Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

YouTube SEO Nedir? Youtube SEO Nasıl Yapılır Diyenler İçin Detaylar!

YouTube SEO Taktikleri İle YouTube’da Öne Çıkma

En büyük sosyal video paylaşım platformlarından biri olan YouTube’da içerik üretiyorsanız bilmeniz gereken çok fazla taktik var. Çünkü bu platform üzerinde birçok rakibiniz bulunuyor ve onların önünde yer almak zorundasınız. Öne geçmezseniz günce binlerce içerik üreticinin çalışmaları arasında kaybolmanız an meselesidir. YouTube SEO nedir? YouTube SEO nasıl yapılır ve hangi taktikler kullanılmalı gibi sorularınızın cevaplarını alarak çalışmalara başlayabilir, öne çıkmak için doğru yöntemleri kullanabilirsiniz.

YouTube, birçok kullanıcının bir arada bulunduğu platformlardan biri. Milyonlarca içeriğin yüklenmesine olanak tanıyan bu platformda çalışmalarınızı en çok tıklananlar arasına taşıyabilmeniz için YouTube SEO nasıl yapılır, tüm bilmelisiniz. YouTube SEO nedir ve nasıl yapılır bilirseniz yürüttüğünüz çalışmaların sonuçlarından ne beklemeniz gerektiğinin farkında olursunuz ve doğru stratejilerle ilerleyebilirsiniz. 

YouTube SEO; videolarınızın daha iyi bir sıralama kazanmasını sağlamak, içeriklerinizi üst sıralara taşımak adına, YouTube özelinde yapılan optimize çalışmalarını ifade eder. YouTube için SEO yaparak daha fazla izleyiciye erişmenizi mümkün kılabilirsiniz. 

YouTube SEO Nasıl Yapılır?

İçerik üretme ve paylaşma konusunda herkese eşit haklar tanıyan YouTube üzerinde kendi videolarınızı aramaların en üstlerine taşımak için bazı detaylara önem vermeniz gerekiyor. İşte temelde bu çalışmaya YouTube SEO adı veriliyor. Peki, bu detaylar neler? 

YouTube üzerinde kendinizi internet kullanıcılarına kanıtlamak istiyorsanız şunları yapmanız ve öne çıkmaya başlamanız gerekiyor:

  • Anahtar Kelime Araştırması

Anahtar kelime araştırma ve analiz çalışmaları her türlü SEO çalışması için önemlidir. Doğru anahtar kelimelerinizi en başından belirlemeli, tüm video yükleme sürecinizi ve hatta videonuzu oluşturma sürecinizi anahtar kelimeleriniz üzerinden yapmalısınız.

  • Rakip Analizleri Yapmak

Rakiplerinizin YouTube üzerinde hangi çalışmalarla başarılı olduklarını izlerseniz siz de öne geçmek için hamleler yapabilirsiniz. 

  • Video İçeriğini Optimize Etmek

YouTube SEO çalışmaları yaparken sizin için en önemli konulardan biri videonuzun içeriği olmalıdır. En çok tıklanan videolar arasında yer alabilmeniz için öncelikle ilgi çekici bir içeriğinizin olduğundan emin olmalısınız. Tabii kullanıcılar öncelikle başlığınızı görüp geleceğinden bunu diğer başlıkta anlatacağım. Ancak videonuza giren ve hemen çıkmamasını istediğiniz kullanıcılar için ilk önce video başlangıcınızı kullanıcıların sıkılmaması üzerine kurgulamalısınız. Kullanıcılar videonuzu daha en başından beğenmeliler. 

  • Video Başlıklarını Optimize Etmek

İşte ilgi çekici videonuz için yapmanız gereken en önemli YouTube SEO çalışması! Videonuz ne kadar iyi olursa olsun, başlığınız dikkat çekmiyorsa hiç şansınız yok demektir. Ayrıca YouTube SEO taktikleri arasında şunu da belirtmekte fayda var; ilgi çekici bazlığınız anahtar kelimenizi içermeli. Anahtar kelimelerinizi kullanmaktan çekinmeyin. 

  • Video Açıklamalarında Anahtar Kelimelerle Anlatım

Tıpkı başlıkta olduğu gibi video açıklamasında da anahtar kelimeler kullanmalısınız. Ayrıca açıklama bölümünde detaylardan bahsetmeniz videonuzun izlenme oranını yükseltecektir. YouTube SEO çalışmasının olmazsa olmazı açıklamalardır. YouTube’da öne çıkma çalışmaları yapmak istiyorsanız açıklamaları bol tutun, ancak yine de açık ve yalın bir anlatıma, mümkünse maddelere yer verin.

  • Öne Çıkan Görsel İçin Optimizasyon

Thumbnail denen kapak görselinin dikkat çekici olması YouTube SEO için önemli adımlardan biridir. Kullanıcılar thumbnaile bakarak içeriğinizi anlamaya çalışırlar. Anahtar kelimelerinizi buradaki görsel üzerinde kullanabilirsiniz. Yazacağınız yazıların okunaklı olmasına dikkat edin. Fakat dikkat edin, thumbnail yazılarla doldurulmamalı, görsel ön plana çıkmalıdır. Ayrıca burada kullandığınız görsel de çok önemli. Mutlaka dikkat çekici bir görsel olmalı. 

  • Bitiş Ekranı ve Kartlar

YouTube SEO mantığının önemli kriterlerinden biri, ziyaretçilerin videolarınızdan videolarınıza gezmeleri, profilinizde kalmaya devam etmeleridir. Bitiş ekranını iyi dizayn ederseniz ve diğer videolarınıza ziyaretçi çekmek adına kartlar kullanırsanız YouTube için SEO çalışmalarınız doğru bir strateji ile ilerlemiş olur.

  • Çeviri ve Altyazı Sistemi Kullanmak

Tüm dünyadan kullanıcının ve içerik üreticinin bulunduğu video paylaşım platformunda trafiğinizin nereden geleceği hiç belli olmaz. Aynı zamanda işitme engelli kişiler için de altyazı iyi bir erişim desteği sunar. Ayrıca otobüste, metroda, kalabalık bir ortamda videolarınızı izlemek isteyen ancak sesi açamayan kullanıcılar rahatlıkla videonuzu açabilirler ve altyazıları takip edebilirler.

  • Uygun Kategori Seçimi

Videonuzu yükleyeceğiniz kategorinin doğruluğundan emin olun. Aksi takdirde bulunmak zor olabilir. Kategori bazlı bir aramada öne çıkmak ve hemen kullanıcılar tarafından erişilebilir bir konumda yer almak her zaman önemli. 

Temelde bu başlıklar, sizi ön plana çıkaracak gerekli YouTube SEO çalışması için idealdir.

YouTube SEO İle Görünür Olun!

Çalışmalarınızı bu platforma yüklemeniz yeterli değil, görünür olmanız da gerekiyor. Videolarınıza o kadar emek verip çekiyorsanız fakat yeterli bir izlenme sayısına erişemiyorsanız nerede hata yaptığınıza dönüp bakmalı, YouTube SEO ile işleri düzeltmenin bir yolunu bulmalısınız. 

YouTube SEO çalışmaları yürütürken sabırlı olmayı da unutmayın. İçerikleriniz kaliteli ve SEO uyumlu olduğu takdirde korkularınızı da üzerinizden atmaya başlayabilirsiniz. Karmaşık gibi görünen bu süreçten, yukarıda bahsettiğim temel konuları dikkate alarak başarıyla çıkacaksınız. 

[widget-136]

Yorum Yap