Sevdiğin İşi Yaparsan Hiç Yorulmaz, Sevdiğinle de Evlenirsen Hiç Yaşlanmazsın.
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Web Site Menü Tasarımı Nasıl Olmalı? – Nasıl SEO Uyumlu Olabilir?

SEO Uyumlu Menü Tasarım Nasıl Yapılır?

İnternet üzerinde çok fazla site bulunuyor. Kişisel internet siteleri, kurumsal siteler, e-ticaret satış siteleri ve çok daha fazlası. Peki, bu sitelerin hepsi nasıl bir anda ön plana çıkabilir? Böyle bir durum mümkün mü? Eğer kullanıcı deneyimini önemserseniz, insanların aradıklarına kolayca erişebilecekleri şık bir tasarım ortaya koyarsanız ön plana çıkmanız daha kolay olacaktır.

Peki, web site menü tasarımı yaparken siz nelere dikkat ediyorsunuz? Kendi görsel zevklerinizi mi ön planda tutuyorsunuz yoksa kullanıcı deneyimi sizin için her şeyin ötesinde mi? Çünkü SEO uyumlu web sitesi tasarlayacaksanız, sitenize gelecek olan ziyaretçilerin tepkilerini göz önünde bulundurmalı, web site menü tasarımı aşamasında kullanıcı deneyimini önemsemelisiniz.

SEO Menü Yapılandırması Nasıl Olur?

Web sitelerinizin ve mobil sitelerinizin tüm süreçlerini SEO’ya uygun bir şekilde tamamladıysanız, sitenin teknik SEO çalışmalarının tamamını yaptığınıza inanıyorsanız, kullanmanız gereken bütün SEO araçlarını en etkili şekilde kullandıysanız tüm bu emeğiniz web site menü tasarımı ile boşa çıkabilir. Çünkü kullanıcı deneyimini önemsemeyen, karışık ve kötü dizayn edilmiş bir web site menüsü, insanları sitenizden uzaklaştırabilir. 

Sitenizde yaşanan trafik kaybı ya da yükselen hemen çıkma oranları yüzünden arama motorlarının istemediği siteler arasında yer alabilir, sıralamanızı kaybedebilirsiniz. İşte bu yüzden web site menü tasarımı yaparken SEO uyumlu menü tasarımı yapmaya çalışmalısınız. Bunu nasıl mı yapacaksınız? Şu yöntemleri kullanabilirsiniz:

  • SEO için menü tasarımı yaparken öncelikle kullandığınız fontlara ve font büyüklüklerine özen göstermelisiniz. Okunaklı bir menü iyi sonuçlar getirir. Ayrıca menülerinizin mobil uyumlu olması da önemli. SEO için menü tasarımı yapıyorsanız mobil uyumluluk gerçeğini göz ardı edemezsiniz.

  • SEO uyumlu menü tasarımı yaparken, menü isimlerinin uzun olmamasına dikkat etmelisiniz. SEO açısından bu da önemli bir kriter.

  • Her alt menünüzün meta açıklamalarını mutlaka girin. Meta açıklamaları, SEO uyumlu web sitesi tasarımlarının olmazsa olmazıdır.

  • SEO menü yapılandırması öncesinde ana menülerinizi ve alt menülerinizi belirlemiş olmanız gerekiyor. Bu durum, karmaşık menülerden, alakasız dağılımlardan koruyacaktır. Web site menü tasarımı çalışmanızı yaparken kullanıcı deneyimine göre hareket etmeniz SEO değerinizi yükseltecek. Menü kategorileri de bu konuda size destek olacak. 

  • Alt ve üst bilgi bölümleri de web site menü tasarımı dahilinde düşünülmelidir. Buradaki bilgiler de SEO için menü tasarımı yaptığınızı düşünerek detaylı, erişim kolaylığı sağlayan, kullanıcıların genel bilgileri alıp arama yapabilecekleri şekilde tasarlanmalıdır. 

  • SEO için menü tasarlarken bilmeniz gereken konulardan biri de sosyal medya butonlarının SEO açısından önemli olduğudur. Bu yüzden SEO menü yapılandırması esnasında sosyal medya platformlarının butonlarını da kullanmalısınız.

  • SEO  için menü tasarımı yaparken karmaşık ve çok sayıda menü seçeneği eklememelisiniz. Sitede kolay bir deneyim yaşamak isteyen kullanıcılar çok menü seçeneklerinden sıkılabilirler, kafaları karışabilir.

SEO Uyumlu Web Sitesi ve Mobil Site Yapmak Kazandırır!

Dijitalde rekabet ortamından sağ çıkabilmek için gerek web sitenizi gerekse dış SEO çalışmalarınızı kontrollü bir şekilde yürütebilmelisiniz. Arama motoru için optimizasyon çalışmaları yapmak bütünsel bir yaklaşımı da beraberinde getirir. Web site menü tasarımı da bu bütünsellikten nasibini almalıdır. 

SEO menü yapılandırması yapmak uzun vadede arama motoru sıralamalarınızda iyileşmeye neden olur. Sitenize ve sayfalarınıza daha fazla ziyaretçi çekerek sitenizin SEO puanlarını yükseltirsiniz. İşte bu yüzden SEO uyumlu menü tasarımı gerçekleştirmelisiniz. Böylece en çok ziyaret edilen siteler arasında yer almak için bir hamle yapmış olursunuz. SEO ile ilgili daha fazla ne yapabilirim diye merak ediyorsanız SEO eğitimi alabilir, kendinizi geliştirebilirsiniz. 

[widget-136]

Yorum Yap