sürede harekete geçmenizi öneririm.

[widget-129]

Yorum Yap